Atla

Yardım Nafakası Davası


Yardım Nafakası Davası

Yardım Nafakası Davası

Yardım Nafakası Davası

Yardım nafakası davası kişinin durumunun oldukça yetersiz olmasından ötürü aile içi, kardeşlerinde, anne ve babasından, yada anne ve babanın çocuklardan talep edebileceği bir nafaka çeşididir. Eğer ki kişi geçim düzeyini yapamıyor ve aynı zamanda da ciddi geçim sıkıntısı içinde ise o zaman kişi kardeşlerinden anne ve babasından yardım talep edebilir.

Yardım nafakası medeni kanun içerisinde önemli bir yer tutan bölüm olup asıl amacı  kişiler arasındaki aile bağlarının kuvvetlenmesini sağlanması, çoğun içinde az bulunur mantığı ile  aile ve akraba kavramının ayakta tutulmasıdır.

Akrabadan Yardım nafakası talep edilmesi için  kişinin maddi gücünün iyi olması aynı zamanda da nafaka parasını ödeyebilecek gücünün olması önem teşkil etmektedir.

Yardım Nafakası için kişinin sadece anne ve babadan yada kardeşinden alabileceği anlamına gelmez. Aynı zamanda üst soy ve alt soylarından da bu talepte bulunabilir. Kişi aynı zamanda talep ettiği şahsin yakın ve uzak kan bağı olması da yine dava açmak için yeterli bir sebep olmaktadır.

Açılan dava neticesinde davalı kişinin mali durumu da göz önünde bulundurularak aylık bir nafaka miktarı belirlemesi yapılacaktır. Ayrıca davalı olan kişi ömür boyu nafaka ödeme zorunluluğu yoktur.

Eğer davacı olan kişinin mali durumu düzelmiş ise ve artık geçimini kendi geliri ile sağlayabiliyor ise o zaman nafaka ödemesinin kaldırılması istenebilir. Yine aynı şekilde kişinin ölüm durumunda da mirasçıları nafaka parası ödeme yükümlülüğü bulunmadığı için dava düşmüş sayılmaktadır.

Açılan dava sonrası kişi mali durumunu düzeltmesi durumunda da yardım nafakası ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Yardım Nafakası Davası Nasıl Açılır?

Yardım nafakası davası Aile Mahkemesinde açılır. Nafaka davalarında, yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Yardım nafakası davasında hakim tarafların nüfus kayıtları istenerek akrabalık durumları araştırılır.

Yardım nafakası davasında davalının ve davacının  ekonomik ve sosyal durumu ile  davacının içerisinde bulunduğu zaruret hali araştırılır. Yardım nafakası ile ilgili olarak önemli tanık isimleri bildirilerek dinletilmektedir.

Nafaka, birden fazla nafaka yükümlüsün den istendi ise ve bu durum hakkaniyete aykırı ise, hakim diğer nafaka yükümlülerinin sorumluluğunu azaltabilir veya kaldırabilir. Nafaka hakim tarafların sosyal ve ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak, ödeme miktarını belirleyerek nafakaya karar verir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumları, nafakanın niteliği ve üniversite öğrencisi olan davacının ihtiyaçları ile reşit olmadan önce son olarak aldığı ve davalının da kabulünde olan … TL iştirak nafakası miktarı ve nafaka yükümlüsünün (davalı babanın) gelir durumu, dava dışı annenin mal varlıkları ile gelir durumu nazara alınarak; hakkaniyet ilkesine uygun daha yüksek miktarda nafakaya hükmedilmesi gerektiğinden.

Mahkeme hükmünün kaldırılarak "davacının davasının kısmen kabulü ile, dava tarihi olan 09/09/2016 tarihinden itibaren aylık ve peşin olarak … TL yardım nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin istemin reddine" karar vermek gerekmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yardım Nafakası Davası - Yorum
  AYLİN ŞAHİNKAYA -
  7 Ağustos 2016

  Doğru olan, haklı olandır. (Alexander Pope)

  Cevapla
 • Yardım Nafakası Davası - Yorum
  SEYİT ALTAY -
  13 Ağustos 2016

  Üniversitede okumaktayım. Babamdan Yardım Nafakası istiyorum. Bunun İçin masraf ne kadardır ? Ayrıca Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Yardım Nafakası Davası - Yorum
  BARAN PUSTU -
  13 Eylül 2016

  Bir komşumuz var çok müşkül durumda. Bir çocuğununda durumu çok iyi. Bu kişi çocuğundan yardım nafakası isteyebilir mi. Yardım Nafakası için bu insana yardımcı olmak isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak