Atla

Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır


Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır

Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır

Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır

NÜFUS KAYDININ DÜZELTİLMESİ İSTEMİ - NÜFUS HİZMETLERİ KANUNU GEREĞİ DAVANIN ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN GÖREVİNE GİRDİĞİ - GÖREVSİZLİK KARARI VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Davacı dava dilekçesinde, yaşları küçük F., D. ve V.'nin nüfus kayıtlarında olan anne adlarının olarak düzeltilmesini istemiş, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun maddesinde ad ve soyadı düzeltilmesi işlerinin çekişmesiz yargı kapsamında bulunduğu, 383. maddesinde ise çekişmesiz yargı işlerinde görevli mahkemenin aksine bir düzenleme bulunmadığı takdirde sulh hukuk mahkemesi olduğu, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 36. maddesinde de nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davalarının düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet Savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılacağı hükme bağlandığından; mahkemece, davanın asliye hukuk mahkemesinin görevi kapsamında bulunduğu dikkate alınarak görevsizlik kararı verilmesi yerine işin esası hakkında karar verilmesi doğru görülmemiştir.

NÜFUS KAYDININ DÜZELTİLMESİ İSTEMİ - YAŞIN DÜZELTİLMESİ İSTENİLEN SAĞLIK KURULUNCA VERİLEN VE BİLİMSEL NİTELİK TAŞIYAN YAŞ TESPİTİ RAPORU ESAS ALINARAK DOĞUM TARİHİNİN RAPORA TERS DÜŞMEYECEK BİÇİMDE DÜZELTİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Somut olayda; yaşının düzeltilmesi istenilen sağlık kurulunca verilen ve bilimsel nitelik taşıyan yaş tespiti raporu esas alınarak G.B.'ın doğum tarihinin bu rapora ters düşmeyecek ve diğer kayıtlarla da çelişki yaratmayacak biçimde düzeltilmesi gerekirken, davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir. (5490 S. K. m. 36)

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır - Yorum
  IŞIL DURNA -
  6 Ağustos 2016

  Bende yaş kücültmek için yeni başvuruda bulundum.bugün hastaneden benden istenilen raporlarida teslim ettim.ama mahkemw 1 defa tek açılabiliniyor.ben yapmam gereken başka bişey varmı

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır - Yorum
  HAMİT İÇTÜZER -
  17 Ağustos 2016

  Merhaba 2010 eylül 10 doğumlu kızım var. Ve ilkokul 1. Sınıf kaydı çıktı bu yıl. Fakat 1yıl daha anasınıfı istiyor uz zihinsel engelli bulunduğu için henüz erken ilkokul diye düşünüyoruz. Ve sadece bir ay fark ile anaokulu kaydı yaptırıyoruz. Aynı yıl doğumlu olup ta sadece ay olarak küçük göstermek mümkün olabilir mi . Acaba. Iyi gunler.

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Büyütme Davası Nerede Açılır - Yorum
  MELİH GÖRGÜL -
  26 Eylül 2016

  Birini çok seviyorum fakat o 1990 doğumlu ben 1986 yaşı mı söyleyemiyorum nisan aşamasındayız onu kaybetmek istemiyorum yaşı mı küçültmek istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak