Atla

Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır


Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır

Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır

Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır

Tüketicinin Korunması Hususunda Tüketici Mahkemelerine Açılan Davalar Hakkında Genel Hususlar

Günlük hayatta birtakım satış işlemleri yaparız. Giysi mağazasına gittiğimizde aldığımız bir kazaktan, beyaz eşya satan mağazaya gittiğimizde aldığımız bir buzdolabına kadar birçok mal satın alırız. Alınan her malın sağlam olma garantisi yoktur. Ve malı satan kişinin de bazen bu durumdan haberdar olmadan veya haberdar olduğu halde malı bize satabilir.

Bu durumda kanun koyucu tüketicisinin zarara uğramaması ve mağdur olmaması için tüketicinin lehine işleyen bir kanun çıkarmıştır. Bu kanun Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanundur. Bu kanun tüketicinin aldığı mallar üzerinde satıcı ile yaşadığı uyuşmazlıkların çözümünde tüketicinin lehine hareket eden bir kanun olup tüketiciyi koruma amaçlıdır.

Tüketici satın aldığı mal üzerinde bir ayıbın olduğunu fark ettiğinde malı değiştirmek veya iade etme hakkına sahiptir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bu durum satıcının sattığı malı almaması ve pürüz çıkarması nedeni ile tüketiciyi zarara uğratmaktır. Kanun koyucu tüketicinin zarara uğramaması için tüketiciye dava açma hakkı tanımıştır.

Tüketici satın aldığı mal üzerinde satıcı ile bir uyuşmazlık ile karşılaştığında nasıl bir yol izlemelidir?

Yargıya başvurmadan önce tüketicinin tüketmesi gereken yollar vardır. Bu yollar tüketilmeden tüketici yargıya başvuramaz. Bu yollardan ilki tüketicinin satıcı ile konuşması ve sattığı malın ayıplı yani kusurlu olmasını söylemesi gerekir. Satıcı malının kusurlu olduğunu kabul etmez ve gerekenleri yapmaz ise bir diğer aşamaya geçerek tüketici yetkili firma ile görüşmeli, hukuki haklarının olduğunu eğer bu hakların yerine getirilemez ise yargıya gideceğini ifade etmelidir.

Kanun koyucu tüketicinin satıcı ve firma tarafından olumsuz yanıt alması olasılığını düşünerek tüketici sorunları hakem heyetini ve tüketici mahkemelerini kurmuştur. Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerinden hangisine başvuracaktır peki tüketici? Kanun koyucu bu hususta belli parasal sınırlandırmalar getirerek tüketicinin kafasındaki karışıklığa mani olmuştur. Bu parasal sınırlamalar her yıl ülkenin enflasyonuna, mali durumuna ve buna benzer etkenlere dayanarak değişmektedir.


 

Tüketici Mahkemesine Davaları Nasıl Açılır

Tüketici hakem heyetleri 81 ilde de bulunmaktadır. Tüketici mahkemeleri ise her il ve ilçede bulunmaktadır. Belli bir parasal sınırın altında olan uyuşmazlıklar için öncelik ile tüketici hakem heyetine başvuru yapılırken o parasal sınırı aşan uyuşmazlıklar için direk dava yolu öngörülerek tüketici mahkemelerine başvuru yapabilme imkânı sağlanmıştır.

 

Hakem heyetinin tüketicinin aleyhine verdiği kararlarda ise 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine dava açılır. Dava açacağı yer tüketici mahkemesidir. Tüketici mahkemesine açılacak olan davada verilecek olan karar kesin karar olup bir üst mahkemeye götürlememektedir.

 

Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır Ve Görülür

 Tüketici davaları tüketicinin ikametgahı mahkemesinde de açılabilir. Kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılmasına yönelik Tüketici Mahkemesine başvuru yapılarak, Tüketici Mahkemesi kararları ile dava masrafı davalıdan alınmak üzere mahkemece karar verilir.

 

Tüketici Mahkemesine Dava Nerede Açılır

Tüketici Mahkemesine açılan dava ile birlikte, verilen mahkeme kararında uğranılan zarar, dava masrafı avukatlık ücretleri belirtilir. Tüketici Mahkemesi kararı bekletilmeden ilamlı icra takibi yapılarak tüm zararlar mahkeme kararı ile karşı tarafdan tahsil edilir. 

 

üketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır konusu ile bağlantılı olan Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz. Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır makalesi bilgi amaçlı sunulmuştur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • YÜCEL GÜÇLÜ -
  5 Ağustos 2016

  Haksızlık yapıp tüm insanlarla birlikte olmaktansa, adaletli davranıp tek başına kalmak daha iyidir.

  Cevapla
 • RECEP OKUYUCU -
  6 Ağustos 2016

  Haklı olduğunuza inanıyorsanız, sakin olmayı başarabilirsiniz

  Cevapla
 • SÜMEYRA KARASATI -
  11 Ağustos 2016

  Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • TUTKU ÖZSOY -
  11 Ağustos 2016

  Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • GÖKTUĞ YAYLI -
  13 Ağustos 2016

  Tüketici Mahkemesine Dava Nasıl Açılır Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak