Atla

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu


Özel Evrakta Sahtecilik Suçu

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu Ülkemizde son dönemde sıkça yaşanan sorunlar arasında evrakta sahtecilik, sahte evrak düzenlemesi sıkça rastlanır davalardan olmaktadır. Örnek olarak sahte düzenlenen diploma ile işe girmeye çalışanların olması gibi. Hatta bu alanda birçok suç işleyen kişide ara sıra gündemde yer almaktadır.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki kişi olmayan eğitim düzeyi ile işe başlaması ile sağlıksız bir çalışma ortamı sunacak faydadan çok zarar teşkil edecektir. Ayrıca bu durum hem kamu kuruluşlarını kandırmakta hem de bazı kişiler bu durumu tamamen kötü niyetli kullanım olarak da yapmaktadır. Her türlü suça giren bu durum Türk medeni kanunları tarafından da ele alınarak işlemlere ve kanun yasalarına tabi tutulmaktadır. 

Sahte Diploma Kullanma Suçu 

Türk medeni kanunları bu durumu öncelikle evrakta sahtecilik olarak adlandırmaktadır. Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarını aldattığı beyannamesi ile olaya yaklaşmaktadır. Ayrıca kişi olmayan hakka erişmesinden ötürü ve başkasının hakkını ihlal etmesinden ötürü çok yönlü bir mahkeme ile karşı karşıya kalmaktadır. Kişinin görev yapmakta olduğu yerde gereken inceleme ve soruşturmalar yetkili merciler tarafından yapılacak ve bu durumların hepsi mahkemeye; savcı ve hakime sunulacaktır.

Sunulan belge ve tanıklar sonrası kişinin ne üzerinde sahtecilik yaptığı kesinleşince kişiye evrakta sahtecilik üzerinden kanunlar baz alınarak cezai yaptırım yapılacaktır. Ayrıca bu konuda önemli baz alınan bir durum daha bulunmaktadır. Bu durum ise kişiye sahte evrak onayı vermiş olan memurun ve bu memurun görevleri de bu anlamda önem teşkil edecektir. Yani kısaca özetlemek gerekir ise kişinin belgesine onay vermiş olan memur da bu durumda suçlu kabul edilmekte ve memur da mahkeme karşısına çıkacaktır.

Bu anlamda mahkemeye hem yalan evrak veren kişi hem de onaylı memur çıkmakla yükümlü olacaktır. Mahkeme bu kişilere hakim ve savcı belirlemesi sonrası cezai durumları kesinleşecektir. Resmi evrakta suç duyurusu ve diğer Özel Evrakta Sahtecilik Suçu hakkında ki makale için göz atınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Özel Evrakta Sahtecilik Suçu - Yorum
  DÜRİYE ÇAĞIRGAN -
  20 Ağustos 2016

  Özel Evrakta Sahtecilik Suçu Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Özel Evrakta Sahtecilik Suçu - Yorum
  BENGİSU ÖĞÜT -
  5 Eylül 2016

  Özel Evrakta Sahtecilik Suçu Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
Yorum Bırak