Atla

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası


Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Davası

Trafik kazaları ölüm nedenlerine bakıldığında üst sıralarda yer alan ölüm nedenlerinden biridir. Türkiye'de çok sık bir şekilde yaşanan trafik kazalarının pek çoğu sadece maddi hasarlı kazalar olarak sonuçlanırken birçok trafik kazasının da yaralanmalı ya da ölümlü olarak gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır. Trafik kazaları ile birlikte yakınlarını kaybetmiş kişilerin acıları bir kenara dursun bu kazalar sonrasında savunabilecekleri hakları konusunda herhangi bir fikre sahip olmamaları da ayrıca acı veren bir durum olmaktadır. Bu nedenlerle ölümlü trafik kazaları ile ilgili olarak kişilerin bilgilendirilmesi gerekmekte ve bu konuda uzman hukukçulardan ve avukatlardan yardım alınarak hak kayıplarının önüne geçilmek adına Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat taleplerinin gerçekleşmesi adına dava açma yoluna gitmek gerekmektedir.

Trafik kazalarının ölümlü bir şekilde sonuçlanmasının ardından kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta tüm süreci yakından takip etmeleri olmaktadır. Çünkü trafik kazaları sonrasında açılan davalara ortak olan sigorta şirketlerinin kişileri yanıltıcı yönde bir tavır takınması söz konusu olabiliyor. Bu nokta kişiler deneyimli bir avukat aracılığı ile süreci takip ederek yapılması gerekenleri sırasıyla başarılı bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Özellikle yaşadığı kayıpların telafi edilmesinin mümkün olmadığı durumların söz konusu olan kişiler için alınan tazminat miktarları ayrıca önemli olduğu için bu hususa mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Yasaların trafik kazaları sonucu ölümle sonuçlanan vakalarla  ilgili  kişilere üstün haklar tanımasından habersiz olan kişilerin haklarını koruması mümkün olmamaktadır. Çoğu zaman kan parası olarak bilinen bedellerle hukuksal haklar kullanılmadan izlenilen yollar kişilerin hak kayıplarına uğramasına da yol açabiliyor. Trafik kazalarının ardından mağdur kişilerin maddi ve manevi tazminat davaları açarak haklarını talep etmesi söz konusu oluyor.

Ölümlü trafik kazaları gerçekleştikten sonra öncelikle kazaya sebep olayda taraflardan hangisinin daha fazla bir kusuru bulunduğuna dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada kişilerin trafik kazalarda kusur oranları dikkate alınarak tazminat bedellerinin ödenmesi mümkün olmakta ve ölen kişinin yakınlarının destekten yoksun kalma gerekçesiyle dava açması sağlanabilmektedir.

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat  Borçlar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca ölen kişinin arkasında kalmış yakınlarının destekten yoksun kalma gerekçesiyle tazminat talebinde bulunması söz konusu olabiliyor. Bu kişiler ölen kişinin birinci dereceden yakınları olabildiği gibi aynı zamanda hayatın sonlanmasından önce bakmakta olduğu kişiler de olabilmektedir. Destekten yoksun kalma gerekçe gösterilerek açılmış olan tazminat davalarının miktarlarının belirlenmesinde kişilerin sahip olduğu ekonomik durumlar, sosyal hayatları dikkate alınarak bir miktar belirlenmeye çalışılır.

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat İçin Dava Açma Hakkı Kimdedir?

Trafik Kazası Ölümlü Kazaların ardından doğrudan kaza sonrası mağdur konumuna geçen kişinin dava açması mümkün olmadığından dolayı davalar hayatını kaybetmiş  kişinin yakınları tarafından açılabilmektedir. Bu kişiler destekten yoksun kalma gerekçesi ile davaları açabilecekleri için birinci dereceden yakınları dışında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu varsa nişanlısı, bakımını ve desteğini üstlenmiş olduğu kişiler de olmaktadır. Bu kişiler hem maddi hem de manevi tazminat davaları açabiliyor.

 

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davasında Neler İstenebilir?

Trafik kazalarının ölümle sonuçlanmasının ardından destekten yoksun kalma gerekçesi ile dava açabilecek olan kişiler yaşadıkları maddi zararların ve acı, kederin karşılanması adına tazminat talep edebiliyorlar.

Trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden kişinin hayatını kaybetmesine kadar geçen sürede hastanede tedavi edilmesi ya da belli başlı sağlık hizmetleri alarak vakit geçirmesi söz konusu olduysa bu durumda kişiler tazminatta defin masraflarını da talep edebilirler. Ayrıca ölümün yaşanmasının ardından es geçilen araçla ilgili olarak ortaya çıkan maddi kayıpların da bu noktada karşılanması gerekmektedir. Kazada tam kusurlu ya da kısmen daha fazla kusurlu olan kişiler sadece tedavi giderleri ve defin masrafları ile ekonomik masrafların karşılanması görevini yerine getirmezler. Buna ek olarak kişilerin yakınlarının yaşamış oldukları hem maddi hem de manevi desteklerin karşılanması yönünde de talepler iletilebilmektedir

Borçlar Kanunu destekten yoksun kalan kişilerin maddi zararlarının karşılanması yönünde taleplerin yerine getirilmesi ile ilgili olarak belirlemelerde bulunmuş olsa da aynı zamanda manevi olarak kişilerin yakınlarını kaybetmenin üzüntüsü ile sahip olduğu zararların karşılanması yönünde de taleplerini iletmeleri mümkün olmaktadır. Tüm bu gerekçelerle birlikte ölümle sonuçlanan trafik kazasının ardından hayatını kaybetmiş  kişinin yakınlarının yoksun kaldığı maddi gelirler sebebiyle ekonomik durumlarına hitaben maddi tazminat, yaşadıkları derin keder ve üzüntü nedeniyle de manevi tazminat taleplerinde bulunarak bunların karşılığını alması mümkün oluyor.

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat

 

Trafik kazası eğer kişilerin tek başına gerçekleştirmiş olduğu kazalarda olduğu zaman tüm bu kurallara uyulmaya devam ediliyorken araçta başka kişilerin bulunması halinde bu kişilerin de uğradıkları zararlar gerekçesiyle tazminat talebinde bulunması gerekmektedir. Pek çok trafik kazasının yolcuları ile şoförlerin birbirini tanıdığı kazası olması sebebiyle kişiler bu haklarını kullanmayabiliyorlar. Ancak bu durumlarda sigorta şirketlerine karşı dava açma hakkı kullanılabilmektedir. Bu noktada kişilerin sahip olduğu sigortaların türüne bakılarak hak iddia edebilecekleri konuları da belirlenmesi mümkün oluyor.

Trafik kazalarda bilinmesi gereken ince noktalardan biri ölen kişinin herhangi bir iş faaliyeti içinde olmadan yaptığı kazalarla iş kazalarının ayrılması gerekliliğinin sağlanmasıdır. Eğer iş kazası söz konusu ise bu noktada davanın farklı bir şekilde seyretmesi söz konusu olacaktır.

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Ceza Davası Nasıl Başlar?

Trafik kazasının gerçekleşmesinin ardından trafik polisleri ya da bölgedeki yetkili Cumhuriyet savcısı tarafından kişilere ceza kesilebilmektedir. Bu cezalar Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve Trafik Cezası Hükümleri altında belirlenmiş hususlar göz önüne alınarak verilmektedir. Ayrıca trafik kazasının ardından ölümler gerçekleşmişse bu durumda Cumhuriyet savcılığına da kamu davasının açılması gerekmektedir.

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası Nasıl Görülür?

Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Görevli mahkeme dava değerine göre belirlenir. Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat kanunda aksine hüküm bulunmadıkça açıldığı tarihte davalının Türk Kanunu Medenisi gereğince ikametgahı olduğu mahkemede görülür. Haksız bir eylemden doğan dava o fiilin meydana geldiği yer mahkemesinde açılabilir. Motorlu araç kazalarından dolayı hukuksal sorumluluğa ilişkin davalar, sigortacının merkezi veya şubesinin bulunduğu yer veya kazanın vuku bulduğu yer mahkemesinde de açılabilir.

Sigortacı; Talep edilen tazminat ve giderleri hak sahibinin, kaza ve zarara  ilişkin tespit tutanağını veya bilirkişi raporunu ve gerekli belgeleri  Sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği günü takip eden sekiz iş günü içinde sigorta teminat  limitleri dahilinde öder.

Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkanı yok ise yenisi ile değiştirilir. Bu durumda taşıtta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilmez.

Yazımızda Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası konusu bilgi amaçlı paylaşılmıştır. Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olması durumunda avukat desteği almanızı öneriyoruz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İLYAS ÇERÇİOĞLU -
  9 Ağustos 2016

  Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • VAHİDE ALİAĞAOĞLU -
  11 Ağustos 2016

  Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • MELTEM KÜPELİ -
  20 Eylül 2016

  iyi günler kolay gelsin. Trafik Kazası Ölümlü Kazalarda Tazminat Davası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak