Atla

Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu


Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu

Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu

Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu

Yurt Dışında Boşananların Açması Gereken Dava

Yurtdışına yaşamak, çalışmak ve diğer sebepler ile giden ve orada yaşamaya devam eden kişilerin o ülkenin kurallarına uygun şekilde yaşaması gerekmektedir. Bu yaşantı içerisinde Türkiye’de yaptığı evliliği bitirmesini isteyebilmektedir. Böyle bir durumda Türkiye’ye gelmeden o ülkede de boşanabilmektedir. Sorunsuz bir şekilde yapılacak bu boşanma işlemi Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Bu boşanma işleminin Ülkemizde Geçerli olması için Tanıma ve tenfiz davasının açılması gerekmektedir. Ülkemizde yapılan evliliklerin yurt dışlında bitirilmesi ve sonlandırılması mümkün olmaktadır. ancak bu sonlandırmanın ülkemizde de geçerli olması için  ayrı bir davanın Türkiye’de açılması gerekmektedir.

Türkiye’de evlenen kişilerin yurt dışında boşanma davası açmaları ve boşanmaları sonrasında, bu boşanmaların Türkiye’de de geçerli olması için açılacak bir dava bulunmaktadır. Bu dava tanıma ve tenfiz davası olmaktadır. Bu dava yetkili Aile Mahkemesinde açılabilmektedir. Bu yetkili mahkeme davalının veya davacının Türkiye’de ki ikamet adresindeki Aile Mahkemeleri olmaktadır. Tarafların Türkiye’de bir ikamet adreslerinin olmaması durumunda İstanbul, Ankara ve İzmir’de Aile Mahkemelerine bu davayı açabilmektedirler.

Yurt dışında boşanma davası açarak boşanan kişilerin zaman kaybetmeden Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Zamanın geçmesi ve bu işlemin önemsenmemesi birçok hukuki soruna neden olabilmektedir. Özellikle boşanmanın Türkiye’de tanınmaması durumunda nafaka, velayet ve tazminat gibi hakların Türkiye’de icra edilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanında ölüm halinde boşanma Türkiye’de gerçekleşmediği için boşanılan eş mirasçı sayılacaktır. Bunun yanında yeniden bir evlenme düşünüldüğünde Türkiye’de boşanma gerçekleşmediği için evlenmek mümkün olmayacaktır.

Yurtdışında boşanan kişilerin tanıma ve tenfiz davası açmaları için Türkiye’ye gelmelerin gerek yoktur. Bu konuda evrakları toplayarak bir avukata vermeleri ve vekalet vermeleri ile sorunsuz bir şekilde bu davalar görülebilmektedir. Bu sebeple de boşanma işleminin yurtdışında yapılmasından hemen sonra bu davaların avukatlar ile açılmasında fayda bulunmaktadır. Bu davaların süreleri ise değişken olabilmektedir. Özellikle hemen davanın açılmaması durumunda süre çok fazla uzayabilmektedir. Boşanılan eşe ulaşmak ve tebligat göndermek gerektiği için bu işlemi uzatabilmektedir. Ayrıca yurt dışındaki mahkemeden kararın istenmesi ve ulaşması da zaman alabilmektedir. Bu sebeple bu davalarda bir avukat ile çalışılması durumunda 1 ile 3 ay arasında bir sürede dava sonuçlanabilmektedir. Ancak avukatsız şekilde dava bir seneden fazla sürebilmektedir.

Yurt Dışı Boşanmalarda Açılması Gereken Dava Nerede Açılır?

Yurt dışındaki boşanma davalarının ülkemizde de geçerli olması için açılan tanıma ve tenfiz davaları Aile Mahkemelerine açılmakta ve orada görülmektedir. Yetkili mahkemeler ise tarafların Türkiye’de bulunan ikamet yerlerindeki Aile Mahkemeleri olmaktadır. Tarafların Türkiye’de bir ikametleri bulunmuyor ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Aile Mahkemelerine dava açabilmektedirler. Bu davaların açılması ve yürütülmesi karışık olabilmektedir. Ayrıca bu dava için Türkiye’ye gelinmesi ve davanın süresinin uzun olabilmesi de büyük bir sorun yaratabilmektedir. Bu sebeple bir avukat ile çalışılması önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışı Boşanmalarında Açılması Gereken Dava Ne Kadar Sürmektedir?

Yurtdışında yapılan boşanmaların ülkemizde de tanınması konusunda açılacak olan davalara tanıma tenfiz davaları denmektedir. Bu davaların açılması için ülkemizdeki mahkemelere başvuru yapılması gerekmektedir. Yurt dışındaki mahkemenin verdiği kararın incelenebilmesi için birçok belgeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunların tamamlanması ile dava dilekçesi mahkemeye sunulmaktadır. Mahkeme yurt dışındaki mahkemeden bilgi ve belge istemektedir. Bu işlemde uzun sürebilmektedir. Ayrıca evrakların toplanması konusunda da bir süre harcanacaktır. Tüm bunlar ile bireysel olarak uğraşılması sonucunda bir ile üç yıl arasında bir sürede bu davalar sonuçlanabilmektedir. Ancak avukatlar ile bu sürecin yönetilmesi çok daha kolaydır. Bu sayede davalar bir ile üç ay arasında sonuçlanabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu - Yorum
  RUKİYE DEMİRCİOĞLU -
  17 Ağustos 2016

  Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedeniler nasıl açıklanır.

  Cevapla
 • Yabancı Ülkede Boşandım Türkiyede Geçerli Olur Mu - Yorum
  Gülpınar -
  20 Şubat 2017

  Merhaba ben 2013 de İstanbul da alman uyruklu bir Türk bayan ile yurt dışına çıkmak için evlilik yaptım ve yurt dışına gidemedim 2013 den biride hiç görüşmedik şimdi de bosanamiyorum benim islemimi yaparmisiniz

  Cevapla
Yorum Bırak