Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu | Ankara Avukat

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Nedir? Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak şikayete tabi mi konusu olarak, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçu yargıtay kararlarında verilen örnekte şu şekilde karar verilmiştir.

Taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından sanığın tek bir eylemi ile meydana geldiği, taksirle yaralama suçunun zarar, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun tehlike suçu olduğu, Zarar suçunun oluştuğu durumda, artık trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan ceza verilemeyeceği, taraflar arasında uzlaşmanın gerçekleşmesi nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş olması karşısında ise,

Uzlaşma ile fail ve mağdur arasında zararın giderilmesi konusunda anlaşma sağlanmış olmakta ve uzlaşma kurumu, uyuşmazlığı hukuki ve cezai tüm sonuçları ile ortadan kaldırmakla, böylece devlet ile fail arasındaki ceza ilişkisi sona ermekte ve fail cezalandırılmaktan kurtulmaktadır.

Bu nedenle, 5271 sayılı kanunun ilgili maddesi gereğince uzlaşma kurumunun uyuşmazlığı hukuki ve cezai tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırdığı gözetilerek, sanık hakkında trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verilmesi yerine mahkumiyet hükmü kurulması, kanuna aykırı olmuştur. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Kazasında Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Trafiği tehlikeye sokmanın cezası 2018 yılında belirlenen cezadan önce alkollü araç kullanmanın cezası bin iki lira olarak belirlenmiştir. Trafiği tehlikeye sokmanın para cezası 2018 yılı için İkinci kez alkollü araç kullanması halinde ise bin ikiyiz elli altı liradır.

Konuya bağlantılı olan Trafik kazası tazminat hakkında bilgi alabilirsiniz.  Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak Alkol Sınırı

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak alkol sınırı 100 promil olarak belirlenmiştir. Bunun üzerinde olması halinde trafik güvenliğini tehlikeye sokmak TCK maddesinin ilgili maddesi gereği cezalandırılır.

Ceza verilirken kast unsurunun oluşup oluşmadığına bakılır. Verilen karar da aşırı yorgun ve uykusuz yola çıktığına ve yola devam ettiğine dair başka bir delilin dosya içerisinde bulunmadığı.

Bir anlık dalgınlık veya iç geçmesi sonucunda kazanın meydana gelmesi halinde taksirinin bulunmasının, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun oluşumuna yeterli olmadığı, bu nedenle kasten işlenen trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun kast unsurunun gerçekleşmemesi nedeniyle oluşmadığına karar verilmiştir. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak HAGB

Trafiği tehlikeye sokmanın para cezası 2019 olarak da aranan ayrıca diğer soruda trafik güvenliğini tehlikeye sokmak hagb konularında ayrıca merak edilen konulardır.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak hagb açıklayıcı bir karar ile örnek verecek olursak, sevk ve idaresindeki motosikleti ile seyir halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yapan ve kaza neticesinde yaralanan. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Hastanede yapılan ölçümde 2.47 promil alkollü olduğu tespit edilen sanık hakkında yerel mahkemece sonuç olarak hükmedilen 25 gün hapis cezasının daha önceden hapis cezasına mahkum edilmemiş olmak şartıyla seçenek yaptırıma çevrilmesinin zorunlu olduğu halde, dosya içeriğindeki delillere göre olumsuz bir kişiliği belirlenemeyen, geçmişinde sabıkası bulunmayan sanık hakkında TCK’nın 50 maddesinin uygulanmaması kanuna aykırı olup sanığın istinaf itirazları incelenen dosya kapsamına göre yerinde görüldüğünden hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Trafik güvenliğinin tehlikeye sokma suçunun cezası TCK kanununda yer alan ilgili maddesi gereği üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Trafik kazası avukatı ve danışmanlık ile yukarıda belirtilen bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri