Atla

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması


Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması

Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru yapılması üzerine, heyet toplanarak verilen dilekçelerde tüketicinin haklılığı doğrultusunda karar vermektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması verilen Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının ilgili karşı taraftan paranın tahsili için bulunduğunuz yerde ki İcra Müdürlüğüne gidilerek Hakem heyeti kararının  İcraya Konulması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Tüketici hakem heyeti tarafından alınmış olan kararların icraya nasıl konabileceği konusunda biz tüketiciler çoğunlukla bilgi sahibi değilizdir.

Bu alınan kararları elimize alarak satıcıya veya bankaya götürerek alacağımızın verilmesini talep etmekteyiz. Ancak satıcının veya bankanın ayağına gidilmesine hiç gerek bulunmamaktadır. Hakem heyeti tarafından alınan kararların satıcıya veya bankaya zaten tebliğ edildiği bilinmelidir.

Dolayısı ile elinizde olan karar aslını hiçbir şekilde satıcılara veya bankaya vermemek gerekmektedir. Bu durumun nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmaktadır. Bunun yanında bu konuda avukat ve hukuk bürolarından da yardım alınabilmektedir. Hakem heyetlerine başvurular konusunda parasal miktarlar her yıl değişmektedir.

Bu konuda bağlayıcı miktarda olan kararlar karşı tarafça yasal olarak 15 günlük süre içerisinde bir üst mercie itiraz başvurusu yapılmaz ise bu durumda hakem heyeti kararı kesinleşmiş olmaktadır. Bu durum kararın icra edilmesini durdurmamaktadır.

kira hukuku davası avukatları ankara

Tüketici hakem heyeti kararlarına dayanarak ilamlı takip yapılması mümkündür. Hiçbir şekilde elinizdeki tüketici hakem heyeti kararı ile bankaya veya satıcıya bizzat giderek bir talepte bulunmayınız. Hakem heyeti tarafından alınan karar satıcı veya bankaya da tebliğ edilmiştir.

Bu tebliği alan tarafın gereğini yapması gerekmektedir. Bu durumda yerleşim yerinizde bulunan icra müdürlüğüne bizzat giderek veya avukatınız aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu şekilde çok daha kolay olarak hakkınızı almanız ve tahsil ettirmeniz mümkün olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması - Yorum
  AHMET TOK -
  30 Ağustos 2016

  Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Tüketici Hakem Heyeti Kararlarının İcraya Konulması - Yorum
  Buğra -
  27 Kasım 2016

  7 .ayda telefonumu teleservise gonderdim tam 1 ay bekledikten sonra telefonumun tamir olmadigini ve ucret iade formu gondereceklerini soylediler bu formla bayiden ucretimi almam soylendi yanliz bayi odemeyi redt etti hakem heyetine basvurdum karar elime ulasali 2 ay oldu buna ragmen oyalayip duruyorlar Butun belgelerim elimde Tüketici hakem heyeti kararını icraya koymam gerekiyor mu, nasıl bir yol izleyebilirim.

  Cevapla
Yorum Bırak