Atla

Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu


Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI, TRAFİK KAZASI SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERME SUÇU  

TRAFİK KAZASI SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERME SUÇU CEZASI

MADDE 22

Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır.

Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.

Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır; bu halde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir.

Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.

Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir halinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.

Yargıtay Kararı - Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

YARGITAY: TRAFİK KAZASI SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERME SUÇU

T.C. YARGITAY Ceza Genel Kurulu Esas:  2008/9-51 Karar: 2008/117 Karar Tarihi: 20.05.2008

TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMAK SUÇU - SANIĞIN KULLANDIĞI ARACIN GEÇİŞİNE YASAK OLAN BİR YOLDA VE ALKOLLÜ OLARAK ARAÇ KULLANDIĞI - SANIĞIN KURALLARA UYMAMAKLA OLAYIN MEYDANA GELMESİNDE KUSURLU OLDUĞU - YASAL DÜZENLEMELERE AYKIRI RAPORLA  HÜKÜM KURULAMAYACAĞI

ÖZET: Somut olayda sanık, kullandığı aracın geçişine yasak olan bir yolda ve alkollü olarak araç kullanmaktadır. Trafik kazası tespit tutanağında belirlendiği üzere, kazanın öncesinde herhangi bir fren tedbirine başvurmamış, çarpışmanın meydana gelmesinden sonra  aracının devrilmesi suretiyle durabilmiştir ki bu da dikkatsiz ve özensiz olarak hız kurallarına uymadan araç kullandığını ortaya koymaktadır. Sanık, açıklanan kurallara uymamakla olayın meydana gelmesinde kusurludur. Mahkemenin dinlediği bilirkişi ve Adli Tıp Kurumu raporları, açıklanan bu hususları gözetmediğinden dosya kapsamına ve yasal düzenlemelere uygun bulunmamaktadır. Yerel Mahkemece dosya kapsamına ve yasal düzenlemelere aykırı olan raporlara dayanılarak hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

TRAFİK KAZASI SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VERME TAZMİNAT YÖNÜNDEN İNCELENMESİ

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 91/1. maddesinde, . Aynı Yasa'nın 85/1 maddesinde, , 85/son maddesinde ise, hükümlerine yer verilmiştir. Karayolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'nın A-1.maddesinde de, şeklinde ifade edilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu - Yorum
  ŞEBNEM ÖZAYDIN -
  11 Ağustos 2016

  Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
 • Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu - Yorum
  UZAY BALIK -
  3 Eylül 2016

  Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu - Yorum
  DORUK GÖZÜYUKARI -
  6 Eylül 2016

  Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu ilgili davam var. trafik kazasında ölüme sebebiyet vermenin cezası nedir? davada bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu - Yorum
  Göven -
  2 Şubat 2017

  Trafik Kazası Sonucu Ölüme Sebebiyet Verme Suçu Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak