Yaş Düzeltme Davası Ankara | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Yaş Düzeltme Davası Ankara

yas-duzeltme-davasi-davalari

Yaş Düzeltme Davası Ankara, Yaş düzeltme davası açabilmek için dava açacak kişinin birtakım şartları taşıması gerekmektedir.

Yaş düzeltme işlemleri yaşın büyütülmesi ve küçültülmesi amacıyla dava açmak suretiyle gerçekleşmektedir. Yaş düzeltme işlemleri idari kararlarla düzeltilememektedir.

Yaş Düzeltme Davası Ankara

Yaş düzeltme davası nasıl açılır hakkında en önemli husus bu davaların zamanaşımına tabi olmaması ve yalnızca 1 kere açılabilen davalardan olmasıdır.

Yaş düzeltme talebinde bulunacak kimse reşit değilse velisi olan veya vasi olarak belirlenmiş kimse reşit olmayan kimse adına yaş düzeltme davası açabilir.

Yaş Düzeltme Davasının Açılması

Yaş düzeltme davasının açılması dilekçe ile yetkili ve görevli mahkemeye başvuru yapmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Yaş düzeltme davası açabilmek için;

  • Doğumun hastane veya doğumhane kayıtlarına geçmemiş olması,
  • Görünüş ve beyan edilen yaş arasında uyumsuzluk bulunmaması,
  • Değiştirilmesi talep edilen yaşta kardeşin bulunmaması

Şartları aranmaktadır. Doğumhanede yanlış kayıt düzenlenmesinden kaynaklanan haller nedeniyle resmi belgenin geçersiz olduğuna dair gerekli delilleri ortaya koyarak da yaş değiştirme davası nüfus müdürlüğü aleyhine açılabilmektedir.

Yaş değiştirme davalarında değişiklik yapılmak istenen yaşta olunduğunun ispatı dava açan kimseye bırakılmıştır. Bu sebeple tanıklar, bilirkişi raporları, yaşı belirlemeye yönelik testler ile değiştirilmek istenilen yaşa dair delillerin mahkemede savunulması zorunludur.

Yaş küçültme davasını kazananlar askerlik başta olmak üzere birçok haktan yararlanma veya muaf tutulma gibi işlemleri gerçekleştirmek amacıyla bu davaları açmaktadırlar.

Yaş Düzeltme Davası Kime Karşı Açılır?

Yaş düzeltme davalarında davalı olan taraf nüfus kaydının yapıldığı nüfus müdürlüğüdür. Yaş büyütme 2019 davasının açılmasıyla birlikte mahkeme nüfus müdürlüğüne ve hazineye davayı bildirerek savunma yapmalarını talep etmektedir.

Yaş düzeltme davalarında genellikle kamu temsilcileri nüfus kayıtlarının doğru düzenlendiği şeklinde mahkemeye görüş belirtmekte yaş küçüklüğünün veya yaş büyütme talebinin davacı tarafından ispatı aranmaktadır.

Yaş Düzeltme Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir?

Kimlik bilgilerindeki yaşın değiştirilmesi amacıyla açılan yaş düzeltme davaları dava açacak kişinin yerleşim kaydının bulunduğu yerdeki mahkemelerde açılabileceği gibi nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki mahkemelerde de açılabilmektedir.

Yaş düzeltme davalarına bakmakla görevli mahkeme ise davanın açıldığı yerdeki asliye hukuk mahkemeleridir.

Yaş Değiştirme Davası Ne Kadar Sürer?

Yaş düzeltme davası nasıl açılır sorusu kadar yaş değiştirme davasının ne kadar sürede sonuçlanacağı da oldukça merak konusudur.

Yaş büyütme veya küçültme şeklindeki taleplerle açılan davalarda hazine ve nüfus müdürlüklerinden temsilciler davanın diğer tarafı olduğundan gerçek yaşın hesaplanması için hastane testleri, bilirkişi raporları, tanıklar mahkeme huzurunda tartışılmakta ve mahkeme bilimsel verileri inceleyerek karar vermektedir. Bu sebeple her davanın özelliği ve mahkemenin iş yüküne göre dava sonuçlanma süreleri farklılık arz etmektedir.

Yaş düzeltme davaları zamanaşımına uğramayan ve yalnızca bir kere açılan davalardan olduğundan davanın avukatlık büroları desteğiyle açılması hızlı ve başarılı sonuçlara ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.

Makalede Yaş Düzeltme Davası Ankara konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Yaş küçültme avukat ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

480 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp