Atla

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir Nasıl Alınır


Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir Nasıl Alınır

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir Nasıl Alınır

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir Nasıl Alınır

Günümüzde yaralanmalara ve hatta ölüme sebep olan iş kazalarını ve iş kazasında zarar gören işçinin haklarını ve işverenden neler isteyebileceğini kanun koyucu birçok kanunda hüküm altına almıştır.

İş kazaları sonucu yaralanan yani bedensel bütünlüğüne zarar gelen birey bazı durumlarda tam olarak iyileşememekte ve iş göremez hale gelebilmektedir.

Kanun koyucu işçinin her türlü durumunu kanunlarda düzenleme altına almıştır. Kanun koyucunun işçiye tanıdığı haklardan biri de iş göremezlik ödeneğidir.

İş göremezlik ödeneğini sorular eşliğinde anlatmaya çalışırsak şunlar karşımıza çıkacaktır:

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İş kazası nedeni ile sakatlanan ya da yaralanan işçi bir süre çalışamayacak duruma gelecektir. Bu heyet raporunda ve adli rapor gibi resmi raporlarda ne kadar bir hasarın meydana geldiği elbette ifade edilecektir.

İşçinin iş göremeyeceği süre zarfında kazancını kaybetmemesi için işverenden isteyeceği ödeneğe İş göremezlik ödeneği denmektedir. İş göremezlik ödeneği geçici ve sürekli olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır.

Kanunda iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan bireyin tedavi edilmesinden sonra dahi geçici gibi gözüken iş göremezlik hali düzeltilememiş ve işçiye çalışma gücü geri kazandırılamamışsa bu durumda o meslek hastalığına tutulmasaydı ya da iş kazası geçirmeseydi kazanacağı bedelin işveren tarafından ödenmesine sürekli iş göremez ödeneği denmektedir.

Sürekli İş Göremezlik Ödeneğine Hak Kazanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 19. maddesinde şu şekilde ifade etmiştir:

Sürekli İş Göremezlik Ödeneğinin Bağlanması İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 19. Maddesinde ifade edildiği üzere 4/b sigortalılar ve tarım ve orman işlerinde hizmet sözleşmesi ile süreksiz olarak çalışan sigortalıların bu ödenekten yararlanabilmesi için prim ve prime bağlı bütün borçlarının ödenmiş olması gerekir. Sürekli iş göremezlik ödeneğinin alınması için yaş, prim ve sigortalılık süreleri gibi faktörler dikkate alınmaz.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

İş göremezlik ödeneği sürekli ve geçici olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Kanun koyucu 5510 sayılı kanunun ilgili maddelerinde ödeneğinin nasıl ve ne kadar olacağını belirlemiştir kanun koyucunun belirlediği ölçütleri sayarsak şunları görebiliriz:

Geçici iş göremezlik ödeneği işçinin kısmi olarak bir süreliğine iş gücünü kaybetmesi nedeni ile işveren tarafından işçiye ödenir. İş gücünün en az %10 en fazla %99,9 kaybetmesi ile geçici iş göremezlik durumu ortaya çıkmaktadır.

Sürekli iş görmezlik ödeneğinde ise işçi iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile iş gücünü tamamı ile kaybetmesi nedeni ile işveren tarafından işçiye ödenmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Sosyal Sigorta Yüksek Kurulunun ….tarih ve ….karar sayısı ile vermiş olduğu maluliyet gerekmez raporunun iptali ile davacıya iş göremezlik gelirinin bağlanmasının talep edildiği anlaşılmıştır.

Yerel mahkeme tarafından Adli Tıp Genel Kurul'undan çelişkinin giderilmesine yönelik rapor alınmadığı anlaşılmakla Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan çelişkinin giderilmesine yönelik rapor alınması ve ayrıca 5510 sayılı yasanın ilgili maddesi kapsamında değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Açıklanan nedenlere dayalı davacı vekilinin istinaf taleplerinin, 6100 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca kabulüyle kararın kaldırılarak dosyanın mahalline gönderilmesine karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir Nasıl Alınır - Yorum
    Nuray -
    21 Mart 2017

    Ben omurilikte tümör ve ileri derecede boyun fıtığı ameliyat oldum ve platin de takıldı malulen emeklilik için bana is gorememezlik raporu verilir surekli

    Cevapla
Yorum Bırak