Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat | Tanıma ve Tenfiz

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?

Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?, Mahkemeler tarafından herhangi bir davanın konusu olan kişilerin dava süreci ya da farklı aşamalar hakkında bilgi sahibi olması için o kişilere tebligat gönderilmesi gerekmektedir. Resmi olarak bildirimlerin yapılması anlamına gelen tebligatlar yurt dışına yapılacağı zaman bazı koşullara dikkat ederek tebligatların yapılması gerekir.

Öncelikle Türkiye’den yurt dışına tebligat yapılacaksa bu durumda Tebligat Kanunu adı altında belirlenmiş olan Tebligat Tüzüğü’ne uygun olacak şekilde tebligatların hazırlanması gerekmektedir. Eğer tebligat yapılacak ülke ile Türkiye arasında herhangi bir uluslararası sözleşme bulunuyorsa bu durumda. Sözleşme içinde yer alan tebligat maddelerine dikkat ederek tebligatların hazırlanması gerekir.

Fakat tebligat yapılacak ülke ile Türkiye arasında herhangi bir sözleşme bulunmuyorsa bu durumda Tebligat Kanunu tarafından belirlenmiş olan diplomatik yolların takip edilmesi gerekmektedir. Kanunun 25. ve 27. maddeleri ve tüzüğün 36. ile 42. Maddeleri arasında belirlenen detaylara göre tebliğin tebligat yapılacak ülkenin kendi kurallarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Ülkeler yurt dışına tebligat süreçlerini daha kolay hale getirmek için aralarında herhangi bir anlaşma ya da. Sözleşmenin zorunlu hale getirilmesi şartı aranmadan birbirine gelen tebligatları kendi kanunları ile belirtilen detaylara göre kabul etme kararı almışlardır. Diplomatik yolla tebligatın yabancı ülkeye ulaştırılması gerektiği sırada da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle yurt dışına tebligat yapılması gerektiği zaman gönderilecek olan evrakın kararın verildiği bakanlık tarafından gönderilmesi gerekmektedir.

Yurtdışına Tebligat Yapılma Usulü | Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?

Dış İşleri Bakanlığı’na gelen tebligat evraklarında ise bir sonraki adres olarak Türk Büyükelçiliklere ya da Başkonsolosluklar hedef alınarak işlemler yapılır. Hemen hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yetkili kurum ya da memurlar tebligatların ulaştırılmasını tebligat yapılacak olan ülkenin görevli makamlarından talep ederler. Eğer dış işleri bakanlığını ilgilendirmeyen tebligat evrakları söz konusu olursa.

Bu durumda ilgili evraklar tebligatların konusu olan bakanlıklar tarafından doğrudan büyükelçiliklere ya da başkonsolosluklara gönderilebilmektedir. Ülkeler arasında herhangi bir anlaşmanın bulunmadığı her durumda tebligat edilecek olan evrakların mutlaka bir nüshalarının alınarak ilgili devletlere evrakların tercüme edilmesinin ardından gönderilmesi gerekmektedir. Tebligatta muhatap alınan kişilerin kimlik ve adres bilgilerinin bulunması yeterli olmaktadır. (Yurtdışına Tebligat Nasıl Yapılır?)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor