Atla

Velayetin Değiştirilmesi


Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Her boşanma davasından sonra çocuğun velayeti herhangi ebeveynden birine verilir ancak bu durum sonsuza dek çocuğa aynı ebeveyn bakacak anlamına gelmiyor. Diğer bir değişle, velayet hakkı sonradan diğer ebeveyne geçebilir yani değiştirilebilir.

Velayetin değiştirilmesi için velayet değişim davası açılması gerekiyor. Velayeti almak isteyen ve dava açan ebeveyn, şartları yerine getirdiğine ve artık çocuğa bakabilecek ortamı oluşturduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu durumda, velayet hakkına sahip olan anne ya da babanın, velayet hakkı süresince bu hakkını herhangi bir kötülük için kullanıp kullanmadığı kontrol edilir.

Çocuğun fiziki ve ruhi gelişimlerinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelip gelmediği dikkate alınır. Eğer velayete sahip olmayan taraf çocuğuna, velayet sahibi ebeveyn tarafından  kötülük edildiğini ve bakılması gerektiği gibi bakılmadığını iddia ediyorsa, aile mahkemelerine başvurarak dava açabilir. Bu dava doğrultusunda Türk Medeni Kanunu 183. Maddesinde şunları belirtiyor;

 1. Yeniden evlenen ebeveyne dair velayet değişikliği olmalıdır.
 2. Başka yere giden ebeveyn sebebiyle velayet değişikliği olmalıdır.
 3. Ölümden dolayı meydana gelen velayet değişikliği olmalıdır.
 4. Diğer sebeplerden ötürü velayet değişikliğinin olmalıdır.

Boşanma davasından sonra her iki velayet tarafından birinin başka bir kişiyle evlenmesi sonucunda velayet değişikliği yapılabilir, bu en yaygın sebeplerden birisidir. En yaygın ikinci sebep ise velayete hak sahibi olan ebeveynin göç etmiş olmasıdır. Diğer bir sebep ise ölüm olarak bilinir.

Eğer çocuğun velayet hakkına sahip ebeveynin ölümü gerçekleştiyse, diğer ebeveyn tarafından velayet değişikliği davası açılabiliyor. Velayet hakkına sahip olan ebeveyn ölse dahi, velayet hakkı diğer ebeveyne geçmeyecektir.

Buna hakim karar verir. Velayet değişikliği yapılabilen bir diğer durumlar içerisinde ise alkol bağımlılığından ötürü tedavi görmek, herhangi bir suçtan ceza evine girmiş olmak ya da bitkisel hayata geçerek beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gibi durumlar yer alıyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • OĞULCAN EBİNÇ -
  14 Ağustos 2016

  Velayetin Değiştirilmesi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak