Atla

Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır


Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır

Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır

Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır?

Trafik kazaları herhangi bir yaralanma, ölüm gibi sonuç doğursa da doğurmasa da her türlü tazminat hakkını saklı tutacaktır. Ölü ve yaralı bulunmayan kazalarda daha çok araç değer kaybı ya da araç kaza tazminatı şeklinde bir dava açılabilir.

Bu noktada manevi tazminat hakkı bulunmayacaktır. Ama ölüm ya da yaralama ile sonuçlanan her kazada hem maddi tazminat hem manevi tazminat hem de destekten yoksun kalma tazminatı uygulamaları için dava açma yetkiniz vardır.

Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır

Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazasında Tazminat Hakkı

Trafik kazalarında en korkulan şey kazanın ölümle sonuçlanmasıdır. Eğer bir kaza ölümle sonuçlanmışsa 3 tür tazminat hakkı doğar.

*Maddi Tazminat: Ölen kişinin ailesi ölüm masrafları için cenaze ve defin gibi konulardaki tüm masrafları karşı tarafın ödemesini ister. Bunun için açılan davada kişinin ölmeden önce hastanede tedavi amaçlı kaldığı sürede hesaplanarak o giderlerin de tazminata eklenmesi sağlanabilir.

 

* Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: Ölen kişi bir kişiye destek oluyorsa, eğitimine ya da barınmasına yardımcı ise öldükten sonra bu destek de bitecek ve kişinin destek olduğu kişi mağdur olacaktır. İstenirse bu kişi de kazanın diğer tarafına destekten yoksun kalma tazminatı kazanmak için dava açabilir. Ama bu davanın kararı için aldığınız desteği gösteren bir belge şarttır. Eğer ailesi iseniz belge olmadan da bu davayı açabilirsiniz.

* Manevi Tazminat: Ruhsal bozukluklar, akıl sağlığında sorun oluşması ya da duygusal çöküntüler trafik kazalarından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Aynı şekilde bu sorunlar ölen kişinin ailesinde de yaşanabileceğinden karşı tarafın ödeme gücü göz önüne alınarak bir dava açılabilir. Miktar belirlenirken en güvenilir yol alanında uzman bir avukat ile iletişim kurmaktır.

Yaralamalı Trafik Kazasında Tazminat Hakkı

Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında yine maddi ve manevi tazminat hakkı doğacaktır. Ama ölümlü kazaların sonuçları gibi hızlıca kapanmayacaktır. Maddi tazminatta kişi kazanın vücudunda ortaya çıkarabileceği bir hastalık veya sakatlık durumu için de tazminat talep edebilecektir. Aynı zamanda bütün hastane masrafları da yine karşı tarafın sorumluluğundadır.

 

Taraflardan birinin kaza sonucunda bir süre veya süresiz olarak iş göremez raporu alması muhtemeldir. Çoğu kazalarda kesinlikle verilen bu raporda maddi ve manevi anlamda bir tazminat sebebi olacaktır. Her şeyden önce kişinin gelirini kısıtlayacağından karşı tarafın ödeme gücü kapsamında bir tazminat vermek zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Eğer karşı taraf netleşmiş hükme rağmen ödeme yapmazsa icra prosedürleri başlatılır.

Ölümle Sonuçlanan Trafik Kazasında Tazminat Hakkı

Yargıtay Kararı - Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır?

T.C. YARGITAY 17.Hukuk Dairesi Esas: 2016/2974 Karar: 2016/3371 Karar Tarihi: 16.03.2016-Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır

TAZMİNAT DAVASI - KAZADA DAVACININ DESTEĞİNİN BULUNDUĞU MOTOSİKLETE DAVALILAR TARAFINDAN KULLANILAN SİGORTALI ARACIN TEK TARAFLI KAZA YAPTIĞI VE DESTEĞİN HAYATINI KAYBETTİĞİ - DAVANIN AÇILDIĞI TARİHTE UZAMIŞ CEZA ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN DOLMADIĞI

ÖZET: Somut olaya bakıldığında; davaya konu kazada davacının desteğinin bulunduğu motosiklete davalılardan....... tarafından kullanılan sigortalı araç tek taraflı kaza yapmış ve destek hayatını kaybetmiştir. Davaya konu kaza .............. tarihinde gerçekleşmiş olup davanın açılma tarihi ise ..........'dir. Davaya konu trafik kazası sonucu davacının desteği hayatını kaybetmiş olmakla ceza zamanaşımı süresi, olay tarihinde yürürlükte bulunan yasa uyarınca 10 yıldır. Buna göre, davanın açıldığı tarihte uzamış ceza zamanaşımı süresinin dolmadığı anlaşıldığından yanılgılı değerlendirme ile hüküm kurulmuş olması bozmayı Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır gerektirmiştir.

Yazımızda Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır konusuna yer verilmiştir. Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır hakkında daha geniş bilgi için Trafik Kazası avukat desteği alınız. Diğer makaleler için Ankara Avukat ana sayfamımızı ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MELAHAT DERLİ -
  15 Ağustos 2016

  Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • SERAY AKBAĞ -
  26 Ağustos 2016

  Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Alınır Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak