Atla

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır


Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl ve Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası aslen genel anlamı ile sadece boşanma alanını etkilememekte yurt dışında verilmiş mahkeme kararlarının Türk hukuk sistemi bünyesinde de kabulü ve icra edilebilirliği için açılan dava turlerini ifade etmektedir. Tanıma ve tenfiz davası boşanma davaları için de ifade ettiğim üzere açılabilmektedir. Boşanma davası üzerinden tanıma ve tenfiz davası ifade etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz.

Yurtdışında gerçekleştirilen, verilen ve alınan hiçbir karar aynen olduğu gibi Türk hukuk sisteminde kabul görmemektedir. Yabancı bir mahkemenin aldığı kararın hukuk sistemizde kabul edilmesini sağlayan birtakım prosedürlerin gerçekleşmesi ve yerel görevli mahkemenin de bu kararı inceleyip Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmediği takdirde tanıması ve kabul etmesi gerekmektedir.

Bu prosedürler gerçekleşmediği sürece veya Türk hukuk sisteminin yerel görevli mahkemesi kabul etmediği sürece o karar Türk hukuk sistemince geçerli bir karar sayılmamaktadır. BU durum boşanma davalarında özellikle çok görülmektedir ve bazen birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin Almanya'da boşanan çift Türkiye'ye taşındıkları vakit halen veya Türkiye'ye taşınmasalar bile geldikleri vakit evli gözükmektedirler.

Bu da birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin taraflardan biri tanıma ve tenfiz davası açılmadan yani hukuk sistemizde sistemince halen evli statüsünde iken ölür ise diğer taraf ölenin yasal mirasçısı olabilmektedir. Veyahut o süreçte doğan çocuk evlilik birliği içerisinde doğmuş sayılacaktır. Bunların engellenmesi ve tarafların sorunlar ile karşılaşmaması için yurtdışında boşandıktan sonra Türk mahkemelerinde de gerekli koşullar altında ve gerekli usullere uyarak tanıma ve tenfiz davasını açmaları gerekmektedir.

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası birer adli yargı meselesi olup adli yargı altında var olan Asliye Hukuk Mahkemelerinden biri olan aile mahkemelerinde davası çözümlenmektedir. Tanıma ve Tenfiz Davası  açılabilmesi için İstanbul, Ankara veya İzmir'de olan Aile Mahkemelerinde dava açılmalıdır.

Gerekli evraklar ve dilekçenin hazır olması ile taraflar ister kendileri Türkiye'ye gelerek ister konsolosluk aracılığı ile isterlerse de vekil olarak avukat aracılığı ile davayı açabilmektedirler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır - Yorum
    SAADET SOLAK -
    19 Ağustos 2016

    Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

    Cevapla
Yorum Bırak