Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır?

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır | Tespit davası hukuk yargılaması esnasında yada öncesinde, hukuksal faydası olması halinde, hukuksal ilişkinin mahkemece belirlenmesi için açılır.

Tespit davaları bir hukuksal durumun varlığının menfi yada müspet tespiti istenebilir. Örneğin icra takibi yapılan birisi borcu yoksa, yada imza kendine ait değilse menfi tespit davası açabilir.

Tespit davalarının konusu, hukuki ilişkinin tespiti olabilir, ayrıca davanın bu hukuki ilişkilerin var olup olmadığının hemen tespitinde hukuki menfaatin tespiti gerekir.

Tespit Davasında Neler Talep Edilir?

Tespit davasında Taraflardan her biri, görülmekte olan bir davada henüz inceleme sırası gelmemiş yahut ileride açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın tespiti amacıyla keşif yapılması, bilirkişi incelemesi yaptırılması ya da tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep edebilir. | Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır?

Tespit Davası Nasıl Görülür?

Hukuki menfaati bulunan kişinin dava dilekçesiyle dava açılır. Mahkeme tespit talebini haklı görürse tespit konusunda karar verir. Tespit kararı dava dilekçeyle birlikte karşı tarafa tebliğ edilir. Gönderilen kararda, delil tespitinin konusu, tespitin nasıl ve ne zaman yapılacağı belirtilir.

Ayrıca tespitin icrası esnasında karşı tarafın da hazır bulunabileceği, varsa itiraz ve ilave soruların bir hafta içinde bildirilmesi gerektiği belirtilir. Toplanan bilgi alınan uzman bilirkişi incelemesine göre karar verir. | Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır?

Tespit Davası Dilekçe Örneği

Tespit davası açılırken, hazırlanacak dilekçenin konusuna göre önem arz etmektedir. Örneğin menfi tespit davasında delillerin neler olacağı, yaniz borç kesinleşmiş imza kendisine ait değilse, dava dilekçesinde durum ve olay anlatılarak, imza incelenmesini isteyebilir.

Yada sözleşme gereği eksik teslim, ayıplı teslim varsa, eksikliklerin tespiti,bilirkişice ayıbın veya eksik ifanın olup olmadığının tespiti istenir.

Olayın önemi, davada ispat ve birçok özelliği bir arada bulunduran tespit davaları hazırlanırken, avukat desteği, ve danışmanlığı almasını tavsiye ediyoruz. Avukat desteği ve danışmanlığı dava sürecinde davanın doğru ilerlemesinde size fayda sağlayacaktır. | Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1543675018231{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Tespit Davası Nedir Nasıl Açılır? | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”KAMULAŞTIRMA BEDELİNİN TESPİTİ VE TESCİL DAVASI – DAVALILAR ADINA DAVA DİLEKÇESİ TEBLİGATLARINA DOSYA ARASINDA RASTLANMADIĞI – DAVALILAR YÖNÜNDEN ADRES ARAŞTIRMASI YAPILARAK SAĞ İSELER KENDİLERİNE ÖLÜ İSELER MİRASÇILARINA TEBLİGAT YAPILMASI GEREĞİ”][vc_column_text]ÖZET: Davalılar ile adlarına çıkarılan dava dilekçesinin usulünce tebliğ edildiğine ilişkin belgelere dosya arasında rastlanamadığından, usulüne uygun tebligat yapılamayan bu davalılar yönünden adres araştırılması yapılıp kendilerine; ölü iseler mirasçılarına dava dilekçesi ve eklerinin tebliğ edilmesi ile taraf teşkili sağlanarak sonucuna göre hüküm kurulması gerekir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

1 SORULAR

  1. Hasan Kınık dedi ki:

    3234 Sayılı Yasa’nın 2, maddesine göre Orman Genel Müdürlüğü ç,ftçidir.O.G.M. nün çiftçiliği hangi birimine daha doğrusu orman işletme müdürlüklerine mi yoksa orman işletme şefliklerine mi yaptırdığının tespiti istenebilir mi?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri