Atla

Terk Nedeniyle İhtar Dilekçesi


Terk Nedeniyle İhtar Dilekçesi

Terk Nedeniyle İhtar Dilekçesi

Terk Nedeniyle İhtar Dilekçesi

 • İhtar, terk nedenine dayalı olarak açılacak boşanma davasında dava şartıdır. Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir.
 • Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. İhtar, ihtara uyulmaması halinde boşanma davası açılacağı uyarısını taşımalıdır.
 • Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.
 • Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.
 • Konuyla bağlantılı Terk Nedeniyle Boşanma Davası hakkında ki diğer makaleyi okuyabilirsiniz.

    TERK NEDENİYLE İHTAR DİLEKÇE NASIL YAZILIR ÖRNEĞİ

 • Terk eden eşe gönderilen ihtar nasıl hazırlanır, dilekçe örneğinde hangi hususlar bulunur
 • Terk nedeniyle ihtar dilekçesinde şu hususlar bulunur, İhtar gönderen eşin ad, soyad ve adresini, İhtar gönderilen eşin ad, soyad ve adresini, Davet edilen ortak konutun adresini, Davet edilen eş ve yanında çocukları varsa bunların ortak konuta dönmesi için gereken giderler ile konuta kabul edilmemesi halinde dönüş için yol ve konaklama giderlerini karşılayacak yeterli paranın konutta teslim şeklinde gönderilmesi durumunda buna ilişkin açıklamayı,  Davet edilen konuta ait anahtarın bulunduğu yeri,  İki ay içinde dönmesi gerektiğini, dönmemesi halinde hakkında boşanma davasının açılabileceğini, kapsar.
 • Yol gideri konutta ödemeli olarak gönderilmeli ve miktar itibarıyla terk eden eş ve müşterek çocuğun/çocukların gidiş-dönüş ve asgari bir gece konaklama giderlerini karşılamalıdır.
 •      AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ'NE ……………. DAVACI :    VEKİLİ : Av.  DAVALI :  KONUSU : Terk sebebiyle ihtar kararı verilmesi talebidir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • LEVENT KARAAĞAÇ -
  7 Eylül 2016

  Terk Nedeniyle İhtar Dilekçesi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak