Atla

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır


Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır

Mahkemeler tarafından herhangi bir davanın konusu olan kişilerin dava süreci ya da farklı aşamalar hakkında bilgi sahibi olması için o kişilere tebligat gönderilmesi gerekmektedir. Resmi olarak bildirimlerin yapılması anlamına gelen tebligatlar yurt dışına yapılacağı zaman bazı koşullara dikkat ederek tebligatların yapılması gerekir. Öncelikle Türkiye'den yurt dışına tebligat yapılacaksa bu durumda Tebligat Kanunu adı altında belirlenmiş olan Tebligat Tüzüğü'ne uygun olacak şekilde tebligatların hazırlanması gerekmektedir. Eğer tebligat yapılacak ülke ile Türkiye arasında herhangi bir uluslararası sözleşme bulunuyorsa bu durumda. Sözleşme içinde yer alan tebligat maddelerine dikkat ederek tebligatların hazırlanması gerekir. Fakat tebligat yapılacak ülke ile Türkiye arasında herhangi bir sözleşme bulunmuyorsa bu durumda Tebligat Kanunu tarafından belirlenmiş olan diplomatik yolların takip edilmesi gerekmektedir. Kanunun 25. ve 27. maddeleri ve tüzüğün 36. ile 42. Maddeleri arasında belirlenen detaylara göre tebliğin tebligat yapılacak ülkenin kendi kurallarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Ülkeler yurt dışına tebligat süreçlerini daha kolay hale getirmek için aralarında herhangi bir anlaşma ya da. Sözleşmenin zorunlu hale getirilmesi şartı aranmadan birbirine gelen tebligatları kendi kanunları ile belirtilen detaylara göre kabul etme kararı almışlardır. Diplomatik yolla tebligatın yabancı ülkeye ulaştırılması gerektiği sırada da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle yurt dışına tebligat yapılması gerektiği zaman gönderilecek olan evrakın kararın verildiği bakanlık tarafından gönderilmesi gerekmektedir.

Yurtdışına Tebligat Yapılma Usulü

Dış İşleri Bakanlığı'na gelen tebligat evraklarında ise bir sonraki adres olarak Türk Büyükelçiliklere ya da Başkonsolosluklar hedef alınarak işlemler yapılır. Hemen hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yetkili kurum ya da memurlar tebligatların ulaştırılmasını tebligat yapılacak olan ülkenin görevli makamlarından talep ederler. Eğer dış işleri bakanlığını ilgilendirmeyen tebligat evrakları söz konusu olursa. Bu durumda ilgili evraklar tebligatların konusu olan bakanlıklar tarafından doğrudan büyükelçiliklere ya da başkonsolosluklara gönderilebilmektedir. Ülkeler arasında herhangi bir anlaşmanın bulunmadığı her durumda tebligat edilecek olan evrakların mutlaka bir nüshalarının alınarak ilgili devletlere evrakların tercüme edilmesinin ardından gönderilmesi gerekmektedir. Tebligatta muhatap alınan kişilerin kimlik ve adres bilgilerinin bulunması yeterli olmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır - Yorum
  NAGEHAN BAĞCIOĞLU -
  5 Ağustos 2016

  Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.

  Cevapla
 • Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır - Yorum
  KAZIM YALIN -
  5 Ağustos 2016

  Suçlunun beraat ettiği yerde yargıç hüküm giyer.

  Cevapla
 • Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır - Yorum
  SEVGİ SOLAKOĞLU -
  6 Ağustos 2016

  Kuvvetsiz adalet aciz, adaletsiz kuvvet de zalimdir.

  Cevapla
 • Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır - Yorum
  Mohamed -
  14 Aralık 2016

  Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır - Yorum
  Dilsu -
  11 Şubat 2017

  Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır Bu davada bir çok talebim oldu ama sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
Yorum Bırak