Atla

Yabancı Mahkeme Kararlarının Tenfizi


Yabancı Mahkeme Kararlarının Tenfizi

Yabancı Mahkeme Kararlarının Tenfizi

Yabancı Mahkeme Kararlarının Tenfizi

 YABANCI MAHKEME KARARLARININ TENFİZİ NEDİR, YABANCI MAHKEME KARARLARININ TANINMASI

Yabancı mahkemelerin kararlarının Türk Hukukunda geçerli hale gelerek hüküm ve sonuç doğurabilmesi  tanıma veya tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Yabancı mahkeme kararları verildiği  ülke sınırları içerisinde geçerli olup, sonuç doğurur. Yabancı mahkemelerin kararlarının Türk Hukukunda geçerli olabilmesi için, Türkiye'de yetkili ve görevli mahkeme tarafından tanınması veya tenfizi edilmesi gereklidir.

Bu işlemde Türkiye'de Tanıma ve Tenfiz Davası açılması ile olur.  

YARGITAY: YABANCI MAHKEME KARARININ TENFİZİ

T.C. YARGITAY 19.Hukuk Dairesi Esas:  2013/5305 Karar: 2013/9912 Karar Tarihi: 29.05.2013

TANIMA VE TENFİZ DAVASI - HAKEM KARARININ BELİRLİ ALACAĞIN TAHSİLİNE YÖNELİK OLDUĞU VE NİSPİ HARCA TABİ OLDUĞU - ALACAK MİKTARININ DAVA TARİHİNDEKİ KARŞILIĞININ TESPİT EDİLMESİ GEREĞİ - MAKTU KARAR İLAM HARCINA HÜKMEDİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ

ÖZET: Tenfizi istenen yabancı hakem kararı belirli bir alacağın tahsiline yönelik olduğundan dava nispi harca tabidir. O halde tenfizi istenen karardaki alacak miktarının dava tarihindeki Türk Lirası karşılığı tespit edilerek, bu miktar üzerinden 492 Sayılı Kanuna göre nispi karar ilam harcı alınması gerekirken maktu harca hükmedilmesinde isabet görülmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak