Vergi Hukuku İtiraz ve Dava | Ankara Avukat | İdare Hukuku

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Vergi Hukuku İtiraz ve Dava

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İdare Hukuku  > Vergi Hukuku İtiraz ve Dava

Vergi Hukuku İtiraz ve Dava

Vergi Hukuku İtiraz ve Dava

Vergi Hukuku Avukatlık ve Danışmanlık

Vergi Hukuku İtiraz ve Dava, Vergilerin artık bir kamu geliri olarak görülmesinin ardından vergilerin hem tanımlanması he de toplanması çok daha kompleks bir yapıya kavuşmuştur. Özellikle içinde yaşadığı değişimler ve gelişmeler sonrasında hukukun en dinamik yapıya sahip olan noktası vergiler oluyor.

Bu nedenle çok fazla karışıklık yaşanmakta ve hem vergiler üzerinde yükümlü olan hemen hemen herkesin hem de bu konularda uzmanlaşmaya çalışan avukatların sürekli olarak yeni bilgilerle yüklenmesi ve kendilerini geliştirmesi gerekmektedir.

Vergi hukuku olarak adlandırılan hukuk dalında da vergiler üzerinde yapılan değişimlere bağlı olarak yeni kanunların ya da kararların nasıl uygulanacağı konusunda bazı belirlemeler yapılabiliyor.

Özellikle vergi idareleri ile uyuşmazlık içine giren kişilerin bu tür sorunları ortadan kaldırabilmek için mutlaka bir avukattan yardım alarak sorunların çözülmesini talep etmeleri gerekmektedir.

Çok fazla teknik detay barındırdığı için vergi hukukunda desteği alınan avukatlar mali müşavirlerle iletişimi içinde kalarak sorunların en kısa sürede çözülmesini sağlamaktadırlar.

Vergi hukuku alanında; Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada “uzlaşma” yoluyla çözümü, Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada “cezalarda indirim” yoluyla çözümü, Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada “düzeltme” yoluyla çözümü, Vergi uyuşmalıklarının yargı aşamasında dava yoluyla çözümü.

Vergi suç ve cezaları, Özelge başvuruları,Vergi İnceleme Raporları ve vergi/ceza ihbarnameleri hakkında hukuki danışmanlık, Vergi Dairelerince tesis edilen idari işlemler ve para cezaları konularında diğer vergi hukuku uyuşmazlıklarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. (Vergi Hukuku İtiraz ve Dava)

Vergi Cezasının İptali Davası

Mükellefler ve kendilerine vergi cezası kesilenler, tarh edilen vergilere ve kesilen cezalara karşı vergi mahkemesinde dava açabilirler.

Vergi dairesi tadilat ve takdir komisyonlarınca tahmin ve takdir olunan matrahlara karşı vergi mahkemesinde dava açabilir.

Belediyelerde dava açma yetkisini belediye adına varidat müdürü, olmayan yerlerde hesap işleri müdürü veya o görevi yapanlar kullanır.

Vergi mahkemesinde dava açabilmek için vergi ve cezanın belirli olmuş, tadilat ve takdir komisyonları kararları da taraflara tebliğ edilmiş olması gerekir.

Ayrıca tevkif yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin yapılmış ve ödemeyi yapan tarafından verginin kesilmiş olması lazımdır. Mükellefler beyan ettikleri matrahlara ve bu matrahlar üzerinden tarh edilen vergilere karşı dava açamazlar. (Vergi Hukuku İtiraz ve Dava)

Vergi Dairesinde Uzlaşma Nasıl Yapılır?

Vergi konusunda yapılmış itiraz, mahkeme kararı veya miktar üzerinde itiraz olası halinde kanun çerçevesinde vergi konusunda uzlaşma yetkisi bulunmaktadır.Vergi dairesince yapılan uzlaşma isteği tebliğ edildiği tarihten başlayarak  30 gün süre içinde yapılması gerekmektedir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz. (Vergi Hukuku İtiraz ve Dava)

Vergi Hukuku İtiraz ve Dava | Sıkça Sorulan Sorular

VERGİ USUL KANUNUNA MUHALEFET SUÇU - HER TAKVİM YILIMDA İŞLENEN SAHTE BELGE DÜZENLEME SUÇUNUN BİRBİRİNDEN AYRI VE BAĞIMSIZ SUÇLAR OLDUĞU - ATILI EYLEMLERİN AYRI SUÇLARI OLUŞTURDUĞU GÖZETİLMEDEN VE TEK HÜKÜM KURULMUŞ OLMASI NEDENİYLE HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Hükmün konusu duruşmanın neticesine göre iddianamede gösterilen fiilden ibaret olup, her takvim yılımda işlenen sahte belge düzenleme suçunun birbirinden ayrı ve bağımsız suçlar olduğu, sanık hakkında mütaala, vergi suçu ve vergi inceleme raporlarına uygun olarak 2013 ve 2014 yıllarında sahte belge düzenlemek suçlarından kamu davası açıldığı ve sanığın 213 Sayılı Yasanın 359/b ve TCK’nun 43/1. maddeleri uyarınca iki kez cezalandırılması talep edildiği halde, atılı eylemlerin ayrı suçları oluşturduğu gözetilmeden ve hangi suçtan hüküm kurulduğu da gösterilmeden tek hüküm kurulmuş olması nedeniyle hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor