Atla

Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır


Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır

Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır

Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır

ACİZ VESİKASI NEDİR NASIL ALINIR, ACİZ VESİKASI NEDİR, ACİZ VESİKASI NASIL ALINIR, ACİZ VESİKASI TALEBİ

davalı aleyhine icra takibi başlatıldığını, davalının itiraz etmemesi üzerine takibin kesinleştiğini, davalının mevcut mal varlığının müvekkilinin alacağını karşılamaya yetmediğini, davalı borçlunun mal kaçırma saikı ile hareket ederek adına kayıtlı taşınmazları muvazaalı olarak yakın akrabası olan davalı B. E.'e devrettiğim öğrendiklerini, davalı E. K. tarafından yapılan bu devirlerin yapılış tarihleri incelendiğinde alacaklılardan mal kaçırma kastıyla ve müvekkilini zarara uğratmak amacıyla yapıldığının anlaşılacağını belirtmiş, dava konusu taşınmazlar üzerine İİK.nun 281/2 maddesi gereğince ihtiyati hacız ile 3.kişilere devir ve temlikinin önlenmesi için de ihtiyatı tedbir konulması talep eder.
Öte yandan, ihtiyati haciz asıl olarak İİK'nun 257 - 268. Maddeleri arasında düzenlenmiştir.

Tasarrufun iptali davalarına ilişkin olarak ise İİK'nun 281/2. madde ve fıkrasında daha özel bir düzenleme yapılmıştır. 

Örneğin İİK'nın 259. Maddesine göre ihtiyati hacizlerde teminat yatırılması mecburidir. Oysa ki İİK'nın 281/2 madde ve fıkrasında böyle bir koşul aranmaksızın teminat alınmadan da ihtiyatı haciz kararı verilebilecektir. Yine bununla birlikte, tasarrufun iptali şartlarının oluşmadığı, devir tarihinde davacının doğmuş bir alacağının bulunmadığı, alacağın vadesinin gelmediği, aciz vesikası bulunmadığı şeklindeki sebepler de bizatihi davanın sonuçlandırılması için çözümlenmesi gereken sebeplerdir.

Dolayısıyla bu meselelerin çözümü dava sonucunda gerçekleşeceğinden davanın başlangıcında taraflardan biri yararına geçici hukuki koruma sağlayan tedbirlerin konulmasına engel teşkil etmez.

Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır  - Yargıtay Kararı

T.C. YARGITAY 7.Hukuk Dairesi Esas: 2014/19883 Karar: 2015/892 Karar Tarihi: 03.02.2015

ALACAK DAVASI - İCRA TAKİPLERİNİN ACİZ VESİKASINA BAĞLANARAK ZARAR MİKTARININ KESİNLEŞTİRİLMESİ VE TALEP EDİLEBİLİR HALE GETİRİLMESİ GEREĞİ - İCRA TAKİPLERİNİN ACİZ VESİKASINA BAĞLANMADIĞININ ANLAŞILMASINA GÖRE DAVANIN REDDİ YERİNE KABULÜNÜN İSABETSİZLİĞİ

Davacı kooperatifin çalışanları olan davalılardan davaya konu edilen, usulsüz kullandırıldığı ileri sürülen kredilerle bunların işlemiş faizlerinden oluşan zararın tazminini talep edebilmesi için icra takiplerinin aciz vesikasına bağlanarak zarar miktarının kesinleştirilmesi ve talep edilebilir hale getirilmesi gerekir. Hal böyle olunca dosya içerisinde bulunan ve yukarda içerikleri özetlenen icra takiplerinin aciz vesikasına bağlanmadığının anlaşılmasına göre davanın reddi yerine kabulü hatalı olmuştur.

 Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır, Ankara Avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İLKER ATALI -
  22 Eylül 2016

  Aciz Vesikası Nedir Nasıl Alınır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Tuğba -
  21 Mart 2017

  Merhabalar.Benim özel eğitim kurumuna senetli kayıt sözleşmem bulunuyor yanlız egitieğitim gördüğüm surelerin taksitleri ödendi son 1 ay ki ödenmedi. Kurum yetkilisi ilk aylar düzenli geldiğim için ödeme yaptığım için kaydimi iptal edemeyeceklerini söylediler. Taksidim anlaşmalı düşürüldü isede ödeme yapacak durumumuz yok bu durumda aciz vesikası alırsam bu kayıt iptal Olabilir mi?

  Cevapla
 • İflas ve alacak - İZMİR
  24 Ocak 2018

  Merhaba, 30 haziran 2016 tarihinde 17 aydır çalışmakta olduğum holding, İçeride kalan 2 maaşım, tazminat ve yıllık izin ücretimi ne yazık ki alamadım. Konuyla ilgili alacaklı olabileceğimiz müşterilere icra takibi başlattık. Fakat 1 yılı aşkın süredir hiçbir sonuç alamadık. Konuyla ilgili ücret garanti fonuna başvurduğumda şirketin ülkeni içinde bulunduğu "O halden" dolayı iflas açıklayamaması sebebiyle herhangi bir destek alamadım. Şirketin kapatıldığına dair ne şekilde bir evrak sunabilirim. Geri dönüşünüzü minnetle rica eder, İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
Yorum Bırak