Atla

Velayetin Değiştirilmesi


Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

Her boşanma davasından sonra çocuğun velayeti herhangi ebeveynden birine verilir ancak bu durum sonsuza dek çocuğa aynı ebeveyn bakacak anlamına gelmiyor. Diğer bir değişle, velayet hakkı sonradan diğer ebeveyne geçebilir yani değiştirilebilir.

Velayetin değiştirilmesi için velayet değişim davası açılması gerekiyor. Velayeti almak isteyen ve dava açan ebeveyn, şartları yerine getirdiğine ve artık çocuğa bakabilecek ortamı oluşturduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu durumda, velayet hakkına sahip olan anne ya da babanın, velayet hakkı süresince bu hakkını herhangi bir kötülük için kullanıp kullanmadığı kontrol edilir.

Çocuğun fiziki ve ruhi gelişimlerinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelip gelmediği dikkate alınır. Eğer velayete sahip olmayan taraf çocuğuna, velayet sahibi ebeveyn tarafından  kötülük edildiğini ve bakılması gerektiği gibi bakılmadığını iddia ediyorsa, aile mahkemelerine başvurarak dava açabilir. Bu dava doğrultusunda Türk Medeni Kanunu 183. Maddesinde şunları belirtiyor;

 1. Yeniden evlenen ebeveyne dair velayet değişikliği olmalıdır.
 2. Başka yere giden ebeveyn sebebiyle velayet değişikliği olmalıdır.
 3. Ölümden dolayı meydana gelen velayet değişikliği olmalıdır.
 4. Diğer sebeplerden ötürü velayet değişikliğinin olmalıdır.

Boşanma davasından sonra her iki velayet tarafından birinin başka bir kişiyle evlenmesi sonucunda velayet değişikliği yapılabilir, bu en yaygın sebeplerden birisidir. En yaygın ikinci sebep ise velayete hak sahibi olan ebeveynin göç etmiş olmasıdır. Diğer bir sebep ise ölüm olarak bilinir.

Eğer çocuğun velayet hakkına sahip ebeveynin ölümü gerçekleştiyse, diğer ebeveyn tarafından velayet değişikliği davası açılabiliyor. Velayet hakkına sahip olan ebeveyn ölse dahi, velayet hakkı diğer ebeveyne geçmeyecektir.

Buna hakim karar verir. Velayet değişikliği yapılabilen bir diğer durumlar içerisinde ise alkol bağımlılığından ötürü tedavi görmek, herhangi bir suçtan ceza evine girmiş olmak ya da bitkisel hayata geçerek beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gibi durumlar yer alıyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Velayetin Değiştirilmesi - Yorum
  OĞULCAN EBİNÇ -
  14 Ağustos 2016

  Velayetin Değiştirilmesi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak