Atla

Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma


Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma

Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma

Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma   

TRAFİK KAZASI DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI

Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma tazminat davasında Mahkemelerin görevi, ancak kanunla düzenlenir. Göreve ilişkin kurallar, kamu düzenindendir.

Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma tazminat davasında Dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığı haklarına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda görevli mahkeme, aksine bir düzenleme bulunmadıkça asliye hukuk mahkemesidir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda ve diğer kanunlarda aksine düzenleme bulunmadıkça, asliye hukuk mahkemesi diğer dava ve işler bakımından da görevlidir.

Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma tazminat davasında Mahkemelerin yetkisi, diğer kanunlarda yer alan yetkiye ilişkin hükümler saklı kalmak üzere, bu Kanundaki hükümlere tabidir.

Genel yetkili mahkeme, davalı gerçek veya tüzel kişinin davanın açıldığı tarihteki yerleşim yeri mahkemesidir. Yerleşim yeri, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre belirlenir.

 

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Meydana gelen ölümlü trafik kazalarında trafik tazminatı şeklinde talebi gerçekleştirilebilecek tazminat mevcuttur. Bu tazminat vefat etmiş olan kişinin geride kalan hak sahiplerinin maddi yönden destekten yoksun kalmaları neticesinde destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin defin ve cenaze masraflarının karşılanması amacı ile maddi tazminat veya vefat eden kişinin hayatını kaybetmesinden önce hastanede gördüğü tedavilerin masraflarının karşılanması amacı ile maddi tazminat gibi tazminat türleri bulunuyor. Bunun yanı sıra manevi açıdan karşı karşıya kalınan keder ve üzüntünün karşılanması amacı ile de manevi trafik kazası tazminatı talebi gerçekleştirilebiliyor.

 

Destekten Yoksun Kalma Tazminat

Meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin geride kalan hak sahipleri, söz konusu destekten yoksun kalma durumunun yaratacağı maddi zararların karşılanabilmesinin sağlanması amacı ile uygulanan bir tazminat türüdür.

Bu noktada destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunabilecek kişiler, trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin eşi, annesi, babası, çocukları ve kardeşleri olabilmektedir. Bunun dışında destekten yoksun kalma tazminatı üçüncü kişilerin, vefat edenin sağlığında kendisine maddi destekte bulunduğunu kanıtlayarak talepte bulunabiliyor.

 

Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir Nasıl Alınır

 DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI NASIL GÖRÜLÜR

Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma tazminatı, Ölüm halinde uğranılan zararlar özellikle şunlardır:

 Cenaze giderleri.

 Ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderleri ile çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar.

Ölenin desteğinden yoksun kalan kişilerin bu sebeple uğradıkları kayıplar.

Destekten yoksun kalma zararları ile bedensel zararlar, bu Kanun hükümlerine ve sorumluluk hukuku ilkelerine göre hesaplanır. Kısmen veya tamamen rücu edilemeyen sosyal güvenlik ödemeleri ile ifa amacını taşımayan ödemeler, bu tür zararların belirlenmesinde gözetilemez; zarar veya tazminattan indirilemez. Hesaplanan tazminat, miktar esas alınarak hakkaniyet düşüncesi ile artırılamaz veya azaltılamaz.

Bu Kanun hükümleri, her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine ya da kişinin ölümüne bağlı zararlara ilişkin istem ve davalarda da uygulanır.

Hakim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilir.

Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir miktar paranın ödenmesine karar verilebilir.

 

TRAFİK KAZASI HAKKINDA BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR

Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl Açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Trafik Kazası Araç Değer Kaybı Davası konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

Trafik Kazası Tazminat konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Trafik Kazası Avukatları konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

Tazminat Hesaplama Araçları

İş Kazası ve Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama


Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra "Hesapla" butonuna basınız. Verileriniz alanında uzman personellerimiz tarafından değerlendirilecek ve size 24 Saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma - Yorum
  ALPARSLAN AKAN -
  7 Ağustos 2016

  Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
 • Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma - Yorum
  SEDEF GÜLŞEN -
  11 Ağustos 2016

  Trafik Kazalarında Destekden Yoksun Kalma Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
Yorum Bırak