Atla

Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi


Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi

Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi

Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi

Tapu kayıtlarında yer alan mevcut ‘kimlik bilgileri’ hatalı, eksik ya da silinmiş olması halinde Tapu Sicil Müdürlüğü’n de işlem gerçekleştirilebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu gibi haller vatandaşın çok ciddi şekilde resmi işlemlerde problemler yaşayabilmesine yol açabilmektedir.

Özellikle de bu gibi haller miras intikali işlemlerinde yaygın olarak görülmektedir.

Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi nASIL oLUR yAPILIR

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’ nun 1027. Maddesi çerçevesinde tapu kütükleri içeriğinde düzeltmelerin gerçekleştirilebilmesine ilişkin nasıl hareket edileceği ve nelerin gerekli olduğu açık şekilde belirtilmiştir. Bu doğrultuda da tapu kayıtlarında kimlik bilgilerinin düzeltilmesi işlemi kişinin yazılı rızası olmadan, tapu memuru, tapu sicilindeki hatayı sadece mahkeme kararı ile düzeltebilme imkanına sahiptir.

Kimlik bilgilerinin tapu kaydında düzeltilmesi işlemi eski tescilin terkini ve yeni bir tescilin gerçekleştirilmesi yöntemi ile mümkün olmaktadır. Tapu memuru, basit yazım hatalarını, tüzük kuralları çerçevesinde ‘resen’ düzeltebilme yetkisine de sahiptir.

 

Mülkiyet hakkının tescili içeriğinde ‘Tapu Sicil Tüzüğü’ 28. Maddesi dahilinde kütükte yer alması ‘zorunluluk’ taşıyan bilgiler olan;

Kişinin adı,

Kişinin soyadı,

Baba adı,

Edinme nedeni,

Tarih,

Yevmiye numarası

Tapu sicil kütüğü kapsamında yer alması gereklilik teşkil eden bu bilgilerde meydana gelebilecek hata, eksiklik gibi hallerde, düzetilmesi için tapu kaydının düzetilmesine yönelik dava açılması ‘zorunluluğu’ bulunur. Buna karşın bazı hallerde tapu sicil kütüğünde yer alması zorunluluğu bulunan bilgiler arasında bulunmayan ‘anne ismi’ ve ‘diğer kimlik bilgileri’ eksik olduğundan dolayı intikal işleminin Tapu Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilemediği durumlar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. 

Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde tapunun tescil edilmesine yönelik dayanak edilen işlemde düzeltilmesini gerektirecek bir hata gerçekleştirilmesi söz konusu ise bu hata ‘Tapu Sicil Tüzüğü’ 75. Maddesi kapsamında, ilgili şahsın başvuru çerçevesinde söz konusu madde içerisindeki şartlar incelenerek, idare tarafından düzeltilmesi gerçekleştirilir.

 

Söz konusu maddeler, misal olarak davacı sıfatlı şahsın tapuya ibraz etmiş olduğu veraset intikal belgesi içerisindeki kişi ile intikal gerçekleştirilecek tapu kaydı içerisindeki intikal talebinin idare tarafından reddedildiği hallerde de tespiti talep edilerek, dava açılması gerekliliği oluşmaktadır.

Dava çerçevesinde gerçekleştirilen inceleme, detaylandırma ve kanıt tespiti ile tapuda intikal işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tereddüt teşkil eden kimlikteki şahısların aynı şahıs olduğunun belirlenmesine yönünde bir tespit hükmünün alınması ise yeterli olabilmektedir. Belirlenmiş olan koşullar ve hususlar kapsamında gerçekleştirilen inceleme ve araştırma neticesi, tapu ve nüfus bilgileri arasında bağlantı ve tutarlılık durumunun teşkil edilmesi ile birlikte davanın kabul edilmesine mahkeme tarafından onay verilmektedir.

 

Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi Davası

Tapu kayıtlarındaki kimlik bilgilerinin düzeltilmesine ilişkin açılan davanın niteliği dolayısı ile yargılama harcı ve vekalet ücreti maktu olarak belirlenmektedir.

Tapu Müdürlüğü yasal hasım olması nedeni ile yargılama giderleri, yargılama giderleri arasında bulunan vekalet ücreti açısından herhangi bir şekilde yükümlü olarak gösterilemez. 

 

YARGITAY: KİMLİK BİLGİLERİNİN DÜZELTİLMESİ DAVASI

T.C. YARGITAY 14.Hukuk Dairesi Esas:  2012/7475 Karar: 2012/8485 Karar Tarihi: 14.06.2012

KİMLİK BİLGİLERİNİN DÜZELTİLMESİ İSTEMİ - GÖREVİN DAVA ŞARTLARINDAN OLUŞU - MAHKEMENİN DAVA ŞARTLARININ MEVCUT OLUP OLMADIĞINI DAVANIN HER AŞAMASINDA KENDİLİĞİNDEN ARAŞTIRMASI GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi - Yorum
    Ocalan -
    26 Aralık 2016

    Tapuda Kimlik Bilgilerinin Düzeltilmesi Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

    Cevapla
Yorum Bırak