Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer – Yurt dışında Yapılan Boşanma Davasının Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer? Boşanma davasını yurt dışında gerçekleştirmiş olup Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kabul edilmesi ve icra edilebilmesi için açılan tanıma ve tenfiz davalarına gerekli evrakların İstanbul, Ankara veya İzmir’deki aile mahkemelerinden birine gerekli dilekçe ile verildikten sonra tanıma ve tenfiz davası sürecinin ne kadar süreceğini belirleyen bazı unsurlar vardır.

Bu unsurları sayarsak şunları söyleyebiliriz:

Tanıma ve Tenfiz Davası Sürelerini Etkileyen Temel Sorun

İstanbul, Ankara veya İzmir aile mahkemelerinden birinde açılacak bu dava için verilecek evrakların eksik olup olmaması.

Her iki tarafın da Türkiye’de bir avukata boşanma davası açabilmesi için ve tenfiz davası için özel bir vekaletname vermesi.

İlk unsur olan evrakların hepsinin var olup olmadığı sorunun da evrakların hiç birinde bir eksiklik yoksa yani bütün evraklar kanun koyucunun istediği şekilde tamamlanmış ise dava süreci ortalama olarak 1 hafta ile 3 ay süresinde nitelenmekteler ve kesinleştirmektedirler. Diğer unsurumuz olan tarafların Türkiye’de bir avukata vekalet verip vermemesi hususunda ise taraflardan biri sadece Türkiye içerisinde bir avukata vekalet vermiş diğeri vermemiş ise öncelikle diğer tarafa bir tebligat yapılması zorunludur.

Tanıma ve Tenfiz DavasıKanun koyucunun koyduğu tebligat şartı süreci biraz daha uzatmaktadır. Dava dilekçesinin yurt dışındaki eşe yollanması yeterli değildir ayrıca Türkiye sınırları içerisinde açılan tanıma ve tenfiz davasının yurtdışındaki diğer eşe bildirilmesi yani tebliği kanun koyucu tarafından zorunlu bir şart olarak ifade edilmiştir.

Unsurumuzda ki bir diğer sorunumuz ise yurtdışında olan eşin kanun koyucunun kabul ettiği ülkeler arasında hangisinde yaşamış olduğu ile alakalıdır. Tebligatın gitmesi konusunda ülkeler arasında farklılıklar olduğundan bu da tanıma ve tenfiz davasının sonuçlanması gereken sürede farklı süreçler göstermektedir.

Hiçbir eksikliği bulunmayan tanıma ve tenfiz davasının süresi 1 hafta ile 3 ayı bulur demiştik bu süreçte ise yani tek tarafın avukata vekaletname vermesi süresinde ise bu süreç 1 yılı dahi bulabilmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde yurtdışında yapmış oldukları boşanma davasının kabulü ve icra edilmesini Türkiye sınırları içerisinde isteyen çiftler evrakları eksiksiz tamamlayarak ve birer avukata vekaletname vererek süreci kendi lehleri için kısaltabilirler.

Tanıma davaları  ile ilgili diğer konulara bakabilirsiniz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor