Atla

Velayet Davasında Tanık İspat


Velayet Davasında Tanık İspat

Velayet Davasında Tanık İspat

Velayet Davasında Tanık İspat

Hukuk davalarında Tanık dinlenmesi ve tanık delilinin kullanılması belirli bir usule göre düzenlenilmiştir. Bu düzenleme ;

HMK'nın 240/2 maddesinde tanık gösterme şekli düzenlenmiş ve "Tanık gösteren taraf, tanıkdinletmek istediği vakıayı ve dinlenilmesi istenen tanıkların adı ve soyadı ile tebliğe elverişli adreslerini içeren listeyi mahkemeye sunar. Bu listede gösterilmemiş olan kimseler tanık olarak dinlenemez ve ikinci bir tanık listesi verilemez." hükmüne yer vermiştir. Bu duruma göre taraflarca hazırlanma ilkesinin uygulanacağı davalarda, listede de gösterilmemiş kimseler tanık olarak dinlenemeyecektir.

Tanıklar davaya bakan mahkemede dinlenir. Mahkeme, gerçeğin meydana çıkması içersinde gerekliyse, tanığınvakanın gerçekleştiği ya da şeyin yer aldığı yerde dinlenilmesine hükümverebilir. Mahkeme, hasta ya da engelli olduğundan kaynaklı gelemeyen tanığı yer aldığı yerde dinler Mahkemenin yargı etrafı dışında tespit edilen tanığın,yer aldığı yer mahkemesi doğrulusunda dinlenmesine hüküm verilebilir. 

T.C. YARGITAY Velayet Davasında Tanık İspat Konusu İle İlgili Yargıtay Kararı Eklenecektir.   Ankara Avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak