Atla

Yabancı Mahkeme Boşanma Kararının Tanınması


Yabancı Mahkeme Boşanma Kararının Tanınması

Yabancı Mahkeme Boşanma Kararının Tanınması

Yabancı Mahkeme Boşanma Kararının Tanınması

Tanıma Davası Nedir?Tanıma yabancı hükümlerin ve mahkeme kararlarının kesin hüküm gücünün ve icra yeteneğinin bağımsız olarak göz önünde bulundurulması olmaktadır. Yabancı mahkemelerde alınan kararların Türkiye'de yalnızca tespitinin yapılması anlamında geçerli olması istenmesi durumunda tanıma davasının açılması yeterli olacaktır. Ancak bir boşanma kararında nafaka, velayet ve tazminat gibi icra yükümlülüklerinin olması durumunda tenfiz davası açılması gerekmektedir.Tanıma Davasının GerekliliğiYabancı mahkemelerin verdiği boşanma kararları Türkiye'deki mahkemelerde tanınmadıkça taraflar için Türkiye'de boşanmış sayılmaları mümkün değildir. Böyle bir durumda evliliğin Türkiye'de sürdüğü görüldüğünden tarafların yeni bir evlilik yapmaları mümkün olmayacaktır. Kişiler Türk vatandaşlığından çıkıp başka ülke vatandaşlığına geçmeleri durumunda bile yeniden evlilik yapmak istediklerinde sorun yaşamaları kaçınılmaz olmaktadır. Ne olursa olsun tanıma ve tenfiz davası açılmadan Türkiye'de evli gözükmeleri devam etmektedir. Türkiye'de mahkemeler tarafından hakkında tanıma ve tenfiz kararının verilmediği yabancı mahkeme kararları Türkiye'de icrai nitelik kazanmamaktadır.Türkiye'deki Mahkemeler Yanıma Tenfiz Davalarında Nelere Dikkat Etmektedir?Tanıma davasında hakim yabancı mahkeme tarafından verilmiş boşanma kararında yer alan boşanmaya ilişkin olarak konuları tekrar ele alıp yargılama yapmamaktadır. Bu konuda boşanmanın esası hakkında bir karar verilmez Genel olarak vatandaşlar bu konuda önemli bir çekimserlik yaşamaktadırlar. Velayet, nafaka, mal paylaşımı ve bunun gibi konularda tenfiz davasını inceleyen Türk Mahkemeleri tarafından bu konuları yeniden ele almamaktadır. Tanıma ve tenfiz davası konusunda uzman bir boşanma avukatı ile bu sürecin yürütülmesi kısa zamanda sonuçlanmasını ve bir hak kaybının yaşanmamasını sağlayacaktır.

Yabancı Mahkeme Boşanma Kararının Tanıma Davası Nasıl Açılır

Yurtdışında alınmış olan boşanma kararının Türkiye'de tanınması ve tenfizi için Türkiye'de bulunan bir avukata vekalet verilmesi durumunda Türkiye'ye gelmeden bu davaların görülmesi mümkündür. Türkiye'de görülecek davalara boşanmış olan tarafların gelmesine bu şekilde gerek kalmamaktadır. Tarafların Türkiye'de birer avukata vekalet vermesi ile işlemler kısa sürede yapılabilmektedir. Davalı tarafın avukat tutmaması veya tanıma ve tenfiz davasını engellemek istemesi durumunda, özellikle yurtdışında olan karşı tarafa ulaştırılacak tebligat sürecinin uzaması ile sorunlar yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. bu gibi durumlar dava sürecinin uzamasına neden olabilmektedir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak