Atla

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru


Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Hazin sonuçlara sebep olabilen trafik kazaları hem Borçlar Hukukunu ilgilendiren hem de Ceza Hukukunu ilgilendiren olaylardır. Bir trafik kazası sonucu yaralanmış olan kişi tazminat davası açacak ise ya da bir trafik kazasında yakınlarından birini kaybetmiş kişi dava açacak ise davayı 3 kişiden birine açabilir. Davalı taraflar şunlardır: Müteselsilen ve müştereken davacı tarafa sorumlu olan bu kişiler bir trafik kazasına sebep olan kusurlu olan sürücü, aracın sahibi sürücü değilse yani ruhsat sahibi başka bir kişi ise o ve en son olarak da araca yapılan sigortaların şirketleri.

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Evrakları Nelerdir?

Bu 3 kişiden birine dava açılmalıdır. Ve dava açacak olan kişi davayı açacağı zaman genelde sigorta şirketlerine açar. Trafik kazası nedeni ile sigorta şirketine tazminat davası açılacağı zaman şu belgelere ihtiyaç vardır:

  • *Müracaat dilekçesi ( müracaat dilekçesinde vefat eden kişinin desteğinden yoksun kalan kişilerin isimleri, iletişim bilgileri, ödemenin yapılacağı hesap numaraları, yazılmaktadır.)
  • *Kaza tespit tutanağı (kusur durumunu ifade etmektedir) burada ifade edilmesi gereken bir husus daha vardır. Eğer trafik kazası sonucu ceza davası da açılmış ise iddianame, bilirkişi raporları var ise bu raporlar, ceza davasında karar çıkmışsa karar da tazminat davasında da kaza tespit tutanağı ile birlikte verilmesi gerekir.
  • *Kazaya sebep olan sürücünün bulunabiliyorsa alkol raporu
  • *Nüfus Müdürlüğünden alınacak olan yeni kayıtlı vukuatlı nüfus kayıtlı tablosu
  • *Ölü muayene ve otopsi raporu bunlar Cumhuriyet Savcılığından alınmaktadır.
  • *Kaza eğer ölüme sebep olmuş ve sigorta şirketine destekten yoksun kama tazminat davası açılmış ise bu durumda ölen kişinin ölmeden önce gelir durumunu gösteren resmi nitelikteki bir belge gereklidir.

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Dilekçesi

Trafik kazasında dolayı sigorta şirketine başvuru dilekçesi ve istenecek belgeler burda ki bilgilere göre kısıtlı kalacaktır. Bu nedenle Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Dilekçesi örneği hazırlanmasında veya Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru nasıl yapılacağı hakkında  avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak