Atla

Senet İcra Takibi


Senet İcra Takibi

Senet İcra Takibi

Senet İcra Takibi

Modern ekonomi yapısı çerçevesinde senet ile ticari alanda önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Ancak senet uygulamalarında karşı karşıya kalınabilen çok kapsamlı sorunlar bulunabiliyor ki. Bu noktada yasalar tarafından kişilere senet icra takibi oluşturabilme imkanı bulunuyor. Özellikle de günümüzde senette problem yaşayan kişiler senet nasıl icraya verilir sorusunun yanıtını merak ediyor ki senet icra takibi işlemleri açısından elzem husus olarak belirtilen unsurların herhangi bir eksiğe sahip olmaması gerekliliği bulunuyor.

Bu detayların sorunsuz ve eksiksiz olması halinde ve söz konusu senedin ödeme gününün geçmesinin ardından senet icra takibi başlatabilmektedir. Ancak söz konusu senet üzerinde ödeme günü bulunmuyor ise her koşulda ve zamanda icra takibine konu edilebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Senet İcra Takibi

Senet İcra Takibi İçin - Senet Özellikleri Nasıl Olmalı?

Günümüzde uygulamada olan senetlerin, olması gereklilik taşıyan yani senet içerisinde kesinlikle yazılı olması gerekli. Bulunan bilgilerin yer almaması durumunda senedin geçerliliği mümkün olmaz. Bu sebep ile bir senedin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması senet icra takibi nasıl başlatılır sorusunun yanıtı açısından ilk adımı oluşturmaktadır. Buna göre bir senet üzerinde mutlaka;

 

*Şüphe teşkil etmeyecek biçimde ödeme vaadinin bulunması yani senedi dolduran bireyin bu senedi imzalaması durumunda borç altına gireceğini belirten açıklama bulunması gerekir.

*Senet üzerinde uygulama tarihi yani ödeme günü yani vadesinin bulunması gerekir. Bu şekilde borçlu kişinin en son hangi tarihte borcunun ödemesi gerektiğini bilmesi mümkün olur. Ancak bu bölümünün boş bırakılabilmesi de mümkün olur ki boş olması halinde dilenen zaman içerisinde alacaklı tarafından senet icra takibi başlatılabilir.

*Senette borcun ödeneceği yerin belirtilmesi gerekir. Yani bu şekilde borçlu kişinin ödemeyi nerede gerçekleştireceğini bilmesi ve beraberinde borcun ödenmemesi durumunda senedin takibe koyulacağı yerinde belirlenmiş olması sağlanabiliyor.

*Senette keşide yeri yani senedin düzenlenmiş olduğu yer bilgisi bulunmalıdır. Bu nokta çok büyük bir önem taşır ki yazılmaması durumunda borçlu ikametinde düzenlenmiş olduğu kabulü görülür.

*Senedi düzenlemiş olan kişinin yani borçlu sıfatındaki kişinin imzasının bulunması gerekir. Borçlu imzası olmaması halinde senedin herhangi bir şekilde hükmü veya geçerliliği bulunmamaktadır.

 

Senedin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Senedin nasıl icraya verileceği sorusunda verilen yanıtlar noktasında senedin icra takibine hazırlığı konusu da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Bu neden dolayısı ile ilk olarak senet icra takibi ile ilgili olarak belirtilmiş olan söz konusu hususların tam ve eksiksiz olduğundan emin olunması gerekiyor.

Daha sonrasında ise senet icra takibi talebinin oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulan senet icra takibi talebi ile ilgili İcra Dairesi' ne gerekli olan başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir ve bu şekilde söz konusu senet için icra takibinin başlatılması sağlanır.

Senet İcra Takip

 

Bu noktada günümüzde senet uygulamaları ve ekonomi alanındaki hukuksal yaptırımlar konusunun son derece geniş kapsama ve karmaşık bir yapıya sahip olması dolayısı ile senet icra takibi konusunda da kişilerin profesyonel avukat veya hukuk bürosu desteği alması hem senet icra takibinde hedefine ulaşabilmesini hem de bunu en kısa süre içerisinde gerçekleştirebilmesi.

Veya olumsuz yanıt almaması ve hak kaybı ile karşı karşıya kalmaması açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. İlkay Hukuk Bürosu olarak, icra hukuku alanında ödenmeyen senetlerin tahsili adına senet icra takibi yolu. İcra müdürlüğünde tahsil amacıyla icra takiplerinin açılması, icra davalarından doğan her türlü davanın takibi ve işlemlerin yürütülmesi hususlarında hizmet vermektedir.

Senet İcra Takibi Nedir?

Senet kelimesi kanunda "bono" ya da "emre yazılı senet" olarak yer alana, alacaklıya kayıtsız şartsız. Belli bir bedeli belirlenmiş tarihinde ödeneceğine dair sözün bulunduğu, bu borca karşılık sözün ne zaman yerine getirileceği, kime ödeneceği açıkça belirtilmiş, düzenleme ve ödeme tarihlerinin bulunduğu bir ödeme aracıdır. Senet icra takibine bono olarak koyulması için belli şartlara sahip olması gerekmektedir. 

Bono ya da emre yazılı senet, Belirli bir vade, Ödeme yeri, Kime ödeneceği, Düzenleme yeri ve tarihi olması gereklidir. Yukarıda belirtilen Vade,ödeme yeri ve düzenleme yeri bononun zorunlu şartların değildir. Ancak diğer şartların olmaması halinde senet özelliğini yitirmesine sebep olacaktır.

Diğer makaleler için Ankara İcra avukatı ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Senet İcra Takibi - Yorum
  ANIL CEBECİ -
  11 Ağustos 2016

  Merhaba. vefat etti. Babam hastaliktan senete imza atip atmadigini bile hatirlamamaktaydi.. Daha sonrasinda babam kendisinin boyle bir sey kabul edemeyecegini bildirmis ancak hasta olmasindan dolayi hastalandigi bir donemde kendisinin imza attip atmadigindanda emin olmadigini soylemistir. Hatta babam kendisi emekli olmasina ragmen parasi olmasina ragmen boyle bir borcu kabullenmemis ve odememistir Babam vefat ettikten sonra sozde bos seneti elinde bulunduran KİŞİ seneti 3.kisilerede ciro edecegini bos olan senedede istedigi rakami yazabilecegini senet nedeniyle hic birsey alamayacagim yonunde tehdit etmektedir. Ancak takibe veya icraya alinmis bir senet su an icin yok. Bu surecte nasil bir yol izlememiz gerekir. Yardimlarinizi arz ederi..

  Cevapla
 • Senet İcra Takibi - Yorum
  REGAİP ÇUBUK -
  13 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Senet İcra Takibi hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Senet İcra Takibi - Yorum
  Okbay -
  14 Şubat 2017

  Ankara dışına bir satış yaptım bundan dolayıda 45 bin tl senet aldım. Senetin günü geçmesine rağmen ödeme yapmamaktadır. Senette yetkili yer yozgat yazdığı için icra takibini yoazgat ilindenmi yapmam gerekiyor. Yada size gelsem ilgilenirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak