Tazminat Hukuku Avukat Ve Danışma | Ankara Avukat

Tazminat Hukuku Avukat Ve Danışma

Tazminat Hukuku

Tazminat Hukuku Avukat Ve Danışma konusunda Tazminat Hukuku bir çok konuyu içerisinde barındıran, uğranılan maddi ve manevi zararlarda açılması düşünülen ilk dava çeşididir.

Tazminat Hukukunda Kaza tazminatı nasıl alınır

Bir trafik kazasında meydana gelen zararlar karşılığında tazminat davası açma hakkı, kazaya karışan kişiler ve yakınları için söz konusudur. Peki kaza tazminatı nasıl alınır? Yaralanma ve ölüm nedeniyle doğacak kaza tazminatında dava açabilecek kişiler farklı değerlendirilir.

Yaralanmalı kazalarda kişi hem maddi hem de manevi tazminat davası açabilirken; yakınları için sadece manevi tazminat hakkı vardır. Ölümü trafik kazalarında ise hem kişilerin kendileri hem de yakınları için maddi ve manevi tazminat hakkı vardır.

Açılacak olan maddi ya da manevi tazminat davaları, trafik kazalarının hukuki yorumu olan haksız fiilden sorumlu olanlara karşı açılır. Bir başka deyişle kazada sorumluluğu bulunan taraflara tazminat davası açma hakları bulunur.

Haksız fiilden sorumlu olan kişiler, aracın sürücüsü, aracın sahibi, aracın işleteni, ve zorunlu trafik sigortası ya da KASKO poliçelerinden dolayı sigorta şirketleridir. Bu husustaki düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu ve Borçlar Kanununda belirtilmiştir.

Karayolları Trafik Kanununun 85. maddesi kaza yapan sürücülerinin dışında farklı olması durumunda aracın sahibi veya işleteni de oluşacak olan zararın tazmininden sorumlu tutulabilir.

Kaza tazminatı nasıl alınır, kimlere hangi tür dava açılacağı konusunda hukuki danışmanlık almalarında büyük fayda vardır.

Maddi tazminat davası nasıl açılır konusu hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik kazası sonrası tazminat 

Trafik kazaları, araç kullanan ya da kullanmayan herkesin başına gelebilecek hayatımızın gerçeklerinden biridir. Trafik kazalarında meydana gelen zararlar nedeniyle taraflar arasında ya da üçüncü kişiler için maddi ve manevi tazminat hakkı doğmaktadır.

Trafik kazası sonrası tazminat davası uygulamalarında oluşacak hasarlar bedensel ve mal varlığında meydana gelecek zararların tazmin edilmesi için açılabilmektedir. Bu bağlamda trafik kazası sonrası tazminat davası maddi ve manevi tazminat davaları olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilmektedir.

Trafik kazası sonrası tazminat davası konusuna tanım olarak bakıldığında en az bir motorlu aracın karıştığı trafik kazada meydana gelebilecek olan ölüm, yaralanma gibi bedensel zararlar ile mal varlığına gelen zararların karşılanması için açılan davalar olarak özetlenebilir.

Üçüncü kişilere verilen zararlar da tazminat sebebidir

Sadece kazaya karışan taraflar için değil; üçüncü kişilerin mal varlığında oluşan zararlar da trafik kazası sonrası tazminat davası konusu olarak yorumlanır.

Hukuki açıdan değerlendirildiğinde ise Borçlar Kanunu esaslarına göre trafik kazalarının haksız fiil sorumluluğu doğurmaktadır. Haksız fiil sorumluluğu nedeniyle trafik kazası sonrası tazminat davası başta olmak üzere birçok farklı açıdan dava konusudur.

Tazminat avukatı, müvekkillerinin maddi ya da manevi zararlarının giderilmesi amacıyla hukuki süreci yürütmekle görevlidir.

Verdiğimiz örneklerden de görüldüğü gibi, sağlık hukukundan iş hukukuna varıncaya kadar neredeyse her türlü hukuk dalında çeşitli tazminat davaları açılması söz konusu olabilir. Ankara’da açacağınız tazminat davaları için avukat ve danışmanlık almanız faydanıza olacaktır.

Tazminat avukatı ve danışmanlık konularında sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri