Atla

Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali


Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali

Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali

Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali

Resmi Vasiyetname Nedir ?

Resmi Vasiyetname İki tanık huzurunda Sulh Ha­kimi, Noter veya kendisine bu yetki verilmiş diğer bir görevli tarafından düzenlenir. Vasiyetnamenin Türkçe olması lazımdır. Vasiyet yapan Türkçe bilmiyorsa; diyecekleri tercüman aracılı­ğıyla alınır ve yazıldıktan sonra, vasiyetnamenin muhtevası yine tercüman aracılığıyla anlatılır.

Resmi vasiyetnameyi düzenleyen memur, vasiyet­namenin aslını saklamak zorundadır. Vasiyetçi, okuma-yazma bilmiyorsa; memur va­siyetnameyi iki tanığın önünde ona okur ve bunun üze­rine miras bırakan vasiyetnamenin son arzularını içer­diğini beyan eder.

Bu beyan hazır bulunan tanıklar huzurunda yapıldığını ve tasarruf yapmaya haziz  gördüklerini, hemde vasiyetnamenin şahit ve memurun huzurunda yapıldığı, miras bırakana yazılan vasiyetname okunduğunu, okunan vasiyetnameyi kendisinin rızası ile yazarak veya yazdırarak altını tüm huzurdakiler imzalarlar

Resmi Vasiyetnamenin İptali Nedir Resmi Vasiyetnamenin İptali Mirasbırakanın vasiyetnamesiyle hakkı zarara uğrayan mirasçılar veya lehine vasiyet yapılanlar tarafından Vasiyetnamenin İptali Davası açılabilir.

Resmi Vasiyetnamenin İptali Davası Nasıl Açılır

Resmi Vasiyetnamenin İptali Davası, Vasiyetname mirasbırakanm tasarruf ehliyeti bulu madiği bir sırada yapılmışsa, Vasiyetname yanılma, aldatma, korkutma veya zorla ma sonucunda yapılmışsa, Vasiyetnamenin içeriği, bağlandığı koşullar veya yüklemeler hukuka veya ahlaka aykırı ise, Vasiyetname kanunda öngörülen şekillere uyulmadan yapılması durumunda Resmi Vasiyetnamenin İptali Davası Açılır.

Yargıtay Kararı - Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas: 2015/9476 Karar: 2016/9176 Karar Tarihi: 08.06.2016. Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali. 

VASİYETNAMENİN İPTALİ DAVASI. HAKİMİN İPTAL SEBEBİYLE BAĞLI OLUP SADECE ESASA İLİŞKİN SEBEPLERE DAYANILARAK İPTAL DAVASI AÇILMIŞSA ŞEKLE İLİŞKİN İPTAL SEBEPLERİNİ İNCELEYEMEYECEĞİ. TALEPLE BAĞLILIK İLKESİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Somut olayda; davacı vekili tarafından, müvekkilinin mirastan çıkarılma sebeplerinin gerçekleşmediği ve murisin vasiyetname sırasında akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiaları ile söz konusu vasiyetnamenin iptali talep edilmiş olmasına rağmen, mahkemece; şekil eksikliği yönünden inceleme yapılarak bu gerekçe ile davaya konu vasiyetnamenin iptaline karar verilmiş olması, taleple bağlılık ilkesine aykırı olup bozmayı gerektirmiştir. Ankara Avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali - Yorum
  TALHA AKKAN -
  11 Ağustos 2016

  Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali - Yorum
  ATIL POTUK -
  16 Ağustos 2016

  Resmi Vasiyetname, Resmi Vasiyetnamenin İptali Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak