Atla

Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası


Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası

Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası

Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası

Yurtdışında ikamet etmekte olan kişiler boşanmak istediklerinde bulundukları ülkelerin mahkemelerine giderek. Boşanma davasının açılmasını sağlayabilmekte ve bu davalar sonucunda da boşanabilmektedir.

Ancak ülkeler arası hukuk sistemlerinin farklılık göstermesi sebebiyle her ülkenin kendi mahkemesinde alınmış olan kararın sadece o mahkemenin bulunduğu ülkede geçerli olması kuralından dolayı kişilerin Türkiye'de de dava açması gerekmektedir.

Türkiye'de açılacak olan davaların boşanma davası olmasına gerek yoktur. Kişiler yurtdışındaki mahkemeden alınmış olan kararların doğrudan Türkiye'de kabul edilmesini sağlamak amacıyla tanıma ve tenfiz davasını açabilmektedir.

Boşanma davalarının ardından eşler arasında sadece boşanmaya ilişkin hükümler çıkmamakta aynı zamanda. Boşanma sonrasında ortaya çıkan diğer haklar üzerinde de paylaşımların yapılması söz konusu olmaktadır.

Özellikle mal paylaşımı, velayet hakları, tazminatlar gibi konularda mahkeme kararlarının tanınmasını sağlamak adına dava açılması gerekmekte ve Türkiye'de de bu uygulamaların sürdürülmesini sağlamak gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davalarının tanıma aşaması doğrudan yurtdışındaki boşanma davasının Türkiye'de de aynı şekilde tanınmasını sağlamakta ve kişilerin evlilik durumlarının sona erdirilmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Tenfiz davaları ise boşanma sonrasında eşlerin birbiri üzerinde hak iddia edebileceği. Konularla ilgili olarak yurtdışındaki mahkemenin vermiş olduğu kararların tanınması olmaktadır.

yurtdışında boşanma tanıma ve tenfiz

Yurtdışında Boşanan Kişilerin Türkiye'de Dava Açması Zorunlu Mudur?

Kişilerin yurtdışındaki mahkemede açılan boşanma davasının ardından. Türkiye'de tanıma ve tenfiz davasını açması için süre açısından herhangi bir kısıtlaması bulunmamasına rağmen en kısa sürede bu işlemin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir ve isabetli olacaktır.

Burada kişilerin bilmesi gereken temel nokta yurtdışında boşanılmış olsa bile Türkiye Cumhuriyeti nüfus kayıtlarında kişilerin hala evli gözükmesi durumu devam ettiği için mutlaka. Tanıma ve tenfiz davasının en kısa sürede açılması gerekiyor.

Tekrar evlenmek isteyen kişilerin bu davayı açmaması halinde nüfusta evli gözükmelerinden dolayı evlilik başvurularının reddedilmesi de mümkün olmaktadır. Bunun dışında özellikle tenfiz davaları sırasında boşanmanın hukuki sonuçlarının.

Türkiye'de de uygulanabilir olması ve velayet, nafaka gibi konuların bu ülkede de sonuçlanması adına mutlaka yurtdışındaki davanın karara bağlanmasının ardından davaların açılması gerekmektedir. Sona erdirilmiş olan evlilik birliği içindeki eşlerin eğer biri yabancı ise zaman içerisinde.

Eşlerin birbirine ulaşmada zorluklar yaşaması süreçleri daha da zorlaştıracağından mutlaka en kısa sürede mahkemeye tanıma ve tenfiz davası için başvurmak gerekmektedir.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır

Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Yurtdışında ikamet etmekte olan kişiler tanıma ve tenfiz davalarını Türkiye sınırları içinde İzmir, İstanbul ve Ankara illerinde açabilmektedir. Bu illerde bulunan aile mahkemelerin açılan davalar boşanma davasının süreçlerine bağlı olarak çok uzun süreler boyunca devam edebiliyor.

Hukuki prosedürlerin başarılı bir şekilde yerine getirildiği. Mahkeme tarafından istenen belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulduğu davaların kısa sürede sonuçlanması mümkün olmaktadır.

Bu nedenle davanın takibinin yapılması en az davanın olumlu sonuçlanması kadar önemli olmaktadır. Bu sayede bir iki aylık süreler içinde tanıma ve tenfiz davalarından sonuç elde etmek mümkün olabiliyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası - Yorum
  ERİM KARADENİZ -
  9 Ağustos 2016

  Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

  Cevapla
 • Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası - Yorum
  Özar -
  13 Şubat 2017

  Türkiye Tanıma Ve Tenfiz Davası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
Yorum Bırak