Atla

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru


Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru

Hazin sonuçlara sebep olabilen trafik kazaları hem Borçlar Hukukunu ilgilendiren hem de Ceza Hukukunu ilgilendiren olaylardır. Bir trafik kazası sonucu yaralanmış olan kişi tazminat davası açacak ise ya da bir trafik kazasında yakınlarından birini kaybetmiş kişi dava açacak ise davayı 3 kişiden birine açabilir. Davalı taraflar şunlardır: Müteselsilen ve müştereken davacı tarafa sorumlu olan bu kişiler bir trafik kazasına sebep olan kusurlu olan sürücü, aracın sahibi sürücü değilse yani ruhsat sahibi başka bir kişi ise o ve en son olarak da araca yapılan sigortaların şirketleri.

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Evrakları Nelerdir

Bu 3 kişiden birine dava açılmalıdır. Ve dava açacak olan kişi davayı açacağı zaman genelde sigorta şirketlerine açar. Trafik kazası nedeni ile sigorta şirketine tazminat davası açılacağı zaman şu belgelere ihtiyaç vardır:
  • Müracaat dilekçesi ( müracaat dilekçesinde vefat eden kişinin desteğinden yoksun kalan kişilerin isimleri, iletişim bilgileri, ödemenin yapılacağı hesap numaraları, yazılmaktadır.)
  • Kaza tespit tutanağı (kusur durumunu ifade etmektedir) burada ifade edilmesi gereken bir husus daha vardır. Eğer trafik kazası sonucu ceza davası da açılmış ise iddianame, bilirkişi raporları var ise bu raporlar, ceza davasında karar çıkmışsa karar da tazminat davasında da kaza tespit tutanağı ile birlikte verilmesi gerekir.
  • Kazaya sebep olan sürücünün bulunabiliyorsa alkol raporu
  • Nüfus Müdürlüğünden alınacak olan yeni kayıtlı vukuatlı nüfus kayıtlı tablosu
  • Ölü muayene ve otopsi raporu bunlar Cumhuriyet Savcılığından alınmaktadır.
  • Kaza eğer ölüme sebep olmuş ve sigorta şirketine destekten yoksun kama tazminat davası açılmış ise bu durumda ölen kişinin ölmeden önce gelir durumunu gösteren resmi nitelikteki bir belge gereklidir.

Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Dilekçesi

Trafik kazasında dolayı sigorta şirketine başvuru dilekçesi ve istenecek belgeler burda ki bilgilere göre kısıtlı kalacaktır. Bu nedenle Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru Dilekçesi örneği hazırlanmasında veya Trafik Kazası Sigorta Şirketine Başvuru nasıl yapılacağı hakkında  avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak