Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İcra Hukuku  > Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?

Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?

Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?

Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır? Günümüz toplumunda yer alan pek çok borçlu mevcuttur. Pek çok kişi aldığı borcu zamanında ödeyememekte ve kredi kartı, banka kredici, senet borçları ve çek borçları gibi ödenemeyen pek çok borç mevcuttur. Alacaklılar ise ödemeleri zamanında yapılmadığından dolayı icra mahkemelerine başvuruyorlar. İcraya başvurulduktan sonra ise, borçlarını alacaklar evlere hacizle gitmektedirler.

Haciz süresince ise borçlular zor durumda kalmaktadırlar, evlerinde bulunan eşyaların haciz edilmemesi için komşularından da çekinme durumu yaşadıkları için ödeme taahhüdü verirler.

Borç verecek olanlar, borçlarını zamanında ödeyemediklerinden dolayı ödeme taahhüdü vererek borç ödemeyi biraz daha ertelerler. Bu durumun bir suç olduğunu ve ihlal edildiği sürece İcra İflas Kanunu tarafından suç olarak tanımlanmaya devam ettiği bilinmiyor. Borçlular ödeme taahhüdünü de yerine getirmedikleri zaman hapis cezası ile beklemedikleri bir anda cezalandırılıyorlar.

Ödeme Taahhüdünü ihlal etmek bir suçtur ve bu suç kanunu Türk Ceza Kanununda yer alan cezalardan farklıdır. Bu ceza İcra İflas Kanunu tarafından 340. Madde içerisinde geçiriliyor. Bu maddede geçen ceza ise İcra İflas Kanunu tarafından 3 aylık bir tazyik hapsi olarak belirlenmektedir.

Bu hapis cezası uygulamaya geçtikten sonra, borçlu borcunun hepsini ya da belli bir tarihe kadar olanı ödemek zorundadır. Eğer ödemesini keser ve devam etmezse, yeniden aynı hapis cezasına karar verilir. Ancak ceza 3 ayı geçmeyecektir.

Ödeme taahhüdünün süresini aşmak da suç olarak sayılır ve bu hükme de değinilmesi gerekiyor. İcra İflas Kanunu 347. Madde bu husus doğrultusunda düzenlenmiştir. “Bu süreç boyunca hayata geçirilen eylemlerden ötürü şikayet hakkı öğrenilirse, ceza 1 yıl düşebilir.” Yapılan suçlar için davaların aşım süresi 1 yıl olarak kabul edilir. Cezanın zaman aşımına uğraması içinse, İcra İflas Kanunu tarafından kararların kesinleşmesi gerekir ve bu süreç iki yıldır. Tüm durumlar ele alınarak belirtmek isteriz ki, dava sürdüğü takdirde, borçlar ödenmelidir. Ödenmediği takdirde ise davanın düşmesine karar verilebilir.

Eğer borçlu olan kişi, verilen hüküm ve karardan sonra borcunu ödemeye devam eder ve hepsini öderse bu sefer cezanın düşmesine de karar verilebilir. Borcunu alacak olan kişi, şikayet ve davasından vazgeçerse, ceza yine düşebilir. Verilen hüküm gerçekleştikten sonra şikayetten vazgeçme durumu olursa, yine aynı hükümlere tabi tutulur. (Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?)

Yargıtay Kararları – Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?

YARGITAY: TAAHÜDÜ İHLAL DAVASI

T.C. YARGITAY 8.Ceza Dairesi Esas:  1988/2843 Karar: 1988/3651 Karar Tarihi: 19.04.1988

TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇU – MUHTIRANIN SANIĞA TEBLİĞ EDİLMEDİĞİ – İCRA EMRİ TEBLİĞİNDEN ÖNCE HAKKINDAKİ TAKİP HENÜZ KESİNLEŞMEDEN İCRA KEFİLİNİN YAPTIĞI TAAHHÜDÜN GEÇERLİ OLMAYACAĞININ GÖZETİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Muhtıra sanığa tebliğ edilmemiştir. Ayrıca icra emri tebliğinden önce yani hakkındaki takip henüz kesinleşmeden icra kefilinin yaptığı taahhüdün geçerli olmayacağının gözetilmesi gerekir. (Taahüdü İhlal Davası Davaları Nasıl Açılır?)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor