Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Günümüzde yaralanmalara ve hatta ölüme sebep olan iş kazalarını ve iş kazasında zarar gören işçinin haklarını ve işverenden neler isteyebileceğini kanun koyucu birçok kanunda hüküm altına almıştır. | Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

İş kazaları sonucu yaralanan yani bedensel bütünlüğüne zarar gelen birey bazı durumlarda tam olarak iyileşememekte ve iş göremez hale gelebilmektedir.

Kanun koyucu işçinin her türlü durumunu kanunlarda düzenleme altına almıştır. Kanun koyucunun işçiye tanıdığı haklardan biri de iş göremezlik ödeneğidir.

İş göremezlik ödeneğini sorular eşliğinde anlatmaya çalışırsak şunlar karşımıza çıkacaktır. | Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İş kazası nedeni ile sakatlanan ya da yaralanan işçi bir süre çalışamayacak duruma gelecektir. Bu heyet raporunda ve adli rapor gibi resmi raporlarda ne kadar bir hasarın meydana geldiği elbette ifade edilecektir.

İşçinin iş göremeyeceği süre zarfında kazancını kaybetmemesi için işverenden isteyeceği ödeneğe İş göremezlik ödeneği denmektedir. İş göremezlik ödeneği geçici ve sürekli olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Kanunda iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına tutulan bireyin tedavi edilmesinden sonra dahi geçici gibi gözüken iş göremezlik hali düzeltilememiş ve işçiye çalışma gücü geri kazandırılamamışsa bu durumda o meslek hastalığına tutulmasaydı ya da iş kazası geçirmeseydi kazanacağı bedelin işveren tarafından ödenmesine sürekli iş göremez ödeneği denmektedir. | Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Sürekli İş Göremezlik Ödeneğine Hak Kazanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 19. maddesinde şu şekilde ifade etmiştir:

Sürekli İş Göremezlik Ödeneğinin Bağlanması İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 19. Maddesinde ifade edildiği üzere 4/b sigortalılar ve tarım ve orman işlerinde hizmet sözleşmesi ile süreksiz olarak çalışan sigortalıların bu ödenekten yararlanabilmesi için prim ve prime bağlı bütün borçlarının ödenmiş olması gerekir. Sürekli iş göremezlik ödeneğinin alınması için yaş, prim ve sigortalılık süreleri gibi faktörler dikkate alınmaz.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır?

İş göremezlik ödeneği sürekli ve geçici olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Kanun koyucu 5510 sayılı kanunun ilgili maddelerinde ödeneğinin nasıl ve ne kadar olacağını belirlemiştir kanun koyucunun belirlediği ölçütleri sayarsak şunları görebiliriz:

Geçici iş göremezlik ödeneği işçinin kısmi olarak bir süreliğine iş gücünü kaybetmesi nedeni ile işveren tarafından işçiye ödenir. İş gücünün en az %10 en fazla %99,9 kaybetmesi ile geçici iş göremezlik durumu ortaya çıkmaktadır.

Sürekli iş göremezlik ödeneğinde ise işçi iş kazası ya da meslek hastalığı nedeni ile iş gücünü tamamı ile kaybetmesi nedeni ile işveren tarafından işçiye ödenmektedir. | Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1542404124281{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nedir? Nasıl Alınır? | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”İŞ DAVASI – SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİĞİN BELİRLENMESİ İSTEMLİ – ADLİ TIP GENEL KURULUNDAN ÇELİŞKİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK RAPOR ALINMADIĞI – 5510 SAYILI YASANIN İLGİLİ MADDESİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRME YAPILMASI GEREKTİĞİ “][vc_column_text]ÖZET: Sosyal Sigorta Yüksek Kurulunun ….tarih ve ….karar sayısı ile vermiş olduğu maluliyet gerekmez raporunun iptali ile davacıya iş göremezlik gelirinin bağlanmasının talep edildiği anlaşılmıştır.

Yerel mahkeme tarafından Adli Tıp Genel Kurul’undan çelişkinin giderilmesine yönelik rapor alınmadığı anlaşılmakla Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan çelişkinin giderilmesine yönelik rapor alınması ve ayrıca 5510 sayılı yasanın ilgili maddesi kapsamında değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Açıklanan nedenlere dayalı davacı vekilinin istinaf taleplerinin, 6100 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca kabulüyle kararın kaldırılarak dosyanın mahalline gönderilmesine karar verilmiştir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri