Atla

Açığa imzanın Kötüye Kullanılması


Açığa imzanın Kötüye Kullanılması

Açığa imzanın Kötüye Kullanılması

Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması

Açığa imzanın kötüye kullanılması şeklinde tanımlanmış olan bu suç, Türk Ceza Kanunu' nun 209. Maddesi çerçevesinde düzenlenmiştir. Belirli bir amaç doğrultusunda kişinin kendi rızasıyla alınmış olan ve kişinin imzasını taşıyan herhangi bir belgenin. Amacının dışında kullanılmak üzere alan kişi tarafından değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi anlamını taşıyan bu suçla ilgili madde şu resim olarak verilmiştir.

Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması Suçu

Herhangi bir işletmede çalışan bir kişiye, çalıştığı yer tarafından verilmiş olan iş amaçlı kullanılacak araçlar için alınan teminat senetlerinin, çalışırken veya işten ayrıldıktan sonra icra takibi başlatılması, üzerinde yapılan rakam değişikliği, araç veya gayrimenkul alım satımlarında verilen boş senetler, herhangi bir durumla ilgili belirli bir amaç doğrultusunda verilmiş imzalı bir belgenin değiştirilmek veya boşsa doldurulmak suretiyle kişinin aleyhine olacak şekilde resmi veya özel bir şekilde kullanılması bu suçun işlendiğinin örnekleridir. Bir kişinin imzası bulunan herhangi bir evrakın. Kişinin aleyhine olarak değiştirilerek resmi davalarda delil olarak kullanılması ise sıklıkla rastlanan durumlar arasında yer alır.

Açığa İmzanın kötüye kullanılması suçunun oluşması ve dava takibine uğrayabilmesi için, verilen imzalı evrakın, tevdi ve teslime nedenlerinden farklı bir şekilde doldurulmuş olması esastır. Kişiler arasında çeşitli sebeplere bağlı olarak düzenlenebilen bu türlü belgelerin, farklı şekilde kullanılmasına karşı yapılacak kovuşturma ise, kişinin şikayetine bağlıdır.

Hazırlandığı anda resmi veya özel bir belge olacak niteliklere sahip ve imzalı olan evraklar diğer bir suç olan " özel veya resmi evrakta sahtecilik " suçu kapsamında değerlendirilir. " Açığa imzanın kötüye kullanımı " suçunun oluşması için. Düzenlenen evrakın düzenlendiği sıra resmi veya özel bir belge olmaması ve sonradan amacı dışında düzenlenmesi gerekir.

Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması Suçu Şikayet Ve İspat

Bu suç nedeniyle çeşitli şekillerde zor durumda kalan kişilerin dava açması gerekmektedir. Bu suçun meydana gelmesine sebep olan evrakın hukuka aykırı olarak ele geçirildiğinin veya veriliş amacından farklı olarak kullanıldığının kişi tarafından ispatlanması gerekir.

Sonuçları açısından kişinin yasal veya ekonomik olarak yükümlülükler altına girmesine sebep olabilecek bu türlü durumlarda, bir uzman avukat dan yardım almanız önemlidir. Davanın açılışı ile işleyişi süreci içerisinde yardımcı olacak olan avukat. Aynı zamanda ispatlamanız gereken pek çok durumun ispatlanması konusunda belirli bir yöntem izleyerek davanın seyrinin lehinize olarak kolaylıkla çevirebilir ve karşılaşabileceğiniz yükümlülüklerden kurtulmanızla birlikte. Suçu işleyen kişinin ceza ile karşılaşmasını sağlayabilir.

Diğer makaleler için ana sayfa olan Ankara avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Açığa imzanın Kötüye Kullanılması - Yorum
    VEDAT BERKTAY -
    11 Ağustos 2016

    iyi günler kolay gelsin. Açığa imzanın Kötüye Kullanılması hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

    Cevapla
Yorum Bırak