Atla

Tazminat Alma Şartları


Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

A. Tazminat Alma Şartları 2012, B. Tazminat Alma Şartları Nelerdir, C. Tazminat Alma ŞartıYARGITAY: TAZMİNAT ALMA ŞARTLARI
 • T.C. YARGITAY 12.Ceza Dairesi Esas:  2013/27628 Karar: 2014/8009 Karar Tarihi: 01.04.2014
 • TAZMİNAT DAVASI - TUTUKLAMANIN HAKSIZ HALE GELDİĞİNİN ANLAŞILMASI - KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT VERİLMESİNE İLİŞKİN BELİRTİLEN ŞARTLARIN DAVACI YÖNÜNDEN GERÇEKLEŞTİĞİ - DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLMESİNİN YASAYA AYKIRI OLMASI
 • ÖZET: Olayda beraatle sonuçlanmış suça ilişkin olarak yapılmış olan tutuklamanın haksız hale geldiğinin anlaşılması nedeniyle, sanık hakkında beraat kararı ile birlikte uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmiş olmasının davacı lehine tazminata hükmedilmesine engel teşkil etmeyeceği ve koruma tedbirleri nedeniyle tazminat verilmesine ilişkin 5271 Sayılı CMK'nın ilgili maddelerinde belirtilen şartların davacı yönünden gerçekleştiği gözetilmeden, uğranıldığı iddia olunan maddi ve manevi zararla ilgili makul bir tazminata hükmedilmesi yerine davanın reddine karar verilmesi yasaya aykırıdır.
 • 5271 sayılı CMK'nın 141/1 ve devamı maddelerinde belirtilen şartların davacı yönünden gerçekleştiği gözetilmeden, uğranıldığı iddia olunan maddi ve manevi zararla ilgili makul bir tazminata hükmedilmesi yerine yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmesi,
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MİRAÇ KAYAOĞLU ÖZGÜN ŞENLİK -
  10 Ağustos 2016

  Tazminat konusunda aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 • NAZ BAŞKAN -
  16 Ağustos 2016

  Tazminat Alma için dava nasıl açabilirim.Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • DEĞER BOZ -
  5 Eylül 2016

  Tazminat Alma Şartları nelerdir, Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • anonim -
  4 Mart 2017

  İş arkadaşım bana hakaret ve küfür ettikten sonra yumruk attı. Bu olay kameralara yansıdı. Adli olarak hakaret ve darptan ceza aldı. Bu arkadaşa sadece kınama cezası verilmiş. Kınama cezasına benim dava açmam mümkün müdür? Ayrıca kendisine tazminat davası açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak