Atla

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır


Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl ve Nerede Açılır?Tanıma ve tenfiz davası aslen genel anlamı ile sadece boşanma alanını etkilememekte yurt dışında verilmiş mahkeme kararlarının Türk hukuk sistemi bünyesinde de kabulü ve icra edilebilirliği için açılan dava turlerini ifade etmektedir. Tanıma ve tenfiz davası boşanma davaları için de ifade ettiğim üzere açılabilmektedir. Boşanma davası üzerinden tanıma ve tenfiz davası ifade etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Yurtdışında gerçekleştirilen, verilen ve alınan hiçbir karar aynen olduğu gibi Türk hukuk sisteminde kabul görmemektedir. Yabancı bir mahkemenin aldığı kararın hukuk sistemizde kabul edilmesini sağlayan birtakım prosedürlerin gerçekleşmesi ve yerel görevli mahkemenin de bu kararı inceleyip Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmediği takdirde tanıması ve kabul etmesi gerekmektedir. Bu prosedürler gerçekleşmediği sürece veya Türk hukuk sisteminin yerel görevli mahkemesi kabul etmediği sürece o karar Türk hukuk sistemince geçerli bir karar sayılmamaktadır. BU durum boşanma davalarında özellikle çok görülmektedir ve bazen birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin Almanya'da boşanan çift Türkiye'ye taşındıkları vakit halen veya Türkiye'ye taşınmasalar bile geldikleri vakit evli gözükmektedirler. Bu da birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin taraflardan biri tanıma ve tenfiz davası açılmadan yani hukuk sistemizde sistemince halen evli statüsünde iken ölür ise diğer taraf ölenin yasal mirasçısı olabilmektedir. Veyahut o süreçte doğan çocuk evlilik birliği içerisinde doğmuş sayılacaktır. Bunların engellenmesi ve tarafların sorunlar ile karşılaşmaması için yurtdışında boşandıktan sonra Türk mahkemelerinde de gerekli koşullar altında ve gerekli usullere uyarak tanıma ve tenfiz davasını açmaları gerekmektedir.Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?Tanıma ve tenfiz davası birer adli yargı meselesi olup adli yargı altında var olan Asliye Hukuk Mahkemelerinden biri olan aile mahkemelerinde davası çözümlenmektedir. Tanıma ve Tenfiz Davası  açılabilmesi için İstanbul, Ankara veya İzmir'de olan Aile Mahkemelerinde dava açılmalıdır. Gerekli evraklar ve dilekçenin hazır olması ile taraflar ister kendileri Türkiye'ye gelerek ister konsolosluk aracılığı ile isterlerse de vekil olarak avukat aracılığı ile davayı açabilmektedirler.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • SAADET SOLAK -
    19 Ağustos 2016

    Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

    Cevapla
Yorum Bırak