Velayetin Değiştirilmesi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Velayetin Değiştirilmesi

Velayetin Değiştirilmesi

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Her boşanma davasından sonra çocuğun velayeti herhangi ebeveynden birine verilir ancak bu durum sonsuza dek çocuğa aynı ebeveyn bakacak anlamına gelmiyor. Diğer bir değişle, velayet hakkı sonradan diğer ebeveyne geçebilir yani değiştirilebilir. Velayetin değiştirilmesi için velayet değişim davası açılması gerekiyor.

Velayeti almak isteyen ve dava açan ebeveyn, şartları yerine getirdiğine ve artık çocuğa bakabilecek ortamı oluşturduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu durumda, velayet hakkına sahip olan anne ya da babanın, velayet hakkı süresince bu hakkını herhangi bir kötülük için kullanıp kullanmadığı kontrol edilir.

Çocuğun fiziki ve ruhi gelişimlerinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelip gelmediği dikkate alınır. Eğer velayete sahip olmayan taraf çocuğuna, velayet sahibi ebeveyn tarafından  kötülük edildiğini ve bakılması gerektiği gibi bakılmadığını iddia ediyorsa, aile mahkemelerine başvurarak dava açabilir. Bu dava doğrultusunda Türk Medeni Kanunu 183. Maddesinde şunları belirtiyor;

  1. Yeniden evlenen ebeveyne dair velayet değişikliği olmalıdır.
  2. Başka yere giden ebeveyn sebebiyle velayet değişikliği olmalıdır.
  3. Ölümden dolayı meydana gelen velayet değişikliği olmalıdır.
  4. Diğer sebeplerden ötürü velayet değişikliğinin olmalıdır.

Boşanma davasından sonra her iki velayet tarafından birinin başka bir kişiyle evlenmesi sonucunda velayet değişikliği yapılabilir, bu en yaygın sebeplerden birisidir. En yaygın ikinci sebep ise velayete hak sahibi olan ebeveynin göç etmiş olmasıdır. Diğer bir sebep ise ölüm olarak bilinir.

Eğer çocuğun velayet hakkına sahip ebeveynin ölümü gerçekleştiyse, diğer ebeveyn tarafından velayet değişikliği davası açılabiliyor. Velayet hakkına sahip olan ebeveyn ölse dahi, velayet hakkı diğer ebeveyne geçmeyecektir.

Buna hakim karar verir. Velayet değişikliği yapılabilen bir diğer durumlar içerisinde ise alkol bağımlılığından ötürü tedavi görmek, herhangi bir suçtan ceza evine girmiş olmak ya da bitkisel hayata geçerek beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gibi durumlar yer alıyor. | Velayetin Değiştirilmesi

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri