Atla

Tazminat Alma Şartları


Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları 2012, Tazminat Alma Şartları Nelerdir, Tazminat Alma Şartı

YARGITAY: TAZMİNAT ALMA ŞARTLARI

T.C. YARGITAY 12.Ceza Dairesi Esas:  2013/27628 Karar: 2014/8009 Karar Tarihi: 01.04.2014

TAZMİNAT DAVASI - TUTUKLAMANIN HAKSIZ HALE GELDİĞİNİN ANLAŞILMASI - KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT VERİLMESİNE İLİŞKİN BELİRTİLEN ŞARTLARIN DAVACI YÖNÜNDEN GERÇEKLEŞTİĞİ - DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLMESİNİN YASAYA AYKIRI OLMASI

ÖZET: Olayda beraatle sonuçlanmış suça ilişkin olarak yapılmış olan tutuklamanın haksız hale geldiğinin anlaşılması nedeniyle, sanık hakkında beraat kararı ile birlikte uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmiş olmasının davacı lehine tazminata hükmedilmesine engel teşkil etmeyeceği ve koruma tedbirleri nedeniyle tazminat verilmesine ilişkin 5271 Sayılı CMK'nın ilgili maddelerinde belirtilen şartların davacı yönünden gerçekleştiği gözetilmeden, uğranıldığı iddia olunan maddi ve manevi zararla ilgili makul bir tazminata hükmedilmesi yerine davanın reddine karar verilmesi yasaya aykırıdır.

5271 sayılı CMK'nın 141/1 ve devamı maddelerinde belirtilen şartların davacı yönünden gerçekleştiği gözetilmeden, uğranıldığı iddia olunan maddi ve manevi zararla ilgili makul bir tazminata hükmedilmesi yerine yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmesi,

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tazminat Alma Şartları - Yorum
  MİRAÇ KAYAOĞLU ÖZGÜN ŞENLİK -
  10 Ağustos 2016

  Tazminat konusunda aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Tazminat Alma Şartları - Yorum
  NAZ BAŞKAN -
  16 Ağustos 2016

  Tazminat Alma için dava nasıl açabilirim.Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Tazminat Alma Şartları - Yorum
  DEĞER BOZ -
  5 Eylül 2016

  Tazminat Alma Şartları nelerdir, Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Tazminat Alma Şartları - Yorum
  anonim -
  4 Mart 2017

  İş arkadaşım bana hakaret ve küfür ettikten sonra yumruk attı. Bu olay kameralara yansıdı. Adli olarak hakaret ve darptan ceza aldı. Bu arkadaşa sadece kınama cezası verilmiş. Kınama cezasına benim dava açmam mümkün müdür? Ayrıca kendisine tazminat davası açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak