Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama, Yargıtay dosya sorgulama ile Yargıtaya gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi  vatandaşlar avukatlar için ayrı ayrı yapmaları mümkündür. Belirtilen bölümde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtayın vatandaşlar için hazırladığı İnternet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile on line bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sizi ilgilendiren dava dosyasının temyiz incelemesi ve sonuçları hakkında geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya takip işlemi sorgulama yapmak için,  karşınıza gelen ekranındaki mahkeme bilgilerini tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz.

Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi mahkemede sonuçlanan davada alınan kararlara ilişkin anayasaya aykırılık ya da usul bakımından uygun olmadığı iddia edilen durumlarda ilgili mahkemenin kararı bir üst mahkemeye taşınır. Bu durumuna temyize gitme süreci denir.

Temyiz davaları bir üst mahkeme olan Yargıtay tarafından görülür. Yargıtay temyiz dosya sorgulama işlemini her Türk vatandaşı e-Devlet üzerinden ya da Yargıtay resmi internet sitesi üzerindeki dosya sorgulama bölümünden yapabilir.

E-Devlet Üzerinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama işlemlerine ihtiyacı olanlar için iki farklı seçenek mevcuttur. Her ikisi de dijital ortamdan kolayca yapılabilecek sorgulamalardır. Devletin vatandaşlarına sunduğu birçok hizmetin dijital ortama taşındığı yer olan e-Devlet üzerinden ya da Yargıtay’ın kendi resmi internet sitesi üzerindeki dosya sorgulama sayfasını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet aracılığı ile Yargıtay temyiz dosya sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet parolanızı daha öncesinde almış olmanız gerekir. Eğer almadıysanız en yakın postaneyi ziyaret ederek e-Devlet şifrenizi alarak Yargıtay temyiz dosyası sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden birkaç dakikada yapabilirsiniz (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama).

Adım adım E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama

  • İlk olarak e-Devlet internet adresi olan www.turkiye.gov.tr adresine girebilir ya da telefonunuzdan e-Devlet uygulamasını indirip oradan sisteme bağlanabilirsiniz.
  • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet parolasını yazdıktan sonra E-Hizmetler Bölümü altındaki hizmetlerden Yargıtay seçeneğine tıklayınız.
  • Yargıtay bölümünün altında açılan detay hizmetlerden Dava Sorgulama seçeneğine tıklayarak ilgili sayfaya gidiniz. Sayfa üzerinden sizden istenen bilgileri girerek Yargıtay temyiz dosyasının akıbetini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yargıtay sitesinden Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama

e-Devlet üzerinden Yargıtay dosyası sorgulama yerine, Yargıtay’ın internet sitesi olan yargitay.gov.tr üzerinden de dosya numaranızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

  • İlk olarak Yargıtay resmi internet sitesine gidiniz.
  • Açılan anasayfa üzerinde kolayca görebileceğiniz E-Hizmetler sekmesinin üzerine tıkladığınızda alt başlıklar açılacaktır. Açılan bu alt başlıklardan dosya sorgulama menüsüne tıklayınız.
  • Karşınıza yeni alt başlıklar gelecek. Bu başlıklar yapmak istediğiniz sorgu türüne yönelik yönlendirmeler içerir. Açılan dört kategori: “Yargıtay Daire Bilgileriyle Sorgu”, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileriyle Dosya Sorgu”, “Yerel Mahkeme Bilgileriyle Dosya Sorgu”, “Yargıtay İlk Derece Bilgileriyle Dosya Sorgu”
  • Sorgulama için ihtiyacınız ya da elinizdeki bilgilere göre bu dört kategoriden birisini seçerek sorgunuzu rahatça yapabilirsiniz (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama).

Yargıtay Dosya İncelemesinde Hangi Kararları Verir?

Yargıtay Dosya sorgulama olarak yukarıda anlatıldığı şekilde yapıldığı takdirde dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını, mahkeme kararında ‘onama’ yada ‘ bozma’ olup olmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise, Mahkeme dosyası kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider (Yargıtay Temyiz Dosya Sorgulama)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor