Atla

Vasiyetnamenin İptali


Vasiyetnamenin İptali

Vasiyetnamenin İptali

Vasiyetnamenin İptali

Miras bırakanın vasiyetnamesiyle mirasçılık payı zarara uğrayan mirasçılar ya da lehine vasiyet yapılanlar. Vasiyetnamenin İptali için Dava açabilirler. Vasiyetin iptali nedenleri incelendiğinde en fazla dayanılan sebepler akıl hastalığı, diğer hastalık ya da yaşlılık gibi miras bırakanın temyiz kudretini ve ayırt edici, doğruluğu zedeleyecek bir nedenin olması durumlarıdır. Açıklanan sebeplerle , ihtiyar ya da hasta olan miras bırakanın resmi olarak sakata uğramadan vasiyetname hazırlaması esnasında temyiz kudretinin yerinde olduğunu gösteren bir sıhhat raporu alınması yoluna gidilmekte ve uygulamada, vasiyetnameyi tertip eden noter müracaat halinde de bu sağlık raporunun alınması istenmektedir. İstenmesi zorunlu olan  bir hekim raporun bulunmadığı hallerde, Gerekçe gösterilerek miras bırakanın vasiyetnamenin hazırlanması esnasında tasarruf ehliyetinin bulunmadığı iddiasıyla vasiyetnamenin iptali davası açılabilir. Şayet Sağlık raporu mevcut olması halinde sağlık raporunun geçersizliği, hastalığı ve tedavi ile bu raporun geçersizliği kuvvetli kanıtlar sunularak yine vasiyetnamenin iptali istenebilir. Aşağıdaki durumlarda dava açılarak vasiyetnamenin iptali yapılabilir. Vasiyetname miras bırakanı tasarruf ehliyeti bulunmadığı bir esnada yapılmışsa, Vasiyetname yanılma, aldatma, korkutma ya da zorlama neticesinde yapılmışsa, Vasiyetnamenin içeriği, bağlandığı koşullar ya da yüklemeler hukuka ya da ahlaka aykırı ise, Vasiyetname kanunda öngörülen şekillere uyulmadan yapılmış ise dava açma şartları oluşmuş şeklinde değerlendirilir. Vasiyetnamenin İptali yargıtay

Vasiyetnamenin İptal Davası Açma hakkı ne zaman düşer?

Vasiyetnamenin İptal için dava  açma en önemli şartlarından birisi de sürelerdir. İptal davası davacının mirası veya vasiyetnamenin iptal nedenini yada kendisinin mirasta pay sahibi olduğunu öğrendiği tarihte, 1 sene ve her durumda vasiyetnamelerde açılma tarihinin, başka tasarruflarda, mirasın geçmesi tarihinin üzerinden, iyi niyetli mirasçılara karşı 10 sene, iyi niyetli olmayan kötü niyetli mirasçılar için  20 sene geçmekle dava açma hakkı düşer.

Vasiyetnamenin İptali Davası nerede açılır?

Miras bırakanın son yerleştiği mernis kayıtlı adresinin olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır. Vasiyetnamenin İptal Davasını kimler açar? Vasiyetnamenin iptal edilmesinde çıkarı olan mirasçı ya da vasiyet alacaklısı vasiyetin iptalini şartlar oluşması halinde kendisi belirtilen davayı açabilir.

Vasiyetnamenin İptal Davasında Husumet kime yöneltilir?

Vasiyetnamenin iptal davalarında husumet, Vasiyetten faydalanan mirasçılara yöneltilir. Davayı açan mirasçı ileri sürdüğü iptal gerekçelerini ispatlaması durumunda vasiyetname iptaline karar verilir. Vasiyetnamenin iptal şartları, sebepleri ispat edilmemesi halinde mahkeme davanın reddine karar verebilir.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Vasiyetnamenin İptali - Yorum
  FAHRİ GÖKŞEN -
  5 Ağustos 2016

  Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı! (Molierac)

  Cevapla
 • Vasiyetnamenin İptali - Yorum
  GONCAGÜL POLAT -
  5 Ağustos 2016

  Devlet Başkanı olmaktansa, haklı olmayı tercih ederim. (Hanry Clay)

  Cevapla
Yorum Bırak