Atla

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır


Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır?

Otomotiv teknolojisinin hızla gelişimiyle birlikte dünya genelinde karayollarındaki araç sayısında da her geçen gün artış yaşanmaya devam ediyor. Artan yoğun nüfus oranları ve trafikteki yüksek araç sayısı yönünden artış beraberinde trafik kazalarında da istatistiksel yönden artış meydana getiriyor. Günümüzde resmi istatistikler tarafından ortaya çıkartılan tabloda trafik kazaları dolayısı ile her yıl 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği görülüyor. Bu rakam kaza neticesinde hemen ölen kişilerin sayısıdır. Daha geniş perspektifte bakıldığında bu rakamın 1 yıl içerisindeki oranı çok daha yüksek seviyelere ulaşır. Zaten Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından trafik kazasından sonraki 30 gün içerisinde kazaya bağlı olarak hastanede ya da evinde hayatını kaybedenlerin de bu istatistiklerde değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Hazırlama Süreci Nasıl İşler?

Karayolları üzerinde meydana gelen bir trafik kazasında sürücü-yaya ya da yolcu şeklinde insan, araç ve yol etkili olmaktadır. Çevre ve meteorolojik şartlarda bazı hallerde trafik kazalarında etkili olur ki bu detaylar trafik kazası bilirkişi raporu yönünden büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda bir yol üzerinde gerçekleştirilen bakım ya da düzenleme dolayısı ile trafiğin akışı baz alınarak mühendislik alanı kapsamında bulunmaktadır. Yolcu ya da yük taşımakta olan araçların üretimi, bakımı ve onarımı gibi işlemlerde teknik alanda bulunan hususlar arasında yer alır.

Bu doğrultuda da oluşan trafik kazalarında nedenlerin değerlendirilmesi konusunda kusur incelemesi yol ve trafik mühendisliği, aynı zamanda da motorlu araçlara ilişkin uzman kişilerin görüşü alınmasıyla sıklıkla karşı karşıya kalınıyor.

Bu durumda bilirkişilerin özel bilgi ve uzmanlık gerektiren konu ve durumlarda görüşü alınan kişiler olduğu tanımlamasında bulunulabilmektedir.Günümüzde trafik kazalarında bilirkişi raporu, özellikle de trafik kazasında kusur oranlarının ve kazanın diğer detaylarının kesinlik kazandırılabilmesi yönünden çok önemli bir etkiye sahiptir.

Konusunda uzman ve deneyim sahibi olduğunun onayı ile hakim veya savcı tarafından görevi gönderilen bilirkişi veya bu kişilerden oluşan bilirkişi heyeti tarafından hazırlanacak raporda detayların belirlenmesi için;

*Trafik Kazası Tespit Tutanağı

*Olay Yeri Tespit Tutanağı

*Kaza yeri ve araçların fotoğrafları

*Sürücü ya da yaya hali ile trafik kazasında etkin rol üstlenenler ile tanıkların ifade ve beyanları değerlendirilmektedir.

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır

Kazaya karışmış olan kişilerin veya tanıkların beyanlarının gerçeği teşkil edip, etmediği konusunda tereddütte girilmesi durumunda olay yeri ile araçların hasarlı fotoğrafları ve aynı zamanda da otopsi raporu içerisinde yer alan bulgu ve bilgiler değerlendirilmektedir. Bu sebep ile bu belgelerin dosya içeriğinde bulunması büyük bir önem taşımaktadır.

Trafik Kazası Bilirkişi Raporunda Neler Bulunur?

Trafik kazasına ilişkin olarak bilirkişi tarafından oluşturulan kaza raporu içerisinde;

*Kazanın zaman, yer ve oluş biçimi

*Tazminat davalarında tarafların iddia ve savunmalarının önemli noktaları

*Kaza yeri yol koşulları, kazaya dair belirlemeler, kazaya karışan sürücü/yaya, tanık beyanı özetleri ve daha önceki bilirkişi raporu neticeleri

*Kusur tespiti

*Kazadaki ya da mevcutsa kazada etkili olan dış etkenlerin ceza davalarında asli kusurlu/tali kusurlu olarak, tazminat davalarındaki %100 üzerinden oran verilecek biçimde oluşturulan netice kısımları yer almaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporu Nasıl Hazırlanır - Yorum
    Trafik Kazası Kusur - RİZE
    10 Mart 2018

    Merhaba avukat hanım. Geçirdiğim trafik kazası sonucu eşim ve çocuğumda hafif yaralanma oldu. Ambulansla hastaneye kaldırıldı. Önemli bir şey olmadığı için adli rapor verilip taburcu oldular. Ben istikametimde normal hizimda giderken arkamdan çarpan sürücü aynı zamanda da ehliyetsiz mis. Polis geldi kaza raporu tuttu. Jandarmaya da ifade verdik. Polis raporu yaklaşık kazadan bir hafta sonra jandarmaya gonderdi. Jandarma da bize verdi. Raporda bana kusur bulunmadığı , diğer araca da yeterli takip mesafesini sağlamadığı için ağır kusur bulunmuş. Ayrıca daha önce ehliyetini el konulduğu için ceza uygulanmış. Ben jandarmadan aldığım raporla ve diğer araca ve kendi aracıma ait belgelerle aracımın çekildiği servise müracaat ettim. Servis karşı tarafın sigortasından dosya açtı. Ekspertiz bekleniyor. Merak ettiğim konu benim izlediğim yol doğru mu ? Kaza kusur oranı nasıl belirlenecek? Hastaneden aldığım adlı raporlar da sigortadan sağlık gideri istememe etkili olur mu?

    Cevapla
Yorum Bırak