Atla

Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası


Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası

Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası

Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası

Daha önce Türkiye’de yaşamış olan çiftler ya da çiftlerden en az biri için evlenme gerçekleştiği zaman kişilerin resmi kayıtlarda evli olarak görünmesi mümkün olmaktadır.

Ancak evlilik birliğinin sonlanmasına karşılık gelen boşanma gerçekleştiği takdirde yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma kararlarının Türkiye’de resmiyet kazanması için Türk mahkemelerinde tanınması gerekmektedir.

Boşanma Kararının Tanınması Hangi Koşullarda Gerçekleşir?

Türk mahkemelerinin gerekli kurumlarında açılan tanıma ve tenfiz davaları ile bu konuda boşanma kararlarının Türkiye’de de geçerlilik kazanması ve tarafların tekrar bekar olarak gözükmeleri sağlanabiliyor.

Türkiye dışındaki mahkemelerde gerçekleşmiş olan davaların ardından karar aşamasında belirlenen esaslar hangi ülkenin mahkemesinde karar verilmişse o ülkenin kurallarına uygun olacak şekilde belirlenerek karara bağlanmıştır.

Burada kanunlar çerçevesinde sınırlanan konu yabancı mahkemenin verdiği kararın kesin bir delile dayandırıldığının ispatlanması ile hükmün geçerli olmasına sabit tutulur. Bu aynı zamanda boşanmanın Türkiye’de açılan tanıma ve tenfiz davaları kararının çıktığı ana değil yurtdışında boşanma kararının verildiği ana denk gelmektedir. Davaların bu ana kadar olan süreçleri davanın tanıma kısmına karşılık gelmektedir.

Tenfiz kısmı ise boşanma kararlarının alındığı anda ortaya çıkan evlilik sonrası hakların paylaşımına ilişkin kararları içermektedir. Bunlar arasında tazminat, nafaka, mal paylaşımı ve vekalet gibi konular bulunmaktadır.

Tanıma ve tenfiz davaları son kararların yabancı mahkemeler tarafından verilmiş kararları içermesi ve sadece bunların Türkiye’de tanınması aşamalarını içerdiği için çok kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Ayrıca yurtdışında gerçekleşen boşanma davaları için tarafların farklı noktalarda bulunacağı ve mahkemeye gelemeyeceği de göz önüne alınarak davalar sırasında mahkemede bulunmama kolaylığı getirilmiştir.

boşanma davası affetmiş sayılma

Tanıma tenfiz davalarının adli tatil sırasında da görülebilen davalar olması bu davaların en kısa sürede karara bağlanmasında etkili olabiliyor. Türkiye’de daha önce yurtdışında alınmış olan boşanma kararını tanınmasını sağlamak isteyen kişilerin yapması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Mahkemeye dava için başvurulduğu zaman yurtdışında boşananlar yurtdışındaki kararların asıllarını dava başvurusuna eklemelilerdir. Yeminli noter ya da farklı resmi kurumlar tarafından Türkçeye çevrilmesi gereken bu kararlar yabancı mahkeme tarafından verilen kararın Türk kamu düzenine aykırı bulunmaması halinde kabul edilir.

Ankara Avukat sayfasında diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası - Yorum
    PERİHAN BIKMAZ -
    17 Ağustos 2016

    Yurtdışı Boşanma Boşanmaları Tanıma Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

    Cevapla
Yorum Bırak