Atla

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra


Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

*Tüketicinin, Tüketici Hakem heyetlerine başvurarak haksız olarak alınan masraf ve paralarının iadesini isteyebilir.

*Tüketici Hakem Heyeti Kararının, tüketicinin müracatı üzerine olumlu çıkması durumunda karar yazılarak Tüketinin adresine gönderilir.

*Tüketici Hakem Heyeti Kararı 15 gün içerisinde karşı tarafça itiraz olmazsa karar kesinleşir. Bunun üzerine bankanın ilgili şube veya genel müdürlüklerine başvurarak masrafların iadesi istenebilir.

*Müracaatların olumsuz sonuçlanması üzerine Tüketici Hakem Heyeti Kararı mahkeme ilamı niteliğinde olduğundan karar icra müdürlüğü marifeti ile  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra olarak işleme konulur.

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra Yargıtay Kararı

ÖZET: Davanın belirsiz alacak davası olarak açılması karşısında ilk derece mahkemesinin işin esasına girerek sonucuna göre bir karar vermesi gerekirken dava değerini 3.000.-TL olduğunu kabul ederek davanın dava şartı yokluğu (davaya TüketiciHakem Heyetinin bakması gerektiğinin kastedildiği anlaşılmaktadır) nedeniyle usulden reddi yönündeki kararı doğru olmamıştır.

Davalı vekilinin Ticaret Mahkemelerinin görevli olduğu yönündeki itirazlarına gelince; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunun Tanımlar başlıklı 3/ğ, 49, 62 ve 73.madde hükümleri göz önüne alındığında davalı vekilinin bu yöndeki itirazları yerinde görülmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra - Yorum
    KEREM SATIK -
    9 Ağustos 2016

    Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

    Cevapla
Yorum Bırak