Atla

Velayet Davasında Tanık İspat


Velayet Davasında Tanık İspat

Velayet Davasında Tanık İspat

Velayet Davasında Tanık İspat

Hukuk davalarında Tanık dinlenmesi ve tanık delilinin kullanılması belirli bir usule göre düzenlenilmiştir. Bu düzenleme ;

HMK'nın 240/2 maddesinde tanık gösterme şekli düzenlenmiş ve "Tanık gösteren taraf, tanıkdinletmek istediği vakıayı ve dinlenilmesi istenen tanıkların adı ve soyadı ile tebliğe elverişli adreslerini içeren listeyi mahkemeye sunar.

Bu listede gösterilmemiş olan kimseler tanık olarak dinlenemez ve ikinci bir tanık listesi verilemez." hükmüne yer vermiştir. Bu duruma göre taraflarca hazırlanma ilkesinin uygulanacağı davalarda, listede de gösterilmemiş kimseler tanık olarak dinlenemeyecektir.

Tanıklar davaya bakan mahkemede dinlenir. Mahkeme, gerçeğin meydana çıkması içersinde gerekliyse, tanığınvakanın gerçekleştiği ya da şeyin yer aldığı yerde dinlenilmesine hükümverebilir. 

Mahkeme, hasta ya da engelli olduğundan kaynaklı gelemeyen tanığı yer aldığı yerde dinler Mahkemenin yargı etrafı dışında tespit edilen tanığın,yer aldığı yer mahkemesi doğrulusunda dinlenmesine hüküm verilebilir. 

Velayet Davasında Tanık İspat Konusu İle İlgili Yargıtay Kararı Eklenecektir.   Ankara Avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Dava dilekçesi ile tanık deliline dayanmayan davacı-davalı erkeğin sonradan bildirdiği tanığı dinlenerek kadına kusur yüklenmesi ve taraflar eşit kusurlu bulunarak davalı-davacı kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilmesi usul ve kanuna aykırıdır.

Ne var ki bu hususlar ilk inceleme sırasında gözden kaçırıldığından davalı-davacı kadının karar düzeltme isteğinin kabulüne karar verilmesi gerekir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak