Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye'de Geçerli Mi? ⚖️

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Mi?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Mi?

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Mi?

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye'de Geçerli mi?

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Mi? Tanıma ve tenfiz davası Milletlerarası Özel hukuk dalını ve Medeni Usul yani ilgili kanunu olan Hukuk Muhakemelerini ilgilendiren dava türüdür.

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Kararları Türkiye’de tanıma davası veya tenfiz edilmediği sürece geçerli olmaz. Dolayısıyla bu kararların geçerli olması ve hüküm ifade etmesi için mutlaka tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Yurtdışında Gerçekleşmiş Boşanma Davasının Türk Hukuk Sistemi İçerisinde Tanınması ve Tenfizi 

Tanıma davası yurt dışında gerçekleşmiş olan boşanma davasının Türk hukuk sistemi içerisinde de kabulünü gerçekleştirmek amacı ile; tenfiz davası da boşanma kararının ardından verilen nafaka, miras, mal paylaşımı, tazminat ve eğer tarafların çocukları var ise velayet gibi konuları ilgilendiren hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilebilmesini ve bu icraat sırasında Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmemesi için açılan davadır.

Bu davalar yetkili ve görevli mahkemede açılır.

Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Hale Nasıl Gelir?

Öncelikle soruna cevap vermeden önce şunu ifade etmeliyim ki Türk hukuk sistemi içerisinde bu davaların açılabilmesi için tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde yer almaları gerekir. Yani hangi şekilde olursa olsun taraflardan biri Türk olmalıdır.

Sorunun cevabına geldiğimizde ise genel kural ve asıl olan bu davayı boşanma davasının tarafları yani eski eşler açabilmektedir.

Lakin taraflar Türkiye’ye gelmeden de bu davayı açmak ve davanın hızla sonuçlanmasını istedikleri takdirde bu davayı vekalet ve özel yetki ile yetkilendirebilecekleri avukatlar da açabilirler.

Taraflardan birinin vefat ettiğini varsaydığımızda veya her iki tarafında vefat ettiğini varsayarsak bu davayı kim açacaktır?

Tanıma ve Tenfiz Davası Neden Açılır?

Bu davanın açılması önemlidir. Çünkü Türk hukuk sisteminde boşanmamış taraflar tanıma ve tenfiz davsı ile yurtdışındaki boşanma davasının kabulünü sağlamazlar ise Türk hukuk sistemi içerisinde evli gözüktüklerinden dolayı birbirlerinin yasal mirasçısı olarak gözükmektedir.

Bu da vefat eden tarafa yaşayan tarafın haksız yere yasal mirasçısı olarak gözükmesi ve diğer yasal mirasçıların hak kaybına uğramasına neden olmasıdır.

Bu nedenle taraflardan biri öldüğü vakit vefat edenin yasal mirasçıları da tanıma ve tenfiz davasını açabilmektedirler. Bu konu az önce ifade ettiğim üzere miras hukuku ile ilgili daha çok önem arz etmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası sürecinde taraflardan biri ölürse yine yasal mirasçılar davayı yürütebilmektedirler. Yasal mirasçıların tanıma ve tenfiz davası açabilmeleri için ilgili kanunda ifade edilen bir hak düşürücü süre de vardır. (Yurtdışında Sonuçlanan Boşanma Türkiye’de Geçerli Mi?)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor