Atla

Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası


Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası

Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası

Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası

Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan zararın karşılanması adına açılan davalardır. Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası açılabilir. Trafik kazası tazminat davası yetkili mahkeme davalının ya da sigorta acentasının bulunduğu yer mahkemesi  yada kazanın vuku bulduğu yer mahkemesinde de açılabilir. Trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği ile bir dilekçe yazılarak mahkemeye başvurulur.

Trafik kazası tazminat davası zamanaşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası ile birlikte maddi tazminat, manevi tazminat ve araç değer kaybı tazminatı almak mümkündür. Kişi bu kazadan dolayı fazlaca etkilenmiş olabilir. Bunun yanında herhangi bir yakınını kaybetmesi durumunda buna bağlı olarak duyduğu acı ve üzüntüyü hafifletmek adına manevi tazminat talep edebilir.

Ölümlü trafik kazası sonucu tazminat davası açan kişiler davalının kusuru oranında bir tazminat almaya hak kazanacaklardır. Trafik kazası tazminat hesaplama kazaya sebep olan kişinin kusuruna göre olmaktadır. Örneğin; kazada 4.000 TL tutarında hasar oluşmuş ve kazaya sebep olan kişi %80 kusurlu bulunmuş ise 3200 TL tutarındaki kısmını davalı karşılayacaktır.

Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası

Trafik Kazası Ceza Davası - Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası

Ölümlü trafik kazalarında verilen cezalar nelerdir?

Günümüzün en çok yaşanan olaylarından biri olan trafik kazaları bazen sadece yaralanmalardan ibaret olmakta, bazen ise sonucu ne yazık ölüme kadar dayanmaktadır. Trafik kazaları neticesinde, taksirle yaralama veya taksirle ölüme sebebiyet verme suçlarının ihlali nedeni ile açılacak davalarda sanığın kusuru verilecek cezanın belirlenmesi açısından önem arz etmektedir.

 

Ölümlü trafik kazalarında tazminat hesaplama kaç şekilde olmaktadır?

Ölümlü kazalarda tazminat; maddi ve manevi tazminat olmak üzere 2 şekilde incelenir. Ölümlü trafik kazalarında manevi tazminat kazada ölen kişinin ailesine kazaya sebep olan taraf tarafından ödenen belirli para miktarıdır. Manevi tazminat acı elem kederi dindirme tazminatı olarak da adlandırılabilir. Maddi hasarlı bir kazada; hasar ihbar süresi 5 gündür. Ancak mahkeme bilirkişi tespit raporu, mahkeme tazminat ve ceza davası kararları almak için bu süre aşılabilir. Ancak bu süre 2 yılı aşmamalıdır.

Ölümlü trafik kazalarında sigorta şirketinin sorumluluğu nedir?

Sigorta şirketi, trafik Kazası nedeni ile 3.kişilerin uğrayacakları zararların temini için vardır. Ölümle sonuçlanan kazalarda zarar, defin giderleri ile desteğinden yoksun kalanların zararından ibarettir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası - Yorum
  Selim -
  7 Şubat 2017

  Merhabalar benim sıkıntım aracla kaza yaptım kazayla ilgili evraklar gerekli yerlere eksik gitmesi yüzünden alkollusun diyerek benden iki binlira aldilar işyerinden işten cikartilacaksin tehditi yüzünden bende kendi adıma sigorta bünyesine yatırdım sonradan eksik olan evraklari temin edilince alkolsüz olduğum. Ortaya çıktı ben burda 5000 lira ödeyerek mağdur oldum bunun için ne yapabilirim

  Cevapla
 • Trafik Kazasından Sonra Tazminat Davası - Yorum
  Ali Yıldırım -
  30 Ocak 2018

  merhaba,babam ,,,, yılında trafik kazası geçirdi. yüzde yüz haklı olduğundan ... tl para kazandı. karşı tarafın sigortası olmadığından devlet fondan ödemiş. benim sorum karşı tarafa maddi manevi tazminat davası acabilirmiyiz? babam emekli fındık bahçelerimize bakıp para kazanıyordu. bacağında platin olduğundan bahçede çalışamıyor artık. şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak