Atla

Yargıtay Kararı


Yargıtay Kararı

Yargıtay Kararı

Yargıtay Kararı

ÇOCUK MAHKEMELERİNİN YARGI ÇEVRESİ 

T.C. YARGITAY 2.Ceza Dairesi Esas:  2010/23318 Karar: 2010/23829 Karar Tarihi: 14.07.2010

KASTEN YARALAMA SUÇU - ÇOCUK MAHKEMELERİNİN YARGI ÇEVRESİ - ÇOCUK AĞIR CEZA MAHKEMELERİ İÇİN ÖNGÖRÜLEN YARGI ÇEVRESİNİN ÇOCUK MAHKEMELERİ İÇİN GEÇERLİ OLAMAYACAĞI - ASLİYE CEZA MAHKEMESİNİN GÖREVSİZLİK KARARININ KALDIRILMASI GEREĞİ

ÖZET: Çocuk mahkemelerinin yargı çevresinin, kurulduğu il ve ilçenin mülki sınırlarıyla belirlenmesi karşısında, il merkezi veya ilçe merkeziyle sınırlı yargı çevresine sahip bulunduklarında tereddüt bulunmamaktadır. Aksi halde çocuk ağır ceza mahkemeleri için ayrı bir düzenleme yapılmasının bir anlamı olmayacaktır. 5395 sayılı yasada ayrı ayrı düzenleme yapıldığı halde, çocuk ağır ceza mahkemeleri için öngörülen yargı çevresinin çocuk mahkemeleri için de geçerli olduğundan söz edilemez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yargıtay Kararı - Yorum
  BENGÜ DÖNMEZTÜRK -
  7 Ağustos 2016

  Yargıtay Kararı Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Yargıtay Kararı - Yorum
  MİRAÇ YURTDAŞ -
  12 Ağustos 2016

  Yargıtay Kararı Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • Yargıtay Kararı - Yorum
  Kayahan -
  10 Ocak 2017

  Yargıtay dilekçenin sonucunu öğrenmek istiyorum. ne yapmalıyım..

  Cevapla
Yorum Bırak