Atla

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi


Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi

Tanıma ve tenfiz davası Milletlerarası Özel hukuk dalını ve Medeni Usul yani ilgili kanunu olan Hukuk Muhakemelerini ilgilendiren dava türüdür. 

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Kararları Türkiyede tanıma davası veya tenfiz edilmediği sürece geçerli olmaz. Dolayısıylay bu kararların geçerliolması ve hüküm ifade etmesi için mutlaka tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Yurtdışında Gerçekleşmiş Boşanma Davasının Türk Hukuk Sistemi İçerisinde Tanınması ve Tenfizi 

Tanıma davası yurt dışında gerçekleşmiş olan boşanma davasının Türk hukuk sistemi içerisinde de kabulünü gerçekleştirmek amacı ile; tenfiz davası da boşanma kararının ardından verilen nafaka, miras, mal paylaşımı, tazminat ve eğer tarafların çocukları var ise velayet gibi konuları ilgilendiren hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilebilmesini ve bu icraat sırasında Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmemesi için açılan davadır.

Bu davalar yetkili ve görevli mahkemede açılır.

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli Hale Nasıl Gelir?

Öncelikle soruna cevap vermeden önce şunu ifade etmeliyim ki Türk hukuk sistemi içerisinde bu davaların açılabilmesi için tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde yer almaları gerekir. Yani hangi şekilde olursa olsun taraflardan biri Türk olmalıdır.

Sorunun cevabına geldiğimizde ise genel kural ve asıl olan bu davayı boşanma davasının tarafları yani eski eşler açabilmektedir.

Lakin taraflar Türkiye’ye gelmeden de bu davayı açmak ve davanın hızla sonuçlanmasını istedikleri takdirde bu davayı vekalet ve özel yetki ile yetkilendirebilecekleri avukatlar da açabilirler.

Taraflardan birinin vefat ettiğini varsaydığımızda veya her iki tarafında vefat ettiğini varsayarsak bu davayı kim açacaktır?

tanıma tenfiz davaları avukat

Tanıma Ve Tenfiz Davası Neden Açılır?

Bu davanın açılması önemlidir. Çünkü Türk hukuk sisteminde boşanmamış taraflar tanıma ve tenfiz davsı ile yurtdışındaki boşanma davasının kabulünü sağlamazlar ise Türk hukuk sistemi içerisinde evli gözüktüklerinden dolayı birbirlerinin yasal mirasçısı olarak gözükmektedir.

Bu da vefat eden tarafa yaşayan tarafın haksız yere yasal mirasçısı olarak gözükmesi ve diğer yasal mirasçıların hak kaybına uğramasına neden olmasıdır.

Bu nedenle taraflardan biri öldüğü vakit vefat edenin yasal mirasçıları da tanıma ve tenfiz davasını açabilmektedirler. Bu konu az önce ifade ettiğim üzere miras hukuku ile ilgili daha çok önem arz etmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası sürecinde taraflardan biri ölürse yine yasal mirasçılar davayı yürütebilmektedirler. Yasal mirasçıların tanıma ve tenfiz davası açabilmeleri için ilgili kanunda ifade edilen bir hak düşürücü süre de vardır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi - Yorum
  ALPARSLAN KUVANÇ -
  5 Eylül 2016

  Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi - Yorum
  Yıldızdöken -
  17 Ocak 2017

  Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiyede Geçerli mi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak