Atla

15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı


15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı

15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı

15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı

İşçi ile işveren arasında çıkan en önemli sorunlardan biri olan kıdem tazminatı İş Kanununun 14. Maddesinde düzenlenmiştir. 15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı ve  kıdem tazminatını hesaplama yaparken, işçisinin aldığı son ücret dikkate alınır. İşçinin aldığı ücretin değişken olduğu, yani sabit olmadığı durumlarda. İşçiye son bir yılda ödenen ücretin, söz konusu olan süre içindeki mesai günlerine bölünmesi ile elde edilecek ortalama ücret alınacak olan 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatını etkileyecek olandır.Peki,  15 yıl 3600 günlük kıdem tazminatı nasıl alınır? 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı alabilmek adına SGK' ya dilekçe yazmalı. 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme süresinin bulunduğuna  ilişkin bir yazının tarafınıza iletilmesini arz etmelisiniz. Ayrıca çalıştığınız iş yerine de, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme süresini tamamladığınızdan dolayı iş yerinden ayrılmak istediğinizin ve 1475 sayılı iş Kanunun 14. Maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği tarafıma kıdem tazminatımın verilmesi şeklinde beyanınızın bulunduğu bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı dilekçe örneği 2 şekilde olmalıdır. Bunlar; Kıdem Tazminatı Talebine  ilişkin  SGK' ya verilecek dilekçe ve İş Yerine Vereceğiniz İstifa Dilekçesidir. Yargıtay 9. HD'nin   2006/2716 Esas 2006/8549. Karar, 4.4.2006 tarihli kararında hiç şüphesiz işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılması halinde tekrar işe başlamasının engellenemeyeceğine ancak işçinin işten ayrıldığı anda iradesinin önem taşıdığına, işçinin işten başka bir işe başlamak için ayrıldıysa kıdem tazminatına hak kazanamayacağına, kötü niyetli  hareket etmiş sayılacağına  ve iş verenin de bu halde tazminatın iadesini talep edebileceğine karar vermişti. Fakat bu karar zamanla değişime uğradı ve 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı konusunda Yargıtay. İşçinin 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağladığı için istifa etmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanacağını, 3 gün sonra işe başlamasının hakkın kötü niyetli olarak kullanımı sayılmayacağına karar vermiştir. Üstelik artık 15 yıl 3600 gün kıdem Tazminatında ihbar süresi de yok.

15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı - Yargıtay Kararı

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2014/36553 Karar: 2016/8730 Karar Tarihi: 07.04.2016İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - İŞ AKDİNİN FESHİNİN YAŞ HARİÇ EMEKLİLİĞE DAYANIP DAYANMADIĞI. DAVACININ İŞ AKDİNİ FESHETTİKTEN SONRA BAŞKA BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAMASININ ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA OLDUĞU. KIDEM TAZMİNATI TALEBİNİN KABULÜ GEREĞİ ÖZET: Davacı işçi, fesih tarihinde yaş hariç diğer emeklilik koşullarını sağlamış, bu tarih itibari ile kıdem tazminatına hak kazanmıştır. Davacının bu yönde iradesini açıklamaması ve kurumdan aldığı belgeyi daha sonra ibraz etmesi hak kazanmayı ortadan kaldırmaz. Bu durum ancak muaccel olma ve temerrüt olgusunu etkiler. Ayrıca davacının iş akdini feshettikten sonra başka bir iş yerinde çalışmaya başlaması çalışma özgürlüğü kapsamında olup, davacının yasanın kendisine verdiği hakkı kullanması karşısında kötü niyetli davrandığından söz edilemez.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SULTAN GÖKYAR -
  5 Ağustos 2016

  Güzel Söz

  Cevapla
 • Kayar -
  3 Aralık 2016

  15 Yıl Çalışana Tazminat Hakkı Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak