Atla

Özel Hastaneye Karşı Açılan Tazminat Davası


Özel Hastaneye Karşı Açılan Tazminat Davası

Özel Hastaneye Karşı Açılan Tazminat Davası

Özel Hastaneye Karşı Açılan Tazminat Davası

Modern tıp alanında gerçekleştirilen yatırımlar ile birlikte Türkiye’ de sağlık hizmetlerinde çok hızlı bir gelişim yaşanıyor. Bu çerçevede de günümüz Türkiye’ sinde sağlık hizmetleri sadece devlet tarafından değil aynı zamanda da yaygın şekilde özel hastaneler aracılığı ile de sunulmaya başlandı.

Her geçen gün özel hastane sayısında büyük bir artış yaşanmakta olan Türkiye’ de sağlık hizmetlerinin kamusal niteliğe sahip olması dolayısı ile özel hastaneler devletin sıkı denetim ve kontrolü altında faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu durum etkisi ile de özel hastaneler tarafından özellikle de en kaliteli ve en iyi sağlık hizmetinin sunulabileceği potansiyelin oluşturulabilmesi amacı ile sağlık hizmetlerinin her kademesinde en iyi ve en başarılı doktorlar ve sağlık görevlileri ile çalışma gerçekleştiriliyor.

Özel Hastane Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat Davası Kime Açılır

Özel hastanelerde, hastanın yalnızca doktorun şahsi hatası dolayısı ile zarara uğraması ve mağduriyet yaşaması söz konusu dahi olsa da doktoru görevlendiren ve çalıştıran özel hastane adam çalıştıran ve işleten sıfatı çerçevesinde doktor ile birlikte söz konusu olan zarardan sorumlu tutulur. Bu durumda da kişi tarafından yanlış tedavi nedeniyle tazminat davası hem doktor hem de özel hastaneye karşı açılmalıdır.

Yargıtay, özel hastane işleteni, ilk olarak tacir sıfatı ile basiretli bir tacir gibi hareket etmesi gerekmesinin beraberinde gerçekleştirmekte olduğu hizmetin yaşama hakkını doğrudan ilgilendirmekte olan kamusal nitelik taşımakta olan sağlık hizmeti olması sebebi ile de hastanın ve özel hallerde yakınlarının zarar görmemesi adına elzemliği bulunan sadakat ve dikkati göstermekle yükümlü olduğunu belirtiyor.

 

Özel Hastane Doktor Hatası Yanlış Teşhis Tedavi Sonucu Tazminat

 

 

Özel hastane doktor ve diğer sağlık personellerini seçme ve denetleme konusunda gereklilik teşkil etmekte olan tüm özeni ve dikkati göstererek hareket etmesi, hastanın tedavisi sırasında diğer koşulların hazırlığının gerçekleştirilmesi noktasında da benzer dikkat ve hassasiyeti göstermesi gerekliliği bulunmaktadır.

 

Günümüz Türkiye’ sinde doktorların bazı hastaneler ile anlaşma sağlayarak hastanenin söz konusu olan ileri seviyedeki tıbbi ekipman ve sistemlerini kullanabilmektedir.

 

Bu konuda ameliyathane kullanımı gibi örneklerin oluşturulabilmesi söz konusu olabilir. Bu tip uygulamalar halinde doktor ile özel hastane kurumu arasında sorumluluk olabileceğine dair örnek yargı kararlar bulunmaktadır.
 

 

Bu gibi durumlarda hastaların karşı karşıya kalacakları yanlış tedavi veya yanlış teşhis kaynaklı zararların ve mağduriyetlerin tanzim edilebilmesi için yanlış tedavi nedeniyle tazminat davası açma hakkı doğuyor, ancak pek çok kişi bu durumda davanın kime karşı açılacağı sorusu gündeme geliyor.

 

Özel Hastaneye Karşı Açılan Tazminat Davası

 

Doktor ile özel hastane ilişkisinde doktorun hastane çalışanı olabileceği gibi hastane tarafından doktora yer ve ekipman sağlamakta olan bir kurum pozisyonunda bulunuyor olması sorumluluk doğuracağı durumlar içerisinde yer almaktadır.

 

Doktorun özel hastane ile tam ya da yarı zamanlı bir iş ilişkisi bulunuyor ise doktorun şahsi hatasından hastanede sorumlu olduğundan yanlış tedavi tazminat davası hastane ve doktora, hastane ile doktor arasında çalışan/işveren ilişkisi söz konusu değil ise hastane sorumluluk taşımamakta olduğundan yanlış tedavi tazminat davası sadece doktora karşı açılabilirken, bu durumda hastaneye yöneltilebilecek bir kusur söz konusu olması durumunda özel hastane de konuya davalı sıfatı ile dahil edilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak