Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama | Ankara Avukat

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

yargitay-temyiz-dosya-sorgulama

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama Nedir Dosya Sorgusu Nasıl Yapılır? Yargıtay karar ve temyiz sorgulama işlemleri vatandaşlar tarafından internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Yargıtay aracılığı ile verilen kararlar internet üzerinden görülebilir ve işlemlerin tamamı kolay bir şekilde halledilebilir.

Yargıtay’ın resmi internet adresi üzerinden kişilerin bilgileri girdikten sonra sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama işlemleri ise:

 • Davaların temyiz sonuçlarına ulaşabilir,
 • GBT taraması neticesinde adli makamlarca verilmiş olan kararları öğrenebilir,
 • Askerlik durumunuzu öğrenebilir,
 • Yıllar önce adınıza açılmış davalardan haberdar olabilirsiniz.

GBT ifadesinin açılımı ise Genel Bilgi Toplama olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sistemleri kapsamaktadır.

Bu sistem tamamen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası kapsamında çalışır ve kişilerden haklar dahilinde bilgi toplar. GBT neticesinde adli makamlar tarafından kişinin hakkında verilmiş olan kararlar tespit edilebilir.

Yargıtay Kararı ile Dosya Sorgulama

Yargıtay karar sorgulama günümüzde e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. GBT ( Genel Bilgi Toplama) sistemi sayesinde adli makamlar tarafından kişi için verilen kararları görebilirsiniz. Bu kararlara askerlik ile ilgili işlenen suçlar da dahil olmaktadır.

Vatandaşlar internet aracılığı ile bu kararların tamamına ulaşabilir ve düzenli olarak takip edebilir. Bu aşamada Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra üyelik açmaya gerek olmadan, ücretsiz olarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Temyiz davaları, Yargıtay tarafından görülen davalardır. Yargıtay aracılığı ile temyiz dosya sorgulama işlemleri de günümüzde saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Türk vatandaşı olan herkes e- devlet sistemi üzerinden dosyalarını sorgulayabilmektedir.

Yargıtay Dosya Sorgulama E- Devlet

Mahkeme dosya sorgulama hizmetleri için Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada:

 • Öncelikli olarak Yargıtay’ın resmi internet adresine ya da e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra dava ve dosya hakkında doğru bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz.
 • Temyiz incelemeleri ve sonuçları için tüm kararlara bu alandan kolayca ulaşabilirsiniz.

E- devlet sistemi ile Yargıtay sonuçlarını sorgulayacaksanız bu aşamada e- devlet şifresi kullanmanız gerekmektedir. E- devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden, 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Ardından TC kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama, Yargıtay dosya sorgulama ile Yargıtaya gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi  vatandaşlar avukatlar için ayrı ayrı yapmaları mümkündür. Belirtilen bölümde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtayın vatandaşlar için hazırladığı İnternet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile on line bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sizi ilgilendiren dava dosyasının temyiz incelemesi ve sonuçları hakkında geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya takip işlemi sorgulama yapmak için,  karşınıza gelen ekranındaki mahkeme bilgilerini tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz.

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi mahkemede sonuçlanan davada alınan kararlara ilişkin anayasaya aykırılık ya da usul bakımından uygun olmadığı iddia edilen durumlarda ilgili mahkemenin kararı bir üst mahkemeye taşınır. Bu durumuna temyize gitme süreci denir.

Temyiz davaları bir üst mahkeme olan Yargıtay tarafından görülür. Yargıtay temyiz dosya sorgulama işlemini her Türk vatandaşı e-Devlet üzerinden ya da Yargıtay resmi internet sitesi üzerindeki dosya sorgulama bölümünden yapabilir.

E-Devlet Üzerinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama işlemlerine ihtiyacı olanlar için iki farklı seçenek mevcuttur. Her ikisi de dijital ortamdan kolayca yapılabilecek sorgulamalardır.

Devletin vatandaşlarına sunduğu birçok hizmetin dijital ortama taşındığı yer olan e-Devlet üzerinden ya da Yargıtay’ın kendi resmi internet sitesi üzerindeki dosya sorgulama sayfasını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet aracılığı ile Yargıtay temyiz dosya sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet parolanızı daha öncesinde almış olmanız gerekir.

Eğer almadıysanız en yakın postaneyi ziyaret ederek e-Devlet şifrenizi alarak Yargıtay temyiz dosyası sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden birkaç dakikada yapabilirsiniz (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama).

Adım adım E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama

 • İlk olarak e-Devlet internet adresi olan www.turkiye.gov.tr adresine girebilir ya da telefonunuzdan e-Devlet uygulamasını indirip oradan sisteme bağlanabilirsiniz.
 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet parolasını yazdıktan sonra E-Hizmetler Bölümü altındaki hizmetlerden Yargıtay seçeneğine tıklayınız.
 • Yargıtay bölümünün altında açılan detay hizmetlerden Dava Sorgulama seçeneğine tıklayarak ilgili sayfaya gidiniz. Sayfa üzerinden sizden istenen bilgileri girerek Yargıtay temyiz dosyasının akıbetini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yargıtay sitesinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

e-Devlet üzerinden Yargıtay dosyası sorgulama yerine, Yargıtay’ın internet sitesi olan yargitay.gov.tr üzerinden de dosya numaranızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

 • İlk olarak Yargıtay resmi internet sitesine gidiniz.
 • Açılan anasayfa üzerinde kolayca görebileceğiniz E-Hizmetler sekmesinin üzerine tıkladığınızda alt başlıklar açılacaktır. Açılan bu alt başlıklardan dosya sorgulama menüsüne tıklayınız.
 • Karşınıza yeni alt başlıklar gelecek. Bu başlıklar yapmak istediğiniz sorgu türüne yönelik yönlendirmeler içerir. Açılan dört kategori: “Yargıtay Daire Bilgileriyle Sorgu”, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileriyle Dosya Sorgu”, “Yerel Mahkeme Bilgileriyle Dosya Sorgu”, “Yargıtay İlk Derece Bilgileriyle Dosya Sorgu”
 • Sorgulama için ihtiyacınız ya da elinizdeki bilgilere göre bu dört kategoriden birisini seçerek sorgunuzu rahatça yapabilirsiniz (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama).

Yargıtay Dosya İncelemesinde Hangi Kararları Verir?

Yargıtay Dosya sorgulama olarak yukarıda anlatıldığı şekilde yapıldığı takdirde dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını, mahkeme kararında ‘onama’ yada ‘ bozma’ olup olmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise, Mahkeme dosyası kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri