Atla

Sahte Sigortalılık Nedir Cezası Sahte Sigorta Davaları


Sahte Sigortalılık Nedir Cezası Sahte Sigorta Davaları

Sahte Sigortalılık Nedir Cezası Sahte Sigorta Davaları

Sahte Sigortalılık Nedir -  Sahte Sigortalılığın Cezası

 

Sahte Sigortalılık Nedir?

Sahte sigortalılık olan adlandırılan durum, bir kişinin herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmadığı halde, sigorta kurumundan yararlanabilmek amacıyla kendisini sigortalı olarak göstermesi durumudur. Bu durum hem vergi kaçırma olarak bilinmekte hem de Sosyal Güvenlik Kurumunun hacmini genişleterek bir takım sorunların çıkmasına sebep olmaktadır.

Sahte sigortalılık yapan kişiler ancak SGK tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda bulunur. Sigortalılığı sahte olduğu tespit edilen kişilere, SGK tarafından bir bildiri gönderilir. Aynı zamanda, sahte sigortalılığa tabi kişilerin dosyalarına bu durum (S) ibaresi kullanılarak eklenmektedir.

 

Sahte Sigortalılık Nedir Cezası Sahte Sigorta Davaları

Sahte Sigortalılığın Cezası Ve Yaptırımlar

SGK sahte sigortalılık hallerini tespit ettiği andan itibaren şunları ön görür;

  1. * Sahte sigortalılık yaparak kazanılan tüm süreli iptale çeker.
  2. * Bu dönem boyunca kazanılan primleri Kurum olarak bünyesine kabul eder.
  3. * Sahte sigortalılık yapan kişi eğer bu süre içerisinde bir kazanç sağladıysa faziyile birlikte heri iade etmek zorunda kalır.

 

Aynı zamanda, sahte sigortalı olarak görünmekte olan iş veren yerleri için de yaptırımlar ele alınır. İş veren kurum ya da kuruluşlar, her ay bordro düzenlemek ve yasal defterlere bu bordroları işlemekle yükümlüdürler. Düzenlenmekte olan bordro ve işlemlerin hepsi, sahte sigortalılığın tespiti sonucunda etkisiz hale gelir. Bu işlemler soncunda geçersiz sayılmakta olan her ay, belli bir miktar para cezası ödenir. SGK tarafından tespit edilerek sahte bildirimlerin olduğu meydana gelirse, para cezası bu doğrultuda artış gösterecektir.

Sahte Sigortalılığın Cezası

Sahte sigorta ile prim ödenmesi tespit edilmesi durumunda, hem işçi hem de işveren Türk Ceza Kanununda yer alan maddeler gereğince Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunabilirler. Aynı zamanda, iş veren kurum ya da kuruluşun bağlı olduğu bağlı olduğu ticaret ve meslek odaları gibi alanlar da suç duyurusunda bulunabilirler. İşçinin sahte Sigorta nedeniyle yerel mahkemelerin  dolandırıcılık nedeniyle vermiş olduğu cezaları yargıtayca dolandırıcılık suçunun oluşmadığından dolayı kararlar bozulmuştur.

Sahte Sigorta Sürelerin Tespiti Davası

Eğer sizlerin de sahte sigortalı olduğuna dair bir öngörü mevcut değil ise ve sizler böyle bir durum olmadığını kanıtlamak istiyorsanız, dava açmanız gerekiyor. Bu dava iş mahkemesinde hizmet tespit davası olarak açabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak