Atla

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer


Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer

Yurtdışında Yapılan Boşanma Davasının Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasını yurtdışında gerçekleştirmiş olup Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kabul edilmesi ve icra edilebilmesi için açılan tanıma ve tenfiz davalarına gerekli evrakların İstanbul, Ankara veya İzmir'deki aile mahkemelerinden birine gerekli dilekçe ile verildikten sonra tanıma ve tenfiz davası sürecinin ne kadar süreceğini belirleyen bazı unsurlar vardır.

Bu unsurları sayarsak şunları söyleyebiliriz:

Tanıma ve Tenfiz Davalarının Sürelerini Etkileyen Temel Sorun

İstanbul, Ankara veya İzmir aile mahkemelerinden birinde açılacak bu dava için verilecek evrakların eksik olup olmaması.

Her iki tarafın da Türkiye'de bir avukata boşanma davası açabilmesi için ve tenfiz davası için özel bir vekaletname vermesi.

İlk unsur olan evrakların hepsinin var olup olmadığı sorunun da evrakların hiç birinde bir eksiklik yoksa yani bütün evraklar kanun koyucunun istediği şekilde tamamlanmış ise dava süreci ortalama olarak 1 hafta ile 3 ay süresinde neticelenmekte ve kesinleşmektedir. Diğer unsurumuz olan tarafların Türkiye'de bir avukata vekalet verip vermemesi hususunda ise taraflardan biri sadece Türkiye içerisinde bir avukata vekalet vermiş diğeri vermemiş ise öncelikle diğer tarafa bir tebligat yapılması zorunludur.

Kanun koyucunun koyduğu tebligat şartı süreci biraz daha uzatmaktadır. Dava dilekçesinin yurtdışındaki eşe yollanması yeterli değildir ayrıca Türkiye sınırları içerisinde açılan tanıma ve tenfiz davasının yurtdışındaki diğer eşe bildirilmesi yani tebliği kanun koyucu tarafından zorunlu bir şart olarak ifade edilmiştir.

Unsurumuzdaki bir diğer sorunumuz ise yurtdışında olan eşin kanun koyucunun kabul ettiği ülkeler arasında hangisinde yaşamış olduğu ile alakalıdır. Tebligatın gitmesi konusunda ülkeler arasında farklılıklar olduğundan bu da tanıma ve tenfiz davasının sonuçlanması gereken sürede farklı süreçler göstermektedir.

Hiçbir eksikliği bulunmayan tanıma ve tenfiz davasının süresi 1 hafta ile 3 ayı bulur demiştik bu süreçte ise yani tek tarafın avukata vekaletname vermesi süresinde ise bu süreç 1 yılı dahi bulabilmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde yurtdışında yapmış oldukları boşanma davasının kabulü ve icra edilmesini Türkiye sınırları içerisinde isteyen çiftler evrakları eksiksiz tamamlayarak ve birer avukata vekaletname vererek süreci kendi lehleri için kısaltabilirler.

Tanıma davaları  ile ilgili diğer konulara bakabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer - Yorum
    RIDVAN ELİBOL -
    9 Ağustos 2016

    Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

    Cevapla
Yorum Bırak