Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır? | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl ve Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası aslen genel anlamı ile sadece boşanma alanını etkilememekte yurt dışında verilmiş mahkeme kararlarının Türk hukuk sistemi bünyesinde de kabulü ve icra edilebilirliği için açılan dava turlerini ifade etmektedir. Tanıma ve tenfiz davası boşanma davaları için de ifade ettiğim üzere açılabilmektedir. Boşanma davası üzerinden tanıma ve tenfiz davası ifade etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Yurtdışında gerçekleştirilen, verilen ve alınan hiçbir karar aynen olduğu gibi Türk hukuk sisteminde kabul görmemektedir. Yabancı bir mahkemenin aldığı kararın hukuk sistemizde kabul edilmesini sağlayan birtakım prosedürlerin gerçekleşmesi ve yerel görevli mahkemenin de bu kararı inceleyip Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmediği takdirde tanıması ve kabul etmesi gerekmektedir.

Bu prosedürler gerçekleşmediği sürece veya Türk hukuk sisteminin yerel görevli mahkemesi kabul etmediği sürece o karar Türk hukuk sistemince geçerli bir karar sayılmamaktadır. BU durum boşanma davalarında özellikle çok görülmektedir ve bazen birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin Almanya’da boşanan çift Türkiye’ye taşındıkları vakit halen veya Türkiye’ye taşınmasalar bile geldikleri vakit evli gözükmektedirler.

Bu da birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin taraflardan biri tanıma ve tenfiz davası açılmadan yani hukuk sistemizde sistemince halen evli statüsünde iken ölür ise diğer taraf ölenin yasal mirasçısı olabilmektedir. Veyahut o süreçte doğan çocuk evlilik birliği içerisinde doğmuş sayılacaktır. Bunların engellenmesi ve tarafların sorunlar ile karşılaşmaması için yurtdışında boşandıktan sonra Türk mahkemelerinde de gerekli koşullar altında ve gerekli usullere uyarak tanıma ve tenfiz davasını açmaları gerekmektedir. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası birer adli yargı meselesi olup adli yargı altında var olan Asliye Hukuk Mahkemelerinden biri olan aile mahkemelerinde davası çözümlenmektedir. Tanıma ve Tenfiz Davası  açılabilmesi için İstanbul, Ankara veya İzmir’de olan Aile Mahkemelerinde dava açılmalıdır.

Gerekli evraklar ve dilekçenin hazır olması ile taraflar ister kendileri Türkiye’ye gelerek ister konsolosluk aracılığı ile isterlerse de vekil olarak avukat aracılığı ile davayı açabilmektedirler. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor